Fransanın Monpelye Universitetinin Azərbaycanlı doktorantı Çilənay Ələkbərovanın onlayn elmi seminar keçirilib.
“Xərçəng xəstəliyinin immunoterapiyasında T Hüceyrə Reseptoru (TcR) repertuar analizinin rolu” mövzusunda keçirilən seminarda Qərbi Kaspi Universitetinin Yüksək Texnologiyalar və İnnovativ Mühəndislik Məktəbinin müəllimləri, magistrantları, eləcə də Azərbaycanın və Türkiyə universitetlərinin magistrant və doktorantları iştirak edirdi. Seminardan sonra Ç.Ələkbərova maraq doğuran çoxsaylı sualları cavablandırdırdı.
Qeyd edək ki, doktorant Ç.Ələkbərova “2023-2027-ci illər üçün Azərbaycan Respublikasında Ali Təhsil Sisteminin Beynəlxalq Rəqabətliliyinin Artırılması Üzrə Xaricdə Doktorantura Təhsili” proqramı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Qərbi Kaspi Universiteti ilə üçtərəfli müqavilə əsasında Fransanın "Monpelye" Universitetinin İnsan Genetikası İnstitutunda doktorantura pilləsi üzrə təhsilini davam etdirir.

• Состоялся онлайн-научный семинар азербайджанского докторанта Французского университета Монпелье
Состоялся онлайн-научный семинар азербайджанской докторантки французского университета Монпелье Чиланай Алекперовой.
В семинаре на тему «Роль анализа репертуара Т-клеточных рецепторов (TcR) в иммунотерапии рака» приняли участие преподаватели и аспиранты Школы высоких технологий и инновационной инженерии Западно-Каспийского университета, а также аспиранты и докторанты вузов Азербайджана и Турции. После семинара
Ч. Алекперова ответила на множество интересных вопросов.
Следует отметить, что докторантка Ч. Алекперова проходит докторантуру в Институте Генетики Человека Университета «Монпелье» во Франции на основании трёхстороннего соглашения с Министерством Образования Азербайджанской Республики и Западно-Каспийским Университетом в рамках программы «Докторантура за рубежом по повышению международной конкурентоспособности системы высшего образования Азербайджанской Республики на 2023-2027 годы».