Qərbi Kaspi Universitetinin “Ekologiya və ətraf mühit” kafedrası 4-10 oktyabr Beynəlxalq Kosmos Həftəsi çərçivəsində “Aerokosmik tədqiqat üsulları” adlı elmi seminar təşkil edib.
Coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Natəvan Cəfərova tələbələrə Uzaqdan aerokosmik (Yer və ya digər kosmik cisimlərin hava və kosmik vasitələrin istifadə olunduğu xeyli məsafədə öyrənilməsi), həmçinin hava üsulları (təyyarələrdən aparılmış vizual müşahidə metodları; hava fotoqrafiyası, əsas növ - 1930-cu illərdən bəri hava fotoqrafiyası - topoqrafik tədqiqatın əsas metodu) və kosmik metodlar (vizual müşahidələr: atmosferin, yerin səthinin, torpaq obyektlərinin vəziyyətinin birbaşa müşahidələri) barəsində məlumat verib.

Состоялся семинар на тему «Методы аэрокосмического исследования»
Кафедра «Экологии и окружающей среды» Западно-Каспийского Университета в рамках «Международной космической недели» 4-10 октября организовала семинар на тему «Методы аэрокосмического исследования».
Доктор философии по географии Натаван Джафарова рассказала студентам об аэрокосмических методах изучения с дальнего расстояния (изучение Земли и других небесных тел посредством воздушных и космических приборов с дальнего расстояния), воздушных методах (методы визуального наблюдения с воздушных судов; фотографирование с воздуха, основной вид – аэрофотосъемка начиная с 1930-х годов – основной метод топографических исследований), а также космических методах (визуальные наблюдения, непосредственные наблюдения за состоянием атмосферы, поверхности Земли, расположенных на ней объектов).