Qərbi Kaspi Universiteti doktorantura və dissertanturaya qəbul elan edir
Qərbi Kaspi Universiteti aşağıdakı ixtisaslar üzrə 2022-ci il üçün fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya qəbul elan edir.
FƏLSƏFƏ DOKTORU PROQRAMLARI ÜZRƏ DOKTORANTURAYA AYRILAN PLAN YERLƏRİNİN SAYI
№ | İxtisaslar | İxtisasın şifri | Ödənişli əsaslarla | Əyani | Qiyabi |
1. | Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi | 3338.01 | 1 | 1 |
2. | Daxili fiskal siyasət və dövlət maliyyəsi | 5301.01 | 1 | 1 |
3. | Ümumi iqtisadiyyat | 5308.01 | 1 |
| 1 |
4. | Dünya iqtisadiyyatı | 5310.01 | 1 | 1 | |
5. | Sahə iqtisadiyyatı | 5312.01 | 1 | 1 |
6. | German dilləri | 5708.01 | 1 | 1 |
7. | Dünya ədəbiyyatı | 5718.01 | 1 | 1 | |
8. | Beynəlxalq münasibətlər | 5901.01 | 1 | 1 |
9. | Siyasi institutlar və sistemlər | 5904.01 | 1 | 1 | |
10 | Texniki estetika və dizayn | 6217.01 | 1 |
FƏLSƏFƏ DOKTORU PROQRAMI ÜZRƏ DİSSERTANTURAYA AYRILAN PLAN YERLƏRİNİN SAYI
№ | İxtisaslar | İxtisasın şifri | Ödənişli əsaslarla |
1. | Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi | 3338.01 | 1 |
2. | Daxili fiskal siyasət və dövlət maliyyəsi | 5301.01 | 1 |
4. | Dünya iqtisadiyyatı | 5310.01 | 1 |
5. | Sahə iqtisadiyyatı | 5312.01 | 1 |
6. | German dilləri | 5708.01 | 1 |
7. | Dünya ədəbiyyatı | 5718.01 | 1 |
8. | Beynəlxalq münasibətlər | 5901.01 | 1 |
9. | Siyasi institutlar və sistemlər | 5904.01 | 1 |
Doktorantura və dissertantura yolu ilə təhsil almaq üçün aşağıdakı sənədlər təqdim edilməlidir:
- ərizə (rektorun adına);
- kadrların şəxsi qeydiyyat vərəqəsi;
- tərcümeyi-hal;
- iş yerindən xasiyyətnamə;
- 3 ədəd fotoşəkil (3x4 ölçüdə);
- iş stajı olanlar üçün əmək kitabçasından çıxarış;
- çap olunmuş elmi işlərin siyahısı və ya seçilmiş ixtisas üzrə referat;
- ali təhsil müəssisəsini bitirmək haqqında diplomun və diploma əlavənin müvafiq qaydada təsdiq edilmiş surəti (xarici ölkələrdə təhsil almış Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları üçün təhsil haqqında sənədlərin tanınması haqqında şəhadətnamə);
- şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin surəti.
Qəbul qaydaları:
1. Doktoranturaya və dissertanturaya qəbul Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 01 iyul 2010-cu il tarixli 129 nömrəli “Doktoranturaların yaradılması və doktoranturaya qəbul qaydaları”na müvafiq olaraq aparılır.
2. Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən (magistr dissertasiyasını müdafiə edən), yaxud təhsili ona bərabər tutulan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları müsabiqə əsasında qəbul olunurlar.
3. Elmlər doktoru proqramı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya ali təhsil pilləsinin müəyyən sahələri üzrə fəlsəfə doktorları, yaxud təhsili ona bərabər tutulan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları müsahibə əsasında qəbul olunurlar.
4. Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya qəbul olmaq üçün ancaq DİM-in (Dövlət İmtahan Mərkəzi) keçirdiyi xarici dil imtahanından minimal balı (25 bal) toplayan şəxslər sənədlərini təqdim edə bilərlər.
5. Qeydiyyat tarixi 5 aprel 2022-ci il tarixdən 5 may 2022-ci il tarixinədək (portal.edu.az saytı vasitəsilə onlayn formada) davam edəcəkdir.
