Tələbələrimiz üçün Almaniyada təqaüdlə təhsil şansı!
Erasmus+KA107 mübadilə proqramı Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşən təhsil proqramıdır. Almaniyanın Schmalkalden Tətbiqi Elmlər universiteti Erasmus+ mübadilə proqramı çərçivəsində 2022/2023-cü tədris ilinin yaz semestri üçün bakalavr pilləsi üzrə tələbə qəbulunu açıq elan edir.
KA-107 Erasmus+ mübadilə proqramında iştirak etmək üçün tələbələr aşağıda qeyd olunan kriteriyalara uyğun gəlməlidirlər:
• Biznes və İqtisadiyyat; Kompüter Mühəndisliyi.
• İngilis dili səviyəssi: B2
Qeyd: Dil səviyyəsi imtahan əsasında müəyyən olunacaq. İmtahan 28.11.2022-ci il saat 10:00 və 15:00-da Qərbi Kaspi Universitetinin Ə.Rəcəbli binasında (111-ci otaq) keçiriləcəkdir.
1. Mübadilə proqramının müddəti: 4 ay (Aprel-İyul)
• səyahət xərcləri - 275 avro
Almaniyanın Schmalkalden Tətbiqi Elmlər universitetinin Qərbi Kaspi universitetinin tələbələri üçün ayirdığı yer sayı: 1
Müraciət etmək istəyən tələbələr qeyd olunan sənədləri 27.11 2022 -ci il tarixinə qədər erasmus@wcu.edu.azemail ünvanına göndərə bilərlər.
Ətraflı məlumat əldə etmək istəyən tələbələr erasmus@wcu.edu.az elektron ünvanı  və ya Qərbi Kaspi Universitetinin Ə.Rəcəbli binası 111-ci otağa yaxınlaşa və ya (012) 5653977 (116 daxili ) nömrə ilə əlaqə saxlaya bilərlər.

A chance to study in Germany with a scholarship for our students!
The Erasmus+KA107 exchange program is an educational program funded by the European Commission. Schmalkalden University of Applied Sciences in Germany announces the admission of undergraduate students for the spring semester of the 2022/2023 academic year within the framework of the Erasmus+ exchange program.
Who can apply?
To participate in the KA-107 Erasmus+ exchange program, students must meet the following criteria:
Business and Economy; Computer engineering.
Education level: II and III years
English language level: B2
Overall GPA: 75 out of 100 and above.
Note: Language level is determined based on the exam. The exam will be held on 28.11.2022 at 10:00 and 15:00 in A.Rajabl building of Western Caspian University (room 111).
TERM OF RETIREMENT AND CONTINUATION
Duration of the exchange program: 4 months (April-July)
Scholarship for one student
Travel costs - 275 euros
Training costs per month - 850 euros
Number of places allocated by Schmalkalden University of Applied Sciences in Germany for students of Western Caspian University: 1
CV in English (Europass)
Cover letter – in English (cover letter)
copy of passport
Document confirming the general average passing grade (transcript)
Note: No money is required from students to participate in the program.
Students wishing to apply can send the mentioned documents to the email address : erasmus@wcu.edu.azemail until 27.11.2022.
Students who want to get more information can contact us at the email address: erasmus@wcu.edu.az or call (012) 5653977 (ext. 116) in A.Rajabl building, room 111, Western Caspian University.