“Universitet elminin və təhsilinin müasir problemləri” mövzusunda elmi konfrans keçiriləcək
17-18 noyabr 2022-ci il tarixlərində Sumqayıt Dövlət Universitetinin 60 illiyinə həsr olunmuş “Universitet elminin və təhsilinin müasir problemləri” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçiriləcək.
Konfransın keçirilməsində əsas məqsəd respublikanın ali məktəblərində fəaliyyət göstərən alimləri, pedaqoqları bir araya toplamaq, onların diqqətini müasir universitet elminin və təhsilinin aktual məsələlərinə yönəltmək, problemlərin hərtərəfli təhlili və onların mümkün həlli yollarının geniş müzakirəsinə, ətraflı fikir mübadiləsinin aparılmasına şərait yaratmaqdan ibarətdir.
Konfransın işi plenar iclas və bölmələr üzrə təşkil olunacaqdır. Bölmələr (sayı və adları)məqalələr toplandıqdan sonra Təşkilat komitəsi tərəfindən müəyyən ediləcəkdir.
Konfransa tədqiqat xarakterli orijinal, əvvəllər heç bir yerdə nəşr olunmamış tezis və məqalələr təqdim olunmalıdır.
Konfransın işçi dilləri: azərbaycan, türk, rus, ingilis.
Konfransın formatı: əyani və ya onlayn – əlavə olaraq məlumat veriləcəkdir.
Konfrans materiallarının tərtibinə qoyulan tələblər:
Kağızın ölçüsü | – A4 |
Boş sahə | – hər tərəfdən 2 sm |
Şrift | – Times New Roman |
Şrift ölçüsü | – 12 pt |
Sətirarası interval | – 1,15 sm |
Abzas | – 1,25 sm |
Məqalənin adı | – ortadan, böyük hərflərlə, qalın şriftlə |
Müəllifin adı, soyadı, atasının adı | – ortadan, qalın şriflə |
İş yeri, şəhər, ölkə | – ortadan, kursivlə |
E-poçt ünvanı | – ortadan, kursivlə |
Açar sözlər (5–7 söz) Xülasə (60–80 söz) | – azərbaycan, ingilis və rus dillərində – məqalənin yazıldığı dildən başqa iki dildə |
Həcmi | – 5 səhifəyə qədər |
Ədəbiyyataistinadlar Ədəbiyyatsiyahısı | – kvadratmötərizədə
Konfransın materialları Plagiat.pl şirkətinə məxsus StrikePlagiarism.comantiplagiat sistemində yoxlanıldıqdan sonra “SDU.Konfrans materialları” toplusunda çap olunaraq, https://www.ssu-conferenceproceedings.edu.az , https://www.sdu.edu.azsaytlarında və eLibrary.ru məlumat bazasında yerləşdiriləcəkdir(Beynəlxalq seriya nömrələri İSSN 2708-955Xprint,İSSN 2709-6033 on-line).
Materiallar 10 oktyabr 2022‑ci il tarixinədək scientificdep@sdu.edu.az elektron poçtuna və ya əyani olaraq elektron daşıyıcılarda və çap olunmuş formada aşağıdakı ünvanda qəbul olunur: AZ5008, Sumqayıt şəhəri, 43-cü məhəllə, Sumqayıt Dövlət Universiteti (Elmi hissə, otaq 2).
Bir müəllifdən yalnız bir məruzənin tezisi və ya məqaləsiqəbul olunur.
Təşkilat komitəsi tezislərin və məqalələrinkonfransın proqramına daxil edilməsi hüququnu özündə saxlayır.Qəbul olunmayan tezislər geri qaytarılmır, izahat verilmir.

The Republican scientific conference on "Modern Problems of University Science and Education"
The Republican scientific conference on "Modern Problems of University Science and Education" dedicated to the 60th anniversary of Sumgayit State University will be held On November 17th-18th, 2022.
The main goals of the conference are to bring university scientists and pedagogues together, to direct their attention to the current issues of modern university science and education, and to create conditions for a comprehensive analysis of the problems and their possible solutions with a detailed exchange of ideas.
The work of the conference will be organised in plenary sessions and sections. The Organising Committee will determine sections (number and names) after the collection of articles.
Original research abstracts and articles that have not been published previously should be submitted to the conference.
Working languages of the conference: Azerbaijani, Turkish, Russian, English.
The format of the conference: onsite or online – will also be provided.
Requirements for the preparation of conference materials:
Paper size – A4
Margins – 2 cm each side
Font – Times New Roman
Font size – 12 pt.
Line spacing – 1,15 cm
Paragraph – 1,25 cm
Name of article – in the centre, in uppercase and bold
Author’s name, surname, patronymic – in the centre, in bold
Workplace, city, state – in the centre, in italic
e-mail address – in the centre, in italic
Key words (5–7 words)
Summary (60–80 words) – Azerbaijan, English and Russian – in two other languages in addition to the article language
Number of pages – Up to 5 pages
References to literature
Reference list – in square brackets - in alphabetical order
The conference materials will be printed in the "SDU.Conference materials" collection, and will be placed on https://www.ssu-conferenceproceedings.edu.az, https://www.sdu.edu.az and in the database
eLibrary. ru (International serial numbers ISSN 2708-955Xprint, ISSN 2709-6033 online), after checking in the StrikePlagiarism.comantiplagiat system belonging to the Plagiat.pl company.
Materials are accepted by e-mail scientificdep@sdu.edu.az or in person on electronic media and in printed form at the following address until October 10th, 2022: 43rd block, Sumgayit city, AZ5008, Sumgayit State University (Department of Academic Affairs, room 2).
Only one thesis or article from one author is accepted.
The organising committee reserves the right to include abstracts and articles in the conference programme. Unaccepted abstracts will not be returned or explained.