• Çinli alimlər dünyanın ən hündür Comolunqma dağında toxumların toplanmasını həyata keçiriblər
Bir qədər əvvəl çinli alimlər Comolunqma dağında toxumların toplanmasını başa çatdırıblar. Bu barədə Cənub-Qərbi Çinin Yabanı Bitki Növləri və Heyvanlarının Hermoplazma Bankının rəhbərliyi məlumat verib.
Alimlərdən ibarət qrup dəniz səviyyəsindən təqribən 6200 metr yüksəklikdə “Crucihimalaya himalaica” və “Saussurea gnaphalodes” kimi bitkilərin toxumlarını uğurla toplayaraq bu sahədə Çində yeni rekord müəyyən edib.
“Bu, novator ekspedisiyası yüksək dağlıq ərazilərdəki bitkilərin hermoplazma nümunələrini toplamaq vəzifəsini daşıyırdı. Biomüxtəlifliyin qorunması, iqlim dəyişikliklərinə münasibət və biotəhlükəsizliyin təmin edilməsi baxımından bunun mühüm əhəmiyyəti var. Toplanan toxumlar sayları hesablandıqdan və təmizləndikdən sonra uzun müddət saxlanılır”, - sözügedən bankın nəzdində Hermoplazmanın saxlanılması mərkəzinin rəhbəri Tsay Tsze belə deyib.
Onun sözlərinə görə vəzifənin icrası məqsədilə alimlər avqust və sentyabrda Comolunqma dağına çıxaraq orada 20 gün qalmış, biomüxtəliflik sahəsində tədqiqatların aparılması və dünyanın ən hündür zirvəsində toxumların toplanılması məqsədilə dəniz səviyyəsindən 6605 metr maksimal yüksəkliyə çatmışlar.

• Китайские ученые провели работу по сбору семян на высочайшей в мире горе Джомолунгма
Китайские ученые недавно завершили работу по сбору семян на горе Джомолунгма, заявила администрация Банка гермоплазмы диких видов растений и животных Юго-Западного Китая.
Группа ученых успешно собрала семена нескольких видов растений, таких как гималайская круцихималая /crucihimalaya himalaica/ и гнафалоды соссуреи /saussurea gnaphalodes/, на высоте примерно 6200 метров над уровнем моря, установив тем самым новый рекорд Китая по высоте сбора семян растений.
"Эта экспедиция является новаторской, ее задачей было попытаться собрать образцы гермоплазмы высокогорных растений, что имеет важное значение для охраны биоразнообразия, реагирования на изменение климата и укрепления биобезопасности", - сказал глава центра по сохранению гермоплазмы при вышеназванном банке Цай Цзе, добавив, что собранные семена сохранятся на длительное время после проведения подсчета и очистки.
По его словам, для выполнения задачи ученые в августе и сентябре этого года дважды поднимались на гору Джомолунгма, где они провели в общей сложности более 20 дней, достигнув максимальной высоты 6605 метров над уровнем моря, чтобы совершить исследование в области биоразнообразия и провести работу по сбору семян на высочайшей вершине мира.