2023/2024-cü tədris ili üçün bakalavr səviyyəsinə tələbə qəbulu elanı
Qərbi Kaspi Universiteti 2023/2024-cü tədris ili üçün bakalavr səviyyəsinə aşağıdakı ixtisaslara tələbə qəbul elan edir.
2023-2024-cü tədris ili üçün bakalavr səviyyəsinə tələbə qəbul.pdf
Toplanmış bala görə güzəştlər:
(İlk təhsil ili üçün)
350-399 bal - 10%
400-449 bal - 20%
450-499 bal - 30%
500-549 bal - 40%
550-599 bal - 60%
600-700 bal - 100%
Ən nüfuzlu beynəlxalq reytinq təşkilatlarından biri "Times Higher Education"ın 2021 və 2022-ci illərdə dünya universitetlərinin Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanaqlı İnkişaf Məqsədinə adekvat fəaliyyəti və bunun cəmiyyətə təsirini ölçən reytinqdə Qərbi Kaspi Universiteti 1240-dək dünya universiteti arasında 601+ yerdə qərarlaşıb. Universitet ən yaxşı nəticəni xüsusilə 5 məqsəd üzrə əldə edib və bu istiqamətlərdə dünyanın ən yaxşı 201-300 universitetindən biri olub.
* QS (Quacquarelli Symonds) Stars-ın reytinqində:
təhsil keyfiyyəti üzrə mümkün 5 ulduz üzrə 5, onlayn tədris üzrə 4, məzunların iş tapması üzrə 4 və inklüzivlik üzrə 4 ulduz.
* UI GreenMetric World University Rankings - 2022: təhsilin keyfiyyətinə görə Avropa üzrə 170-ci yer.
* "U-Multirank” beynəlxalq reytinq sistemi: ən yaxşı 202 universitet arasında.
* AASHE Stars Reytinqi: “Gold Stars” - təhsil kateqoriyasındakı qiymətləndirmədə müəyyən edilmiş mümkün 40 baldan 33.52, elmi tədqiqat üzrə mümkün 18 baldan 16,33, ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə mümkün 20 baldan 18,48 bal.
* “Round University Ranking” 2022: təhsilin keyfiyyətinə görə ölkə üzrə 1-ci, dünya üzrə isə ilk 500-lükdə qərarlaşıb.
İxtisas seçimi və texniki məsələlərlə bağlı çətinlik çəkən bakalavr və magistrlar Qərbi Kaspi Universitetində yerləşən Abituriyent Məsləhət Mərkəzinə müraciət edərək sənəd qəbulunda iştirak edə bilərlər.

Western Caspian University Announces Undergraduate Admissions for the 2023/2024 Academic Year
Western Caspian University is pleased to announce undergraduate admissions for the 2023/2024 academic year. The university offers a diverse range of programmes, providing students with the opportunity to pursue their chosen field of study and excel in their academic journey.
undergraduate admissions for the 2023/2024.pdf
As a testament to its commitment to quality education, Western Caspian University provides various incentives based on cumulative GPA. These incentives include:
10% discount for a cumulative GPA of 350-399
20% discount for a cumulative GPA of 400-449
30% discount for a cumulative GPA of 450-499
40% discount for a cumulative GPA of 500-549
60% discount for a cumulative GPA of 550-599
100% scholarship for a cumulative GPA of 600-700
Why Choose Western Caspian University?
Opportunities for international education
Dual degree programmes in English language
Education based on State Order
Affordable tuition fees
Proficiency in foreign languages
State-of-the-art laboratories
Extensive library with the latest publications
Internship and job placement opportunities in leading government institutions and private companies
Exchange programmes: Erasmus and Mawlana
Summer schools abroad
INTERNATIONAL RANKINGS
Western Caspian University has gained recognition in international rankings, solidifying its position as a reputable institution. In the Times Higher Education rankings of universities worldwide, focusing on United Nations Sustainable Development Goals, Western Caspian University has ranked 601+ among the top 1,240 universities globally. The university achieved exceptional results in five specific goals, placing it among the top 201-300 universities in the world.
Furthermore:
QS Stars Ranking:
5 stars for education quality
4 stars for online teaching
4 stars for graduate employability
4 stars for inclusiveness
UI GreenMetric World University Rankings - 2022: Ranked 170th in Europe for education quality.
U-Multirank international ranking system: Among the top 202 universities.
AASHE Stars Rating: "Gold Stars" in the education category with a score of 33.52 out of 40, 16.33 out of 18 for research, and 18.48 out of 20 for community engagement.
Round University Ranking 2022: 1st in the country and within the top 500 globally for education quality.
For guidance on programme selection and technical issues, prospective undergraduate and graduate students can consult the Student Advisory Centre located at Western Caspian University.