Müəllimimiz “Robotex Azərbaycan Avrasiya Çempionatı”nın qalibi olub
Estoniyada yerləşən “Robotex” təşkilatı hər ilin noyabr ayında Estoniyanın paytaxtı Tallin şəhərində dünyanın ən böyük robototexnika festivalı olan “Robotex International”ı təşkil edir. Türkiyənin ən böyük robototexnika festivalı tədbiri isə “Robotex Türkiyə”dir. “Robotex Türkiyə” texnologiya sənayesinin liderlərindən məlumat almaq, yeni startapları kəşf etmək, robotlar istehsal etmək və ən son texnologiyanı kəşf etmək üçün minlərlə mühəndis, menecer, tələbə və ailəni bir araya gətirən ən böyük robototexnika festivalıdır.
2-3 mart tarixlərində ilk dəfə Bakıda “Robotex Azərbaycan Avrasiya Çempionatı” keçirilib. Qərbi Kaspi Universitetinin İnformasiya texnologiyaları kafedrasının müəllimi Türkanə Qəhrəmanlı çempionatda iştirak edib.
T.Qəhrəmanlı həm mentor, həm də iştirakçı kimi 3 kateqoriyada yarışıb. Qızlar kateqiyasında müəllimimiz I yerə, Roboliq kataqoriyasında isə II yerə layiq görülüb. Eyni zamanda “Yazılım Teknolojileri” kateqoriyasında münsiflərin xüsusi sertifikatı ilə təltif olunub.
Bununla T.Qəhrəmanlı aprel ayında Türkiyənin Antalya şəhərində keçiriləcək “Robotex Türkiyə Avropa Çempionatı”nda iştirak haqqı qazanıb.

• Наш преподаватель выиграл «Чемпионат Евразии по Роботексу Азербайджана».
Эстонская организация «Robotex» каждый год в ноябре организует «Robotex International», крупнейший в мире фестиваль робототехники, в Таллинне, столице Эстонии. А крупнейшим фестивалем робототехники в Турции является «Robotex Turkey».  Robotex Turkey — крупнейший фестиваль робототехники, который объединяет тысячи инженеров, менеджеров, студентов и семей, чтобы учиться у лидеров технологической отрасли, открывать новые стартапы, создавать роботов и открывать для себя новейшие технологии.
2-3 марта в Баку впервые прошел «Чемпионат Евразии по Роботексу Азербайджана». В чемпионате приняла участие Туркана Кахраманлы, преподаватель кафедры информационных технологий Западно-Каспийского университета.
Т.Кахраманлы выступала в 3-х категориях как наставник и как участник. В категории девочек наш учитель заняла 1 место, а в категории Роботы- 2 место. При этом она была награждена специальным сертификатом от судей в номинации «Программные технологии».
Тем самым Т.Кахраманлы завоевала право участвовать в «Чемпионате Европы Robotex Turkey» в апреле, который пройдет в Анталье, Турция.