Qədim insanlar ov alətlərini necə hazırlayırdı? - Eksperimental arxeologiya dərsindən
Qərbi Kaspi Universitetinin Siyasi və İctimai Elmlər Məktəbində Arxeometriyanın əsasları fənni daxilində eksperimental arxeologiya dərsi keçirilib.
Eksperimental arxeologiya qədim dövr texnologiyalarını tətbiq edərək alət və ya əşyaların hazırlanması, sonrakı mərhələdə isə həmin alətlərin test edilərək ibtidai insanların həyat tərzinin öyrənilməsidir.
Bu dəfəki eksperimental arxeologiya dərsimiz litik texnologiyalar üzərində oldu. AMEA Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya Institutunun elmi işçisi Əjdər Babazadə Paleolit dövrü insanlarının daşdan əmək və ov alətləri hazırlanması, həmin alətlərin tətbiqi qaydaları haqqında məlumatlar verdi. Həmçinin, alətlərin hazırlanması üçün istifadə edilən xammal nümunələri göstərildi. Daha sonra tələbələrimiz daş alətin hazırlanması, kəsici daş alətlə maral buynuzunun kəsilməsi, daş qaşovla dərinin emalı işlərini praktik olaraq həyata keçirdilər.

Как древние люди изготовляли орудия охоты? – с урока экспериментальной археологии
В Школе политических и общественных наук Западно-Каспийского Университета состоялся урок экспериментальной археологии в рамках дисциплины Основы археометрии.
Экспериментальная археология изучает образ жизни первобытных людей на основе изготовления и тестирования инструментов или изделий с применением древнейшей технологии.
Темой нынешнего урока были литические технологии. Научный сотрудник Института Археологии, Этнографии и Антропологии НАНА Аждар Бабазаде рассказал о методах изготовления каменных орудий труда и охоты людьми эпохи палеолита, о правилах применения указанных инструментов. Также были показаны образцы сырья, используемого в изготовлении орудий. Затем студенты осуществили на практике процесс изготовления каменного орудия, разрезания оленьего рога посредством режущего каменного орудия, обработку шкуры каменной скребницей.