SAF (STEAM Azerbaijan Festival) 2022 – Azərbaycan Respublikası Elm və Təshil Nazirliyinin dəstəyi ilə STEAM Azərbaycan layihəsi çərçivəsində 5-9 dekabr 2022-ci il tarixlərində Baku Expo Mərkəzində keçiriləcək. STEAM Azərbaycan Festivalı 2022 beynəlxalq formatda təşkil olunacaq.
Qərbi Kaspi Universitetinin iki komandası festivalın birinci mərhələsinə qatılmış 138 komanda arasında ən yaxşı 27 komanda sırasına düşərək, finala vəsiqə qazanıb.
Qeyd edək ki, mentorları müəllimlərimiz – Fariz Həsənli və Osman Hacılı olan komandalarımız Hakaton (ali məktəb) kateqoriyasında çıxış edir. Məlumat üçün deyək ki, Hackathon— haker neologizmi, proqramçıların (komandanın) birləşərək müxtəlif problemləri həll etdikləri, layihələr hazırladıqları və yarışdıqları tədbirlər silsiləsidir.

• Two teams in the final of the "STEAM Azerbaijan Festival 2022"
SAF (Azerbaijan STEAM Festival) 2022 will be held in Baku Expo Centre from December 5th to 9th, 2022 within the framework of STEAM Azerbaijan project with the support of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. The STEAM Azerbaijan 2022 festival will be organised in an international format.
Two teams from Western Caspian University qualified for the final, ranking among the top 27 teams out of 138 teams that participated in the first stage of the festival.
It is noteworthy that mentors include our teachers - Fariz Hasanli and Osman Hajili, performing in the Hackathon category (high school). Hackathon is a hacker neologism, an event in which a large number of people meet to engage in collaborative computer programming: to solve various problems, develop projects and compete against each other.