Avropa Universitetlər Assosiasiyasının Azərbaycan təhsilinə etimadı artır
Qərbi Kaspi Universiteti (QKU) Avropa Universitetlər Assosiasiyası (EUA) ilə əməkdaşlığını genişləndirərək Avropa ali təhsil məkanında mövqeyini daha da möhkəmləndirir. Təxminən 860 üzvü birləşdirən bu assosiasiya universitetlər arasında əməkdaşlıq və inkişaf üçün mühüm platformadır.
Universitet üçün əhəmiyyətli nailiyyətlərdən biri Qərbi Kaspi Universiteti rəhbərliyinin Avropa Universitetlər Assosiasiyasının Daimi Üzvlük Komitəsinə (Standing Membership Committee) üzv seçilməsidir. Bu komitə təşkilatın üzvlük siyasətinin idarə olunmasında və yeni üzvlərin qiymətləndirilməsində əsas rol oynayır.
Assosiasiyanın Daimi Üzvlük Komitəsi tərkibində Qərbi Kaspi Universiteti ilə yanaşı, aşağıdakı nüfuzlu universitet və qurumların nümayəndələri də təmsil olunur:
* Tilburg Universiteti (Niderland) – rektor Wim van de Donk (komitə sədri)
* İslandiya Universiteti – rektor Silja Bára Ómarsdóttir
* Avropa Universitetlər Assosiasiyası– Baş katib Amanda Crowfoot
* Flaman Universitetlərarası Şurası – Baş katib Koen Verlaeckt
Bu göstərici Qərbi Kaspi Universitetinin Avropa səviyyəsində reytinqinin yüksəldiyini nümayiş etdirir və universitetə beynəlxalq əməkdaşlıq, tədqiqat və akademik inkişaf üçün yeni imkanlar yaradır.

Растет доверие Ассоциации европейских университетов к образованию Азербайджана
Западно-Каспийский университет (ЗКУ) еще больше укрепляет свои позиции в европейском пространстве высшего образования, расширяя сотрудничество с Ассоциацией европейских университетов(EUA). Эта ассоциация, объединяющая около 860 членов, является важной платформой для сотрудничества и развития между университетами.
Одним из значительных достижений университета является избрание руководства Западно-Каспийского университета в Постоянный комитет по членству Ассоциации европейских университетов(Standing Membership Committee). Этот комитет играет ключевую роль в управлении политикой членства организации и оценке новых членов.
В состав Постоянного комитета по членству Ассоциации, помимо Западно-Каспийского университета, входят представители следующих престижных университетов и организаций:
* Тилбургский университет (Нидерланды) – ректор Вим ван де Донк (председатель комитета)
* Университет Исландии – ректор Силья Бара Омарсдоттир
* Ассоциация европейских университетов– генеральный секретарь Аманда Кроуфут
* Фламандский межуниверситетский совет – генеральный секретарь Коэн Верлаект
Этот показатель демонстрирует, что рейтинг Западно-Каспийского университета повысился на европейском уровне и создает новые возможности для международного сотрудничества, исследований и академического развития университета.