Qərbi Kaspi Universitetində keçirilən beynəlxalq konfrans BMT-nin Dağ Əməkdaşlığı Proqramının saytında işıqlandırılıb
5-6 noyabr 2024-cü il tarixlərində Qərbi Kaspi Universitetində keçirilən “Dağlar: Biomüxtəliflik, Landşaftlar və Mədəniyyətlər” adlı 2-ci Beynəlxalq Konfrans BMT-nin Dağ Əməkdaşlığı Proqramının rəsmi saytında geniş şəkildə işıqlandırılıb.
Xəbərdə konfransın əsas məzmunu olaraq dağlıq ərazilərdə rast gəlinən sosial və ekoloji problemlərin müzakirəsi, dağ ekosistemlərinin qorunması və onların davamlı inkişafının təmin edilməsi yolları qeyd edilib. Məlumata görə, konfransın açılışında çıxış edən Dağ Əməkdaşlığı Proqramının Koordinatoru Sara Manuelli və digər qonaqlar iqlim dəyişikliyinin dağlıq bölgələrə təsirinə dair önəmli təhlillər təqdim ediblər.
Xəbərdə tədbirin Bakıda keçirilən COP29 iqlim sammitindən cəmi bir həftə əvvəl baş tutması xüsusi olaraq vurğulanıb. Bu baxımdan tədbir qlobal iqlim dəyişikliklərinin yaratdığı təhdidlərə diqqət çəkmək və dağlıq ərazilərin dayanıqlığını artırmaq məqsədilə beynəlxalq əməkdaşlığı gücləndirmək üçün əhəmiyyətli bir platforma rolunu oynayıb.
Saytda yer alan məlumatda konfrans zamanı dağ ekosistemlərinin qorunması ilə bağlı qlobal və regional səviyyədə atıla biləcək addımların müzakirə edildiyi, eyni zamanda dağlıq ərazilərdə biomüxtəlifliyin və mədəni irsin qorunması mövzularında fikir mübadiləsi aparıldığı vurğulanıb.

Международная конференция, прошедшая в Западно-Каспийском университете, освещалась на сайте Программы ООН по горному сотрудничеству
2-я Международная конференция «Горы: биоразнообразие, ландшафты и культуры», состоявшаяся в Западно-Каспийском университете 5-6 ноября 2024 года, получила широкое освещение на официальном сайте Программы ООН по горному сотрудничеству.
Основным содержанием конференции стало обсуждение социальных и экологических проблем, возникающих в горных районах, путей защиты горных экосистем и обеспечения их устойчивого развития. По информации, Сара Мануэлли, координатора Программы горного сотрудничества, выступившая на открытии конференции, и другие гости представили важный анализ влияния изменения климата на горные регионы.
В новостях особо подчеркивалось, что мероприятие состоялось всего за неделю до климатического саммита COP29 в Баку. В этом отношении мероприятие послужило важной платформой для привлечения внимания к угрозам, создаваемым глобальными изменениями климата, и для укрепления международного сотрудничества в целях повышения устойчивости горных территорий.
В информации на сайте было подчеркнуто, что в ходе конференции обсуждались шаги, которые можно предпринять на глобальном и региональном уровне в отношении защиты горных экосистем, и одновременно состоялся обмен мнениями по вопросам защиты биоразнообразия и культурное наследие в горных районах.