• Qərbi Kaspi Universitetinin tələbələri “ Green Tech II Startap və Yaşıl Texnologiyalar” müsabiqəsində iştirak ediblər
Qərbi Kaspi Universitetinin tələbələri “ Green Tech II Startap və Yaşıl Texnologiyalar” müsabiqəsində iştirak ediblər
Qərbi Kaspi Universitetinin Yüksək texnologiyalar və innovativ mühəndislik fakültəsinin iki komandası Azərbaycan Texnologiya Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən "GreenTech II Startap və Yaşıl Texnologiyalar" müsabiqəsində iştirak edib. 30 universitetin 400 tələbədən ibarət 80-dan çox komandası 4 kateqoriya üzrə mübarizə aparıb. "CLCN project" və "Smart home control system" startap layihələri ilə yarışda iştirak edən universitetimizin komandaları “Robototexnika” və “Yaşıl texnologiyalar” kateqoriyaları üzrə 3-cü yerə layiq görülüblər.
Qalibiyyət qazanmış layihələrdən “CLCN project” layihəsinin əsas məqsədi günəş panelli nəqliyyat vasitələrinin hazırlanması, ətraf mühitə zərəri minimuma endirmək və enerji sərfiyyatını azaltmaqdır. Digər komandamızın “Smart home control system” layihəsinin əsas məqsədi isə müasir texnologiyalardan istifadə etməklə insanların gündəlik həyatını daha rahat, təhlükəsiz və enerjiyə qənaətli şəkildə-ağıllı ev idarəetmə sisteminin tətbiqi ilə təşkil etməkdir.Müsabiqədə iştirak etmiş layihələr texnologiyanın sosial faydaya yönəldilməsinin və innovativ həllərin real həyata tətbiqinin nümunəsidir.

Студенты ЗКУ приняли участие в конкурсе «Green Tech II: Стартапы и зеленые технологии»
Две команды факультета высоких технологий и инновационной инженерии нашего университета выступили на конкурсе «GreenTech II: Стартапы и зеленые технологии», организованном Азербайджанским технологическим университетом. В соревнованиях, проходивших в четырех категориях, участвовало более 80 команд, состоящих из 400 студентов из 30 вузов. Команды Западно-Каспийского университета, представившие стартап-проекты «Проект CLCN» и «Smart home control system», заняли третье место в номинациях «Робототехника» и «Зеленые технологии».
Основная цель проекта «CLCN» — разработка солнечных транспортных средств, минимизация ущерба окружающей среде и снижение потребления энергии. Цель другого проекта нашей команды — «Smart home control system» — сделать повседневную жизнь людей более комфортной, безопасной и энергоэффективной с помощью современных технологий, внедряя систему управления умным домом.Проекты, участвовавшие в конкурсе, являются примерами того, как технологии могут служить общественному благу и как инновационные решения находят применение в реальной жизни.