6. Doktoranturaya sənəd qəbulunun “Təhsil Mərkəzləşdirilmiş İnformasiya Sistemi” (TİMS) vasitəsilə elektron qaydada həyata keçirilməsi planlaşdırılır. Doktoranturaya sənəd təqdim etmək istəyən şəxslər Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin portal.edu.az saytına daxil olmalı, orada “Ali və orta ixtisas təhsil müəssisələrinin tələbə qəbulu və qeydiyyatı” xidmətini seçərək, təlimatlara (Təlimatlar əlavə edilir) uyğun olaraq qeydiyyatdan keçməlidirlər.
7. Fəlsəfə fənni üzrə imtahan doktoranturaya qəbulu həyata keçirən ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilatların tabe olduqları müvafiq qurumlar tərəfindən müəyyən olunmuş ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilatlarda həyata keçirilir. İmtahanın nəticəsi “məqbul” və ya “qeyri-məqbul”la qiymətləndirilir. İmtahanın məzmunu (proqramı) AMEA və Nazirlik tərəfindən birgə müəyyənləşdirilir.
8. Təhsil haqqı müqavilə əsasında müəyyən edilir.
9. Əlavə məlumat almaq istəyənlər Qərbi Kaspi Universitetinin Magistratura və doktorantura şöbəsi ilə əlaqə saxlaya bilərlər.

Western Caspian University Announces Admission to Doctoral and Dissertation Programs
Western Caspian University announces admission to doctoral and dissertation programs on doctor of philosophy for 2022 in the following majors:
NUMBER OF PLANNED STUDY PLACES ALLOCATED FOR THE DOCTOR OF PHILOSOPHY DOCTORAL PROGRAMS
Majors
Code of Major
On a paid basis
Full-time
Part-time
1.
3338.01
1
2.
Domestic fiscal policy and public finance
5301.01
3.
General economy
5308.01
4.
World economy
5310.01
5.
Field economy
5312.01
6.
Germanic languages
5708.01
7.
World literature
5718.01
8.
International relations
5901.01
9.
Political institutions and systems
5904.01
10
Technical aesthetics and design
6217.01
NUMBER OF PLANNED STUDY PLACES ALLOCATED FOR THE DOCTOR OF PHILOSOPHY DISSERTATION PROGRAMS
The following documents must be submitted to study for a doctoral or dissertation programs:
application (in the name of the rector);
personal registration card of personnel;
autobiography;
testimonial from work;
3 photos (3x4 size);
extract from the employment record book for those with work experience;
list of published scientific works or thesis on the chosen major;
notarized copy of the diploma and its appendix on higher education;
(certificate on recognition of documents on education for citizens of the Republic of Azerbaijan who studied abroad);
copy of identity document.
Admission rules:
1. Admission to doctoral and dissertation programs is carried out in accordance with the "Rules for the establishment of doctoral programs and admission to doctoral programs" approved by the Resolution No. 163 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated July 1, 2010.
2. Citizens of the Republic of Azerbaijan who have completed a master's degree of higher education (defending a master's dissertation) or whose education is equivalent to it shall be admitted to doctor of philosophy doctoral and dissertation programs on the basis of a competition.
3. Doctors of Philosophy in certain fields of higher education or citizens of the Republic of Azerbaijan with equal education are admitted to doctor of science doctoral and dissertation programs on the basis of interviews.
1. Only those who have gained a minimum score (25 points) in a foreign language exam conducted by the State Examination Centre (SEC) may submit documents for admission to the doctor of philosophy doctoral and dissertation programs.
1. The registration date will last from April 5, 2022 to May 5, 2022 (online via portal.edu.az).
1. It is planned to accept documents for doctoral studies electronically through the Centralized Information System of Education (CES). Those wishing to submit a document to the doctoral program must enter the website of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan portal.edu.az, select the service "Student admission and registration of higher and secondary special education institutions" and register in accordance with the instructions (Instructions are attached).
1. The examination on the subject of philosophy is carried out in the higher education institution, scientific institutions and organizations determined by the higher education institution, scientific institutions and organizations subordinated to the doctoral program. The result of the exam is assessed as "acceptable" or "unacceptable". The content (program) of the exam is determined jointly by ANAS and the Ministry.
1. Tuition fees are determined on a contractual basis.
2. Those who want to get additional information can contact the Department of Master's and Doctoral Studies of the Western Caspian University.