Qərbi Kaspi Universitetində keçirilən beynəlxalq konfrans BMT-nin Dağ Əməkdaşlığı Proqramının saytında işıqlandırılıb
5-6 noyabr 2024-cü il tarixlərində Qərbi Kaspi Universitetində keçirilən “Dağlar: Biomüxtəliflik, Landşaftlar və Mədəniyyətlər” adlı 2-ci Beynəlxalq Konfrans BMT-nin Dağ Əməkdaşlığı Proqramının rəsmi saytında geniş şəkildə işıqlandırılıb.
Xəbərdə konfransın əsas məzmunu olaraq dağlıq ərazilərdə rast gəlinən sosial və ekoloji problemlərin müzakirəsi, dağ ekosistemlərinin qorunması və onların davamlı inkişafının təmin edilməsi yolları qeyd edilib. Məlumata görə, konfransın açılışında çıxış edən Dağ Əməkdaşlığı Proqramının Koordinatoru Sara Manuelli və digər qonaqlar iqlim dəyişikliyinin dağlıq bölgələrə təsirinə dair önəmli təhlillər təqdim ediblər.
Xəbərdə tədbirin Bakıda keçirilən COP29 iqlim sammitindən cəmi bir həftə əvvəl baş tutması xüsusi olaraq vurğulanıb. Bu baxımdan tədbir qlobal iqlim dəyişikliklərinin yaratdığı təhdidlərə diqqət çəkmək və dağlıq ərazilərin dayanıqlığını artırmaq məqsədilə beynəlxalq əməkdaşlığı gücləndirmək üçün əhəmiyyətli bir platforma rolunu oynayıb.
Saytda yer alan məlumatda konfrans zamanı dağ ekosistemlərinin qorunması ilə bağlı qlobal və regional səviyyədə atıla biləcək addımların müzakirə edildiyi, eyni zamanda dağlıq ərazilərdə biomüxtəlifliyin və mədəni irsin qorunması mövzularında fikir mübadiləsi aparıldığı vurğulanıb.

• The international conference held at the Western Caspian University was covered on the website of the UN Mountain Cooperation Program
The international conference held at the Western Caspian University was covered on the website of the UN Mountain Cooperation Program
The 2nd International Conference "Mountains: Biodiversity, Landscapes and Cultures," held at Western Caspian University on November 5-6, 2024, was widely covered on the official website of the UN Mountain Cooperation Program.
The main content of the conference was the discussion of social and ecological problems encountered in mountainous areas and ways to protect mountain ecosystems and ensure their sustainable development. According to information, Sara Manuelli, Coordinator of the Mountain Cooperation Program, who spoke at the opening of the conference, and other guests presented important analyses of the impact of climate change on mountainous regions.
The news specifically emphasized that the event took place just one week before the COP29 climate summit in Baku. In this regard, the event served as an important platform to draw attention to the threats posed by global climate changes and to strengthen international cooperation in order to increase the resilience of mountainous areas.
In the information on the website, it was emphasized that during the conference, the steps that can be taken at the global and regional level regarding the protection of mountain ecosystems were discussed, and at the same time, ideas were exchanged on the protection of biodiversity and cultural heritage in mountainous areas.