“Dağlar: Biomüxtəliflik, Landşaftlar və Mədəniyyətlər” adlı 2-ci Beynəlxalq Konfrans keçirilib
5-6 noyabr 2024-cü il tarixlərində Qərbi Kaspi Universitetində “Dağlar: Biomüxtəliflik, Landşaftlar və Mədəniyyətlər” adlı 2-ci Beynəlxalq Konfrans baş tutub.
Beynəlxalq səviyyədə geniş əhatə dairəsinə malik olan bu konfrans dağlıq ərazilərdