Qərbi Kaspi Universitetinin “Ekologiya və ətraf mühit” kafedrası 4-10 oktyabr Beynəlxalq Kosmos Həftəsi çərçivəsində “Aerokosmik tədqiqat üsulları” adlı elmi seminar təşkil edib.
Coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Natəvan Cəfərova tələbələrə Uzaqdan aerokosmik (Yer və ya digər kosmik cisimlərin hava və kosmik vasitələrin istifadə olunduğu xeyli məsafədə öyrənilməsi), həmçinin hava üsulları (təyyarələrdən aparılmış vizual müşahidə metodları; hava fotoqrafiyası, əsas növ - 1930-cu illərdən bəri hava fotoqrafiyası - topoqrafik tədqiqatın əsas metodu) və kosmik metodlar (vizual müşahidələr: atmosferin, yerin səthinin, torpaq obyektlərinin vəziyyətinin birbaşa müşahidələri) barəsində məlumat verib.

‘Aerospace Research Methods’ seminar
The Department of Ecology & Environment at Western Caspian University organised a scientific seminar entitled ‘Methods of Aerospace Research’ within the International Space Week from October 4th to 10th.
Dr Natavan Jafarova, informed students about the Distant Aerospace (study of the Earth or other space objects at great distances) using air and spacecraft, as well as air methods (methods of visual observation from aircraft; aerial photography, main type- aerial photography since the 1930s, the main method of topographic research) and space methods (visual observations - direct observations of the atmosphere, the Earth's surface, the state of land objects).