Dağ ekosistemləri və resursların idarə edilməsi haqqında
Grassroots İnstitutu (Kanada), Tarqoviste Valaxiya Universiteti (Rumıniya), Lucian Blaga Sibiu Universiteti (Rumıniya), Dünya Kənd Təsərrüfatı İrs Forumu (İtaliya), Turin Universitetində NatRisk (İtaliya), Lvov Politexnik Dövlət Universiteti (Ukrayna), Yaroslav Mudriy Dövlət Hüquq Universiteti (Ukrayna), Karpat Milli Parkı (Ukrayna), Kənd İnkişaf Fondu (Qırğızıstan) və Mərkəzi Himalay Təbiət və Tətbiqi Tədqiqatlar İnstitutu (Hindistan) “Yay Tarla Məktəbi (Hibrid) Dağ Ekosistemləri və Resursların İdarə Edilməsi 2023” proqramını (FSc MER 2023) təşkil edir. Yay məktəbi İqman Dağında, Bosniya və Herseqovinada 45 şəxsi nümayəndə iştirakçısı və min (virtual) spiker üçün nəzərdə tutulub. 9 aparıcı tərəfdaşla yanaşı, 23 əsas tərəfdaş (onların arasında Qərbi Kaspi Universiteti də var) və 7 əməkdaşlıq tərəfdaşı var. Proqramın tam təfərrüatlarını https://www.grassrootsglobal.net/mer2023/ saytında tapa bilərsiniz.
Bu eyni qlobal proqram "Dağ Ekosistemləri və Resursların İdarə Edilməsi üzrə Yay Məktəbi" (FSc MER 2021) 21 ölkədən 64 universitet, institut, milli park və təşkilatın tərəfdaşlığı və əməkdaşlığı ilə 2021-ci ilin sentyabr ayında uğurla təşkil edilmişdir. 10 gün davam edən bu tədbirdə 70 ölkədən 700-ə yaxın insan iştirak edib. Ətraflı məlumat www.grassrootsglobal.net/mer2020 saytında mövcuddur.
Bu beynəlxalq təlim proqramı insan inkişafı və təbii ehtiyatlar kontekstində dağ ekosistemlərini, təbii ehtiyatların idarə edilməsi prinsiplərini və davamlı mühafizə üçün resursların idarə edilməsini araşdırır. Dünyanın müxtəlif yerlərində mövcud təbii sərvətlərin geniş spektrindən nümunə araşdırmalarını əks etdirən proqram müxtəlif sosial, siyasi, iqtisadi və mədəni və gender aspektlərinin dağ ekosistemlərinin təbii ehtiyatları uğrunda necə rəqabət apardığını və onları qoruduğunu izah edir. Proqram həmçinin ekoloji fəalların və onların müdaxilələrinin gender nöqteyi-nəzərindən iqlim dəyişikliyi qarşısında parkları, enerjini, suyu və torpağı necə qoruduğunu araşdırır. Proqram mövcud beynəlxalq və inkişaf sisteminin dağ landşaftlarının mövcud təbii ehtiyatlarını davamlı şəkildə idarə etmək üçün necə inkişaf etdirdiyini və emal etdiyini nəzərdən keçirir. Proqramın məqsədi dağ ekosistemləri və davamlı inkişaf haqqında öyrənmək istəyən tədqiqatçıları, tələbələri, praktikantları və gənc müəllimləri bütün dünyada təbii ehtiyatlardan davamlı istifadə problemlərini həll etmək üçün zəruri olan praktik yanaşmalar, bilik və bacarıqlarla təchiz etməkdir. Bu beynəlxalq təlim proqramı müxtəlif akademik və təcrübə yönümlü təşkilatlarla əməkdaşlıqda həyata keçirilir.
Proqram strukturu
Planlaşdırılan proqram 10 müxtəlif gündə keçiriləcək aşağıdakı 10 tematik qrupdan ibarətdir:
1-ci gün: 10 sentyabr 2023>Dağ ekosistemləri, iqlim dəyişikliyi və yerli icmalar
2-ci gün: 11 sentyabr 2023-cü il > su, su hövzəsi, bataqlıq və su hövzəsinin idarə edilməsi
3-cü gün: 12 sentyabr 2023> Dağ Meşəsi və Biomüxtəlifliyin İdarə Edilməsi və Park-İnsanlar İnterfeysi
4-cü gün: 13 sentyabr 2023-cü il >Dağların yaylası, pastorallıq və yaylaqların idarə edilməsi
5-ci gün: 14 sentyabr 2023-cü il > Dağlıq ərazilərdə heyvandarlığın dolanışıq vasitələri və baytarlıq dəstəyi
Gün 6: 15 Sentyabr 2023 > Dağ iqtisadiyyatının inkişafı, dolanışıq vasitələri və mikro müəssisələrin
Gün 7: 16 Sentyabr 2023 > Dağlarda aqrobimüxtəliflik, aqroekologiya və dayanıqlı kənd təsərrüfatı və qida sistemləri
8-ci gün: 17 sentyabr 2023> Dağların davamlılığı, bərpa olunan enerji və davamlı inkişaf məqsədləri
Gün 9: 18 Sentyabr 2023 >Dağlarda davamlı turizm və sosial-mədəni inteqrasiya
Gün 10: 19 sentyabr 2023 > Dağlarla bağlı beynəlxalq və milli qanunlar və qaydalar
Yay məktəbində necə iştirak etmək olar?
https://www.grassrootsglobal.net/mer2023/ saytında uyğunluq, prosedurlar, müraciətin son tarixləri, fakültələr və ekspertlər, tərəfdaşlar və əməkdaşlar, metodologiya, sertifikatlaşdırma, xərclər və ödənişlər, təqaüd və s. haqqında bütün mümkün məlumatlar var.
Müraciət üçün son tarixlər uzadılıb
Son tarixlər üçün vebsayta baxın: https://www.grassrootsglobal.net/mer2023/ və https://www.grassrootsglobal.net/mer2023/register.html
Nümayəndələrin iştirakı (özünü maliyyələşdirmə): 31 mart 2023-cü il
Nümayəndələrin iştirakı (namizədliyi): 31 mart 2023-cü il
Spikerin iştirakı (Virtual): 31 mart 2023-cü il
İştirakçının iştirakı (virtual): 31 iyul 2023-cü il
İNDİ QEYDİYYATDAN KEÇ
https://www.grassrootsglobal.net/mer2023/register.html
İnstitusional tərəfdaşlığa çağırış
Getdikcə daha çox maraqlı tərəfləri cəlb etmək və dağ dayanıqlığının regional və ya qlobal səviyyədə təşviq oluna biləcəyi daxili və institutlararası platformalar hazırlamaq məqsədilə biz bir çox akademik qurumları, beynəlxalq təşkilatları, milli parkları, yerli şuraları və QHT-ləri proqramı vasistəsi ilə əməkdaşlığa dəvət etdik.. Maraqlanan tərəflər bu beynəlxalq proqramda tərəfdaşlıq və ya əməkdaşlıq şəklində iştirak edə bilərlər. Ətraflı məlumat üçün https://www.grassrootsglobal.net/mer2023/call-for-cooperation.html linkinə daxil olun.
Digər imkanlar və öhdəliklər
Grassroots İnstitutu sizinlə fərdi səviyyədə ünsiyyət qurmağa da hazırdır. Necə iştirak edə biləcəyinizi öyrənmək üçün http://grassrootsinstitute.net/opportunities.html əsas veb saytımızın imkanlar bölməsinə baxın. BÜTÜN OPSİYONLARI bu linkdən endirin. Zəhmət olmasa məqalələrinizi https://grassrootsjournals.org jurnallarımıza təqdim edin. Digər mühüm saytlarımız https://grassrootsinstitute.ca, https://grassrootsglobal.net-dir.

The Grassroots Institute (Canada), Valahia University of Targoviste (Romania), Lucian Blaga University of Sibiu (Romania), World Agricultural Heritage Forum (Italy), NatRisk at the University of Torino (Italy), Lviv Polytechnic National University (Ukraine), YaroslavMudriy National Law University (Ukraine), Carpathian National Nature Park (Ukraine), Rural Development Fund (Kyrgyzstan), and Central Himalayan Institute for Nature & Applied Research (India) are co-organizing “Summer Field School (Hybrid) on Mountain Ecosystems & Resource Management 2023” (FSc MER 2023) at Mountain Igman in Bosnia i Herzegovina for 45 in-person Delegate Participants and for a thousand of (virtual) Speaker/Learner Participants. In addition to 9 Lead Partners, there are 23 General Partners (Western Caspian University is among them) and 7 Collaborators. Full details of the program are online at the website https://www.grassrootsglobal.net/mer2023/.
This same global program, “Summer Field School on Mountain Ecosystems & Resource Management” (FSc MER 2021), was organized successfully in September 2021 with the partnership and collaboration of 64 universities, institutes, national parks, and organizations from 21 countries. Nearly 700 people from 70 countries took part in this 10-days event. All details are available on the weblinkwww.grassrootsglobal.net/mer2020.
This international training program examines the mountain ecosystems in contexts of human development and natural resources, principles of managing natural resources, and governing the resources for sustainable conservation. Depicting on case studies from a wide range of the current natural resources across the globe, the program considers how different social, political, economic and cultural and gender aspects compete for and sustain the natural resources in mountain ecosystems. The program also examines how environmental activists and their interventions conserved parks, energy, water and land in the face of climate variability based on a gender perspective. The program will consider how the current international and development system elaborates and processes to sustainably manage the available natural resources in mountain landscapes. The program aims at equipping researchers, students, practitioners and young teachers seeking to learn about mountain ecosystems and sustainable development, with practical approaches, knowledge and skills necessary for meeting the challenges of sustainable use of natural resources globally. This international training program is executed in partnership with various academic and practice-oriented organizations.
Structure of the Program
The proposed program will constitute following 10 thematic groups to be executed on 10 different days:
Day 1: 10 September 2023>Mountain Ecosystems, Climate Change and Local Communities
Day 2: 11 September 2023 > Water, Watershed, Wetland and River Basin Management
Day 3: 12 September 2023>Mountain Forest & Biodiversity Management, and Park-People Interface
Day 4: 13 September 2023 >Mountain Transhumance, Pastoralism and Rangeland Governance
Day 5: 14 September 2023 >Livestock-Based Livelihoods and Veterinary Support in Mountain Areas
Day 6: 15 September 2023 >Developing the Mountain Economies, Livelihoods and Micro-Enterprises
Day 7: 16 September 2023 >Agrobiodiversity, Agroecology and Sustainable Agriculture & Food Systems in Mountains
Day 8: 17 September 2023>Mountain Sustainability, Renewable Energy and SDGs
Day 9: 18 September 2023 >Sustainable Tourism and Socio-Cultural Integration in Mountains
Day 10: 19 September 2023 >Mountain Related International and National Laws & Policies
How to Participate in the Summer Field School?
The website https://www.grassrootsglobal.net/mer2023/ has all possible information about the Eligibility, Procedures, Application Deadlines, Faculties & Experts, Partners & Collaborators, Methodology, Certification, Cost & Fees, Scholarship, etc.
Extended Deadlines for Applications
Please see the website for deadlines: https://www.grassrootsglobal.net/mer2023/ and https://www.grassrootsglobal.net/mer2023/register.html
Delegate Participation (self-financing): 31March2023
Delegate Participation (nominated): 31March 2023
Speaker Participation (virtual): 31March 2023
Attendee Participation (virtual): 31July 2023
REGISTER NOW
https://www.grassrootsglobal.net/mer2023/register.html
Call for Institutional Partnership
In an attempt to engage more and more stakeholders and prepare intra-institutional and inter-institutional platforms from where mountain sustainability can be promoted regionally or globally, we invited many academic institutions, international organizations, national parks, local councils and NGOs to partner/collaborate with the program. Interested parties can approach for Partnership or Collaboration in this international program. Detailed information may be obtained on the link https://www.grassrootsglobal.net/mer2023/call-for-cooperation.html
Other Opportunities and Engagements
The Grassroots Institute is willing to engage with you at an individual level too. Please look at the opportunities section http://grassrootsinstitute.net/opportunities.html of our main website and find out how we may associate. DOWNLOAD ALL OPPORTUNITIES from this link. Please write and submit your articles/papers to our journals https://grassrootsjournals.org. Our other important websites are https://grassrootsinstitute.ca, https://grassrootsglobal.net.