18 oktyabr Dövlət Müstəqilliyinin bərpası günü ilə əlaqədar Qərbi Kaspi Universitetinin Siyasi və İctimai Elmlər Məktəbinin təşkilatçılığı ilə müəllimlər və tələbələr arasında "Müstəqillik yolu" mövzusunda açıq diskussiya keçirilib.
Müzakirələrdə Azərbaycanın müstəqillik əldə etdiyi tarixi-siyasi şərait təhlil olunub, sonrakı dövrlərdə əldə olunan nailiyyətlər nəzərdən keçirilib.
Qeyd edilib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xilaskarlıq missiyası ilə həyata keçirdiyi dövlətçilik konsepsiyasının nəticəsində Azərbaycan qüdrətli dövlətə çevrilib. Nəhayət, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında bu gün Azərbaycan müstəqilliyinin 30 yaşını ərazilərini işğaldan azad etmiş, sərhədlərinin bütövlüyünü təmin etmiş müzəffər dövlət, qalib xalq kimi qeyd edir.

Состоялась открытая дискуссия на тему «Путь независимости»
По случаю 18 октября – дня восстановления государственной независимости при организационной поддержке Школы политических и общественных наук Западно-Каспийского Университета состоялась открытая дискуссия между преподавателями и студентами на тему «Путь независимости».
Были проанализированы историко-политические условия, при которых Азербайджан обрел независимость, обсуждены достигнутые впоследствии успехи.
Было отмечено, что итогом спасительной миссии Общенационального лидера Гейдара Алиева и осуществления им концепции государственности стало превращение Азербайджана в сильное государство. Наконец, сегодня под руководством Президента Ильхама Алиева азербайджанский народ отмечает 30-ю годовщину своей независимости как государство-победитель, освободившее свою территорию от оккупации и обеспечившее целостность границ.