Elm adamları yeni robot polis itlərini ixtira ediblər
Əgər eviniz yoxdursa və Havay paytaxtında müvəqqəti sığınacaq axtarırsınızsa, o zaman temperaturunuzun olmadığından əmin olmaq üçün gözlərinizi skan edən robotlaşdırılmış polis itinin sizə yanaşacağını gözləyin.
Bu, İctimai Təhlükəsizlik Agentliyinin heyvanlar kimi çevikliklə hərəkət edən robotların yeni kommersiya kateqoriyasında ən məşhuru olan Spotdan istifadə etməyə başladığı yollardan yalnız biridir.
Dörd-ayaqlı cihazlarla təcrübə aparan bir neçə polis məmuru bildirir ki, bunlar eynilə dronlar və ya sadə təkərli robotlar kimi təcili yardıma gələnləri təhlükədən uzaq tutmaq üçün bir vasitədir.
Ancaq məxfilik nəzarətçiləri - polisin təcavüzkar və insanlıqdan kənar istifadəçilərə qarşı təhlükəsizlik tədbirləri görmədən gizli şəkildə robotları almağa tələsdiyi barədə xəbərdarlıq edir.
Honolulu şəhərində Polis İdarəsi Hava Limanının yaxınlığındakı hökumət nəzdində olan çadır şəhərciyində pandemiyaya qarşı mübarizədə istifadə etmək üçün Boston Dynamics robot firmasından Spot almağa təxminən 150 000 dollar xərcləyib.
Havay Amerika Vətəndaş Azadlıqları Birliyinin qanuni direktoru Jongwook Kim deyib ki, "Bu insanlar evsiz olduqları üçün bunu etmək yaxşı bir üsul hesab olunur". “İxtira, pandemiya bitdikdən sonra fərqli məqsədlərlə istifadə üçün yenidən gündəmə gələcək."
Honolulu Polis Departamentinin ictimaiyyətlə əlaqələr qurumunun leytenantı Joseph O'Neal, robotun istifadəsini bu ilin əvvəlində bir media göstərisində müdafiə etdi. O, ixtiranın evsiz insanların karantinə alına biləcəyi və COVID-19 üçün test verə biləcəyi bir sığınacaqda, yemək vaxtları arasında bədən temperaturunu ölçərək, sığınacaq işçilərini və sakinləri qoruduğunu söyləyib. Robot, test nəticəsi pozitiv çıxan şəxslərlə uzaqdan əlaqə saxlamaq üçün də istifadə olunur.

Ученые изобрели роботизированных собак-полицейских
Если у вас нет дома и вы ищете временный приют в столице Гавайев, тогда ждите роботизированную собаку-полицейского, которая будет сканировать ваши глаза, чтобы убедиться в отсутствии высокой температуры. Это один из способов использования Агентством Общественной Безопасности спотов - самой знаменитой коммерческой категории среди новых роботов, которые передвигаются так же ловко, как и животные.
Полицейские, проводящие опыты с четвероногими машинами утверждают, что они подобно дронам и обычным роботам на колесах обеспечивают безопасность тех, кто спешит на помощь по вызову.
Однако надзиратели за конфиденциальностью предупреждают о том, полиция спешит тайно приобрести роботы без применения мер безопасности против агрессии и негуманного поведения.
Полицейское управление города Хонолулу потратило приблизительно 150 тысяч долларов на приобретение у фирмы «Boston Dynamics» для борьбы с пандемией в палаточном городке при правительстве недалеко от аэропорта. По словам директора Американского Общества Гражданских Свобод Жонгвука Кима «это правильный поступок по отношению к бездомным людям, после пандемии данное изобретение снова войдет в обиход для использования в различных целях».
Лейтенант по связям с общественностью департамента полиции Хонолулу Джозеф O'Нил поддержал использование робота на в ходе медиа-презентации, устроенной в начале года. По его словам, данный робот, измеряя в промежутках между приемами пищи температуру бездомных людей в приюте, куда они могут быть помещены на карантин и где могут сдать тест на наличие вируса «COVID-19», защищает тем самым работников и жителей приюта. Робот также применятся для дистанционной связи с лицами с положительными результатами тестов.