• Almaniya universitetləri arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb
Almaniya universitetləri arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb
Qərbi Kaspi Universiteti ilə Almaniya universitetləri arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, Universitetin Qəyyumlar Şurasının sədri, professor Hüseyn Bağırov Almaniyada təqaüdlü təhsil almaq imkanı yaradan akademik mübadilə proqramı – DAAD təşkilatının dəvəti ilə Almaniyada bir sıra universitetlərdə görüşlər keçirib.
H.Bağırov səfər zamanı Almaniyanın Ebersvalde Tətbiqi Elmlər Universiteti, Brandenburq Texniki Universiteti, Zwickau Tətbiqi Elmlər Universiteti, Yena Tətbiqi Elmlər Universiteti, Maqdeburq-Stendal Tətbiqi Elmlər Universitetinin akademik və inzibati heyəti ilə görüşlərdə birgə elmi tədqiqatlar, tələbə və müəllim mübadiləsi, bir sıra birgə layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib.
İkitərəfli əməkdaşlıq əlaqələri ilə bağlı müzakirələrdə xüsusilə müxtəlif istiqamətlər üzrə mühəndislik ixtisaslarında ikili diplom proqramları çərçivəsində birgə fəaliyyət barədə razılıq əldə olunub.
Qərbi Kaspi Universiteti hazırda Alman Dili Mərkəzinin yaradılması üzərində iş aparır ki, tələbələrimiz təkcə ingilis dilli proqramlarda deyil, eyni zamanda alman dilli proqramlarda da iştirak edə bilsinlər.
Ölkəmiz üçün xüsusilə əhəmiyyətli olan ixtisaslaşmış aqrar sahədə, emal, cihaz və avadanlıqların idarəedilməsi, təmiri sahəsində mühəndislik ixtisasları ilə bağlı Zwickau Tətbiqi Elmlər Universiteti, Yena Tətbiqi Elmlər Universiteti, Maqdeburq-Stendal Tətbiqi Elmlər Universiteti və Şmalkalden Universitetləri ilə xüsusi güzəştli şərtlərlə kadr hazırlığı barədə razılıq əldə olunub.

• Состоялись обсуждения по развитию двусторонних и многосторонних отношений между немецкими университетами
Состоялись обсуждения по развитию двусторонних и многосторонних отношений между немецкими университетами
Состоялись обсуждения по вопросам развития двусторонних и многосторонних отношений между Западно-Каспийским университетом и немецкими университетами.
Следует отметить, что председатель Попечительского Совета университета, профессор Гусейн Багиров провел встречи в ряде университетов Германии по приглашению программы академического обмена – организации DAAD, которая предоставляет возможность обучения на стипендии в Германии.
В ходе визита Г.Багиров провел встречи с академическим и административным составом Университета прикладных наук Эберсвальде Германии, Бранденбургского технического университета, Университета прикладных наук Цвиккау, Йенского университета прикладных наук, Университета прикладных наук Магдебург-Стендаль, были рассмотрены совместные научные исследования, обмен студентами и преподавателями, возможности сотрудничества в реализации ряда совместных проектов.
В ходе обсуждений двусторонних отношений сотрудничества была достигнута договоренность о совместной деятельности, особенно в рамках программ двойного диплома по инженерным специальностям по различным направлениям.
Западно-Каспийский университет в настоящее время работает над созданием Центра немецкого языка, чтобы наши студенты могли участвовать не только в англоязычных программах, но и в немецкоязычных программах.
Достигнута договоренность об обучении кадров на особых льготных условиях с Университетом прикладных наук Цвиккау, Университетом прикладных наук Йены, Университетом прикладных наук Магдебург-Стендаль и Университетом Шмалькальдена в отношении инженерных квалификаций в специализированной сельскохозяйственной области, переработке, управлении и ремонте приборов и оборудования, что особенно важно для нашей страны.