Nəticələr göstərir ki, olduqca böyük qara dəlik sürətlə hərəkət edir
M87 qalaktikasındakı olduqca böyük qara dəlik akkresiya diski (bu kompyuter modelində qırmızı rəngdə) ilə əhatə olunub və maqnit sahəsinin güc xətləri (yaşıl) ilə əhatə olunmuş cərəyanlar (göy) buraxır.
Аlexandro Kruz-Ossorio, Luçiano Retsolla
M87 qalaktikasının mərkəzindəki həmin dəliyin içindən iki nəhəng qacet minlərlə işıq ili müddətinə kosmosa yönəlir. Alimlər elektriklə dolu hissəciklərdən yaxud plazmadan (SN: 3/24/21) ibarət olan həmin cərəyanların mahiyyətini indiyədək tam dərk etmirlər. “Lakin onlar həqiqətən də valehedicidir”, - Frankfurtdakı Höte Universitetinin astrofiziki Alexandro Kruz-Ossorio belə deyir. Odur ki, o, həmkarları ilə birlikdə M87-nin qara dəliyinin və akkresiya diskində onu əhatə edən burulmuş qazın kompüter simulyasiyasını hazırlayıblar. Məqsəd 2019-cu ildə fotoçəkilişlərin məşhur obyekti olmuş qara dəliyin (SN: 4/10/19) belə bir reaktiv ulduza necə çevrildiyini araşdırmaqdan ibarətdir.
Tədqiqatçıların noyabrın 4-də “Nature Astronomy”yə bildirdiklərinə görə münasib şəraitdə bu modelləşdirmə M87 müşahidələrinə uyğun cərəyanların
yaranmasına səbəb olur. Qara dəlik elektronların və digər elektrikləşdirilmiş hissəciklərin iki yüksək enerjili şüası ilə əhatələnmiş spiralşəkilli maqnit sahələrini özünə çəkir. Nəticələr göstərir ki, qara dəlik fizika qanunlarına uyğun olan maksimal sürətin yarısından daha artıq, bəlkə də onun 94 faizini təşkil edən sürətlə fırlanmalıdır.
Cərəyan elektronlarının düzgün enerjisinin əldə edilməsi həlledici olub. Cərəyanlardakı maqnit sahələri maqnitlərin yenidən birləşməsi (SN: 8/3/21) kimi tanınan proses zamanı öz yerlərini dəyişdikdə elektronların sürəti artır və nəticədə onların əksəriyyəti olduqca yüksək enerjiyə sahib olur. Bu effekt əvvəlki modellərə daxil edilməsə də, modelləşdirilən cərəyanların real cərəyanlar kimi hərəkət etməsinə təkan vermişdir.

Результаты показывают, что сверхмассивная черная дыра должна быстро вращаться
Сверхмассивная черная дыра в галактике M87 окружена аккреционным диском (красный на этом компьютерном моделировании) и запускает струи (синие), окруженные силовыми линиями магнитного поля (зеленые).
АЛЕХАНДРО КРУС-ОСОРИО, ЛУЧИАНО РЕЦЦОЛЛА
Из пасти сверхмассивной черной дыры в центре галактики M87 два огромных джета устремляются в космос на тысячи световых лет. Ученые до сих пор не до конца понимают физику струй, которые состоят из смеси электрически заряженных частиц или плазмы (SN: 3/24/21). Но они «действительно, действительно удивительны», - говорит астрофизик Алехандро Круз-Осорио из Франкфуртского университета Гете. Поэтому он и его коллеги создали компьютерную симуляцию черной дыры M87 и закрученного газа, который окружает ее в аккреционном диске. Цель: выяснить, как эта черная дыра, уже известная тем, что позировала для снимков в 2019 году (SN: 4/10/19), стала такой реактивной звездой.
При правильных условиях это моделирование создает струи, соответствующие наблюдениям M87, сообщают исследователи 4 ноября в Nature Astronomy. Черная дыра закручивает спиралевидные магнитные поля, которые окружают два высокоэнергетических луча электронов и других заряженных частиц. Результаты показывают, что черная дыра должна вращаться быстро, более чем на половину
максимальной скорости, разрешенной законами физики, и, возможно, до 94 процентов от ее максимально возможной скорости.
Получение правильной энергии электронов струй оказалось решающим. Когда магнитные поля в струях перестраиваются в процессе, известном как магнитное пересоединение (SN: 8/3/21), электроны ускоряются, в результате чего большее их количество имеет очень высокие энергии. Этот эффект не был включен в более ранние модели, но он был ключом к тому, чтобы моделируемые струи действовали как реальные.