Beynəlxalq Enerji Xartiyası və Qərbi Kaspi Universiteti arasında memorandum imzalanacaq
Bakıda Energetika Nazirliyi və Enerji Xartiyası Katibliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Enerji Xartiyası Forumu işə başlayıb.
“Texnologiya və siyasət innovasiyaları vasitəsilə enerji keçidinin təmin edilməsi” mövzusuna həsr edilən forumda Energetika naziri Pərviz Şahbazov və Enerji Xartiyasının Baş katibi Urban Rusnak açılış nitqləri ilə çıxış ediblər.
Forum çərçivəsində Qərbi Kaspi Universiteti və Enerji Xartiyası arasında Memorandum da imzalanması nəzərdə tutulur. Memorandum Enerji Xartiyası Müqaviləsi və Beynəlxalq Enerji Xartiyası Prosesi ilə əlaqəli mövzularda akademik tədqiqatların aparılması və tədbirlərin təşkilini istiqamətləndirəcək.
Sənədə əsasən Qərbi Kaspi Universitetinin tələbələri Xartiyanın Brüsseldəki mənzil qərargahında, təşkilat tərəfindən müəyyən edilmiş ümumi tənzimləmə altında təcrübə keçmək, təqaüd proqramlarından yararlanmaq imkanı əldə edəcəklər.
Eyni zamanda birgə tədbirlərin təşkili, universitet müəllimlərinin elmi tədqiqata cəlb olunması əməkdaşlığın əsas istiqamətlərini təşkil edəcək.

A Memorandum Between International Energy Charter and Western Caspian University will be signed
The International Energy Charter Forum, jointly organized by the Ministry of Energy and the Energy Charter Secretariat, started its work in Baku.
Energy Minister Parviz Shahbazov and Secretary General of the Energy Charter Urban Rusnak made opening remarks at the forum on “Ensuring energy transitions through technology and policy innovations”.
A memorandum will be signed between the Western Caspian University and the Energy Charter within the forum. The Memorandum will direct academic research and organization of activities related to the Energy Charter Treaty and the International Energy Charter Process.
According to the document, students at Western Caspian University will have the opportunity to practice at Charter's headquarters in Brussels, under the general arrangement set up by the organization, to benefit from scholarship programs.
At the same time, the organization of joint events and involvement of university teachers in scientific research will be the main areas of cooperation.