BEYNƏLXALQ AKADEMİK SİMPOZİUM: “Qafqaz, Xəzər dənizi və Səfəvilər dövlətinin qaynaqlarda təmsili (orta əsrlərdən erkən müasir dövrlərə qədər
Xəzər dənizi ətrafında yerləşən ölkələrin, xüsusən Azərbaycanın coğrafiyası, əhalisi, mədəniyyəti və siyasi hadisələri tarixən səlnaməçilərin və səyyahların diqqətini cəlb etmiş və onlar bu məsələlər haqqında öz əsərlərində məlumat vermişlər. Regionun tarixi keçmişini olduğu kimi qələmə almaq üçün bu məlumatlar misilsiz əhəmiyyət daşıyır.
Qərbi Kaspi Universitetinin təşkilatçılığı ilə 16 may 2024-cü il tarixində “Qafqaz, Xəzər dənizi və Səfəvilər dövlətinin qaynaqlarda təmsili (orta əsrlərdən erkən müasir dövrlərə qədər)” başlığı altında keçiriləcək beynəlxalq akademik simpozium məhz bu məqsədlə yerli və xarici tarixçi alimləri, eləcə də gənc tədqiqatçıları bir araya gətirir. Simpoziumun daha bir məqsədi isə professional və təcrübəli ekspertlərin gənc tədqiqatçıları regionun tarixi və mədəni keçmişinə interdisiplinar yanaşma tətbiq etməklə yeni metodlarla tanış etməkdir.
Beynəlxalq akademik simpoziumda AMEA və ölkəmizin bir sıra ali məktəblərinin tarixçi alimləri və gənc tədqiqatçıları ilə yanaşı dünyanın bir sıra ölkələrindən tanınmış tədqiqatçıları iştirak edəcək. Onlar Böyük Britaniyanın Oksford Universitetini, ABŞ-ın Tuleyn Universitetini, Tokio Xarici İşlər Universitetini, Cavaxişvili adına Tbilisi Dövlət Universitetini, habelə Ukrayna, İtaliya və Macarıstanın müxtəlif ali məktəblərini təmsil edirlər.
Yerli və xarici tədqiqatçılar simpoziumda orta əsrlər və erkən yeni dövr üzrə müxtəlif mövzularda məruzələri nəzərdə tutulur.

МЕЖДУНАРОДНЫЙ АКАДЕМИЧЕСКИЙ СИМПОЗИУМ: «Представление Кавказа, Каспийского моря и государства Сефевидов в источниках (от средневековья до раннего Нового времени)»
География, население, культура и политические события стран, расположенных вокруг Каспийского моря, особенно Азербайджана, исторически привлекали внимание летописцев и путешественников, и они освещали эти вопросы в своих произведениях. Эти данные имеют ни с чем не сравнимое значение для описания исторического прошлого региона.
Международный академический симпозиум, организованный Западно-Каспийским университетом 16 мая 2024 года под названием «Представление Кавказа, Каспийского моря и государства Сефевидов в источниках (от средневековья до раннего Нового времени)», соберет местных и объединит зарубежных ученых-историков, а также молодых исследователей. Другая цель симпозиума – познакомить молодых исследователей с профессиональными и опытными экспертами с новыми методами путем применения междисциплинарного подхода к историческому и культурному прошлому региона.
В международном академическом симпозиуме наряду с учеными-историками и молодыми исследователями НАНА и ряда университетов нашей страны примут участие известные исследователи из нескольких стран мира. Они представляют Оксфордский университет Великобритании, Тулейнский университет США, Токийский университет иностранных дел, Тбилисский государственный университет имени Джавахишвили, а также различные университеты Украины, Италии и Венгрии.
Ожидается, что на симпозиуме отечественные и зарубежные исследователи выступят с докладами по различным темам Средневековья и раннего Нового времени.