Müəllimimiz “Robotex Azərbaycan Avrasiya Çempionatı”nın qalibi olub
Estoniyada yerləşən “Robotex” təşkilatı hər ilin noyabr ayında Estoniyanın paytaxtı Tallin şəhərində dünyanın ən böyük robototexnika festivalı olan “Robotex International”ı təşkil edir. Türkiyənin ən böyük robototexnika festivalı tədbiri isə “Robotex Türkiyə”dir. “Robotex Türkiyə” texnologiya sənayesinin liderlərindən məlumat almaq, yeni startapları kəşf etmək, robotlar istehsal etmək və ən son texnologiyanı kəşf etmək üçün minlərlə mühəndis, menecer, tələbə və ailəni bir araya gətirən ən böyük robototexnika festivalıdır.
2-3 mart tarixlərində ilk dəfə Bakıda “Robotex Azərbaycan Avrasiya Çempionatı” keçirilib. Qərbi Kaspi Universitetinin İnformasiya texnologiyaları kafedrasının müəllimi Türkanə Qəhrəmanlı çempionatda iştirak edib.
T.Qəhrəmanlı həm mentor, həm də iştirakçı kimi 3 kateqoriyada yarışıb. Qızlar kateqiyasında müəllimimiz I yerə, Roboliq kataqoriyasında isə II yerə layiq görülüb. Eyni zamanda “Yazılım Teknolojileri” kateqoriyasında münsiflərin xüsusi sertifikatı ilə təltif olunub.
Bununla T.Qəhrəmanlı aprel ayında Türkiyənin Antalya şəhərində keçiriləcək “Robotex Türkiyə Avropa Çempionatı”nda iştirak haqqı qazanıb.

Every November, Tallinn, the capital of Estonia, hosts "Robotex International," the world's largest robotics festival, which is organised by the Estonian organisation Robotex. "Robotex Türkiye" is the biggest robotics festival in Türkiye. The biggest robotics festival, Robotex Turkey, brings together thousands of engineers, managers, students, and families to learn from the top players in the technology sector, explore new businesses, construct robots, and get up to date on the newest innovations.
The inaugural "Robotex Azerbaijan Eurasian Championship" took place in Baku on March 2-3. Turkana Qahramanli, a teacher at Western Caspian University's Department of Information Technologies, took part in the competition.
T. Qahramanli competed in 3 categories both as a mentor and as a participant. Our teacher took first place in the girls' category and second place in the robots category. Besides, she was awarded with a special certificate from the judges in the "Software Technologies" category.
This earned T. Qahramanli the opportunity to compete in the April "Robotex Türkiye European Championship" in Antalya, Türkiye.