BEYNƏLXALQ AKADEMİK SİMPOZİUM: “Qafqaz, Xəzər dənizi və Səfəvilər dövlətinin qaynaqlarda təmsili (orta əsrlərdən erkən müasir dövrlərə qədər
Xəzər dənizi ətrafında yerləşən ölkələrin, xüsusən Azərbaycanın coğrafiyası, əhalisi, mədəniyyəti və siyasi hadisələri tarixən səlnaməçilərin və səyyahların diqqətini cəlb etmiş və onlar bu məsələlər haqqında öz əsərlərində məlumat vermişlər. Regionun tarixi keçmişini olduğu kimi qələmə almaq üçün bu məlumatlar misilsiz əhəmiyyət daşıyır.
Qərbi Kaspi Universitetinin təşkilatçılığı ilə 16 may 2024-cü il tarixində “Qafqaz, Xəzər dənizi və Səfəvilər dövlətinin qaynaqlarda təmsili (orta əsrlərdən erkən müasir dövrlərə qədər)” başlığı altında keçiriləcək beynəlxalq akademik simpozium məhz bu məqsədlə yerli və xarici tarixçi alimləri, eləcə də gənc tədqiqatçıları bir araya gətirir. Simpoziumun daha bir məqsədi isə professional və təcrübəli ekspertlərin gənc tədqiqatçıları regionun tarixi və mədəni keçmişinə interdisiplinar yanaşma tətbiq etməklə yeni metodlarla tanış etməkdir.
Beynəlxalq akademik simpoziumda AMEA və ölkəmizin bir sıra ali məktəblərinin tarixçi alimləri və gənc tədqiqatçıları ilə yanaşı dünyanın bir sıra ölkələrindən tanınmış tədqiqatçıları iştirak edəcək. Onlar Böyük Britaniyanın Oksford Universitetini, ABŞ-ın Tuleyn Universitetini, Tokio Xarici İşlər Universitetini, Cavaxişvili adına Tbilisi Dövlət Universitetini, habelə Ukrayna, İtaliya və Macarıstanın müxtəlif ali məktəblərini təmsil edirlər.
Yerli və xarici tədqiqatçılar simpoziumda orta əsrlər və erkən yeni dövr üzrə müxtəlif mövzularda məruzələri nəzərdə tutulur.

INTERNATIONAL ACADEMIC SYMPOSIUM: ""Representation of the Caucasus, the Caspian Sea and the Safavid State in Sources (from the Medieval to Early Modern Times)
Travelers and chroniclers have long been drawn to the geography, people, customs, and political developments of the states surrounding the Caspian Sea, particularly Azerbaijan.
The international academic symposium organized by the Western Caspian University on May 16, 2024 under the title "Representation of the Caucasus, the Caspian Sea and the Safavid State in Sources (from the Medieval to Early Modern Times)" will bring together local and foreign historical scholars, as well as young researchers. Another goal of the symposium is to familiarize young researchers with new methods by applying an interdisciplinary approach to the historical and cultural past of the region by the professional and experienced experts.
Prominent scholars from several nations will take part in the global academic symposium with historians and trainee researchers from ANAS and various local universities. They represent Oxford University of Great Britain, Tulane University of USA, Tokyo University of Foreign Affairs, Tbilisi State University named after Javakhishvili, as well as various universities of Ukraine, Italy and Hungary.
Local and foreign researchers are expected to present presentations on various topics of the Middle Ages and the early modern period at the symposium.