Avropa Universitetlər Assosiasiyasının Azərbaycan təhsilinə etimadı artır
Qərbi Kaspi Universiteti (QKU) Avropa Universitetlər Assosiasiyası (EUA) ilə əməkdaşlığını genişləndirərək Avropa ali təhsil məkanında mövqeyini daha da möhkəmləndirir. Təxminən 860 üzvü birləşdirən bu assosiasiya universitetlər arasında əməkdaşlıq və inkişaf üçün mühüm platformadır.
Universitet üçün əhəmiyyətli nailiyyətlərdən biri Qərbi Kaspi Universiteti rəhbərliyinin Avropa Universitetlər Assosiasiyasının Daimi Üzvlük Komitəsinə (Standing Membership Committee) üzv seçilməsidir. Bu komitə təşkilatın üzvlük siyasətinin idarə olunmasında və yeni üzvlərin qiymətləndirilməsində əsas rol oynayır.
Assosiasiyanın Daimi Üzvlük Komitəsi tərkibində Qərbi Kaspi Universiteti ilə yanaşı, aşağıdakı nüfuzlu universitet və qurumların nümayəndələri də təmsil olunur:
* Tilburg Universiteti (Niderland) – rektor Wim van de Donk (komitə sədri)
* İslandiya Universiteti – rektor Silja Bára Ómarsdóttir
* Avropa Universitetlər Assosiasiyası– Baş katib Amanda Crowfoot
* Flaman Universitetlərarası Şurası – Baş katib Koen Verlaeckt
Bu göstərici Qərbi Kaspi Universitetinin Avropa səviyyəsində reytinqinin yüksəldiyini nümayiş etdirir və universitetə beynəlxalq əməkdaşlıq, tədqiqat və akademik inkişaf üçün yeni imkanlar yaradır.

Growing Confidence of the European University Association in Azerbaijani Education
The Western Caspian University (WCU) is further strengthening its position within the European Higher Education Area by expanding its cooperation with the European University Association (EUA). Bringing together approximately 860 member institutions, the Association serves as an important platform for collaboration and development among universities.
One of the University’s notable achievements is the election of the leadership of Western Caspian University to the Standing Membership Committee of the European University Association. This committee plays a key role in shaping the organization’s membership policy and in evaluating new member institutions.
Alongside Western Caspian University, the Standing Membership Committee includes representatives of the following distinguished universities and organizations:
- Tilburg University (Netherlands) – Rector Wim van de Donk (Chair of the Committee)
- University of Iceland – Rector Silja Bára Ómarsdóttir
- European University Association – Secretary General Amanda Crowfoot
- Flemish Interuniversity Council – Secretary General Koen Verlaeckt
This development demonstrates the growing recognition of Western Caspian University at the European level and creates new opportunities for international cooperation, research, and academic advancement.