Biznesin təşkili və idarə edilməsi
Biznesin təşkili və idarə edilməsi üzrə magistr proqramı-idarəetmə bacarığı olan məzunlara biznes inzibatçılığı və idarə edilməsi üzrə tədrisi təşkil edən təhsil proqramıdır. İdarəçilikdə mühüm yer alan marketinq, maliyyə, planlaşdırma, logistika, iqtisadiyyat və riyaziyyat da tədris proqramını əhatə edir. Magistrlərin elmi, tənqidi düşüncə, problemlərin həlli və şəxsiyyətlərarası münasibətlər üzrə bacarıqlarını inkişaf etdirməklərinə xüsusi diqqət yetirilir. Magistrlar elmi-pedaqoji təcrübə keçməli və magistr dərəcəsi almaq üçün magistr dissertasiyasını müdafiə etməlidirlər. Magistr nəzəri prinsip və tədqiqat metodları haqqında ümumi təsəvvürə və dərin biliyə malik, peşə hazırlığı tələb edən elmi-tədqiqat işi aparmağa və pedaqoji fəaliyyətə hazır olmalıdır. Tələbə peşəkar fəaliyyəti çərçivəsində gözlənilməz və mürəkkəb məsələləri həll etməyi bacarmalıdır. Eyni zamanda elmi fəaliyyətlərini davam etdirə bilərlər.
· Kommersiya və qeyri-kommersiya təşkilatlarının biznes aspektləri ilə əlaqədar analitik iş metodlarına malik olmaq qabiliyyəti;
· Elmi-tədqiqatların aparılmasının işçi plan və proqramlarının işlənilməsini həyata keçirmək, tədqiqatlar qrupu və fərdi icraçılar üçün tapşırıq hazırlamaq qabiliyyəti;
· Biznesin idarə edilməsi sahəsində tədqiqatların aparılma mexanizminin işlənib həyata keçirilməsi, onların nəticələrinin həllini tələb edib, icmal illik hesabatlarının hazırlanması üçün məlumatları hazırlama qabiliyyəti;
· Tədqiqat mövzusu üzrə məlumatların toplanması, işlənməsi və sistemləşdirilməsini həyata keçirmək, tədqiqatın metodunu və problemlərin həlli vasitələrini müəyyən etmək qabiliyyəti;
· Biznesin idarə edilməsi sahəsi üzrə tədqiq olunan proseslərin və obyektlərin nəzəri və iqtisadi modellərinin işlənib həyata keçirilməsi qabiliyyəti;
· Peşəkar biznes fəaliyyəti üzrə tədqiq olunan proses və obyektlərin nəzəri və yeni ekonometrik modellərinin işlənib hazırlamaq qabiliyyəti;
· Biznes prosesləri üzrə aktual elmi problemləri aşkar edib tədqiqat aparmaq qabiliyyəti;
· İnnovasiyanın səmərəli istifadəsinin istiqamətlərini müəyyənləşdirib tədqiqat aparmaq qabiliyyəti;
· Risklərin idarə edilməsi sisteminin işlənib hazırlanması məqsədi ilə təsərrüfat subyektlərinin fəaliyyətində risklərdən yaranmış itkilərin aşkar edilməsi və tədqiqat aparmaq qabiliyyəti.

Организация и управление бизнесом
Магистерская программа по организации и управлению бизнесом -это образовательная программа, которая организует обучение бизнес-администрированию и управлению для выпускников с управленческими навыками. Маркетинг, финансы, планирование, логистика, экономика и математика, которые занимают важное место в управлении, также включены в учебную программу. Особое внимание уделяется развитию навыков магистров в области научного, критического мышления, а также решения проблем и межличностных отношений.
• владеть аналитическими методами работы, связанными с бизнес-аспектами коммерческих и некоммерческих организаций
• иметь возможность осуществлять разработку рабочих планов и программ проведения научных исследований, а также разрабатывать задания для исследовательской группы и отдельных исполнителей;
• разрабатывать и реализовывать механизм проведения исследований в области управления бизнесом, а также уметь подготавливать данных для подведения сводных годовых отчетов, требующих решения по их результатам;
• уметь осуществлять сбор, обработку и систематизацию информации по теме исследования, а также определять метод исследования и средства решения проблем;
• иметь способность разрабатывать и реализовывать теоретические и экономические модели изучаемых процессов и объектов в области управления бизнесом;
• иметь способность разрабатывать теоретические и новые эконометрические модели изучаемых процессов и объектов профессиональной бизнес-деятельности;
• иметь способность выявлять и исследовать актуальные научные проблемы бизнес-процессов;
• иметь способность определять направления эффективного использования инноваций и проводить исследования;
• иметь способность выявлять и исследовать потери от рисков в деятельности экономических субъектов с целью разработки системы управления рисками.
Магистры должны пройти научно-педагогическую практику и защитить магистерскую диссертацию, чтобы получить степень магистра.
Магистр должен иметь общее представление и глубокие знания теоретических принципов и методов исследования, а также быть готовым к выполнению научно-исследовательской работы и педагогической деятельности, требующей профессиональной подготовки. Студент должен уметь решать неожиданные и сложные вопросы, в рамках своей профессиональной деятельности. В то же время они могут продолжать свою научную деятельность.