Start-Up niyə və necə? adlı təlim keçirilib
Təlimdə ideyaların prototipinin formalaşdırılması, onun reallaşdırılması və bu cür layihələrin əhəmiyyəti barədə məlumat verilib, tələbələrin suallar cavablandırılıb.
Təlimçi, dos. İsa Qasımov Azərbaycanda ilk dəfə texnoparkların (biznes inkubatorların) qurulması, sahibkarlıq, Startupların və biznes təşəbbüskarlığının inkişafı üzrə fəaliyyəti ilə tanınır. O cümlədən "Yeni Fikir" startap müsabiqəsinin təsisçisi, Climate Campaigners layihəsinin Azərbaycan üzrə elmi koordinatoru, "İnnovasiya sahibkarlığı və texnoparklar" kitabının, 5 dərs proqramı, 60-a yaxın elmi əsərin müəllifidir.

Start-Up: A Training for Western Caspian University Students on Ideation, Prototyping, and Importance of Business Ventures
A training titled "Start-Up: Why and How?" was conducted for students of Western Caspian University.
The training provided information on the formation of prototype ideas, their realization, and the significance of such projects, and addressed students' questions.
The trainer, Prof. Isa Gasimov, is renowned for his contributions to the establishment of business incubators and development of entrepreneurship, start-up competitions such as "Yeni Fikir," and as the scientific coordinator for the Climate Campaigners project in Azerbaijan.
He is also the author of the book "Innovation Entrepreneurship and Technoparks," a 5-course program, and has authored nearly 60 scientific works.