• Astronomlar tərəfindən qara dəliklərin ulduzların əmələ gəlməsinə maneə olduqları müşahidə edilib
Astronomlar deyirlər ki, kütləsi milyonlarla Günəşə bərabər olan qara dəliklər yeni ulduzların əmələ gəlməsinə mane olur. Tədqiqatçılar, böyük bir səma araşdırma qrupunun nəticələrini dəstəkləmək üçün maşın öyrənmə və üç müasir simulyasiyadan istifadə edərək, ulduzların formalaşması haqqında 20 illik müzakirəni həll etməkdədirlər. Kembric Universitetinin aspirantı Joanna Piotrovska, bu gün astronomiya üzrə virtual Milli Məclisdə (NAM 2021) yeni araşdırmasını təqdim edəcək.
Qalaktikalarda ulduzların əmələ gəlməsi uzun müddətdir ki, astronomiya tədqiqatlarının mərkəzində dayanır. Onilliklər ərzində aparılan uğurlu müşahidələr, qazın necə çökdüyünü və onun həm öz ətrafında, həm də hüdudlarından kənarda yeni ulduzları necə yaratdığını daha yaxşı anlamağımıza gətirib çıxardı. Lakin, astronomlar Kainatdakı bütün qalaktikaların ulduz əmələ gətirmədiyini başa düşdülər - daha aşağı nisbətdə ulduzları meydana gətirən çoxlu "sakit" cisimlər də mövcuddur.
Qalaktikalarda ulduzların əmələ gəlməsini nəyin dayandırdığı, son 20 ildə müzakirə olunan ən böyük məsələlərdən biri olaraq qalır. Piotrovska və komandası buna nəyin səbəb biləcəyini öyrənmək üçün bir sınaq keçiriblər.
Araşdırmalar nəticəsində məlum olub ki, qara dəliklər yeni ulduzların yaranmasına mane olur. Piotrovska deyir ki: "Kütlələri milyonlarla hətta milyardlarla Günəşə bərabər olan cisimlər, yəni qara dəliklər, həqiqətən də öz ətraflarına böyük təsir göstərir. Bu cisimlər, qalaktikaların ulduz əmələ gətirməsində bir növ maneə rolunu oynayır."

Согласно наблюдениям, черные дыры препятствуют образованию новых звезд
Астрономы утверждают, что черные дыры, масса которых равна миллионам солнц, препятствуют образованию новых звезд. С целью поддержки результатов исследования группы по изучению космоса ученые намерены поставить точку в 20-летнем обсуждении, используя три современные симуляции. Аспирантка Кембриджского Университета Джоанна Пиотровска представит в виртуальном Национальном Собрании по астрономии (NAM 2021) итоги своего нового исследования. Возникновение звезд в галактике долгое время находится в центре внимания астрономов. исследователей. Успешные наблюдения, проводимые десятилетиями, позволили лучше понять процесс оседания газа и его роль в возникновении новых звезд как вокруг себя, так и далеко за своими пределами. Однако астрономы поняли, что не все галактики во Вселенной способствуют образованию звезд – существует множество «молчаливых» тел, посредством которых образуются звезды более низшего звена.
Что лежит в основе образования звезд в галактике? Этот вопрос один из самых обсуждаемых за последние 20 лет. Чтобы ответить на него Пиотровска и ее команда провели испытание.
Как показали исследования, черные дыры препятствуют образованию новых звезд. По словам Пиотровска: «Тела, масса которых равна миллионам, даже миллиардам солнц, действительно оказывают огромное воздействие вокруг себя. Они играют роль препятствия на пути образования звезд в галактиках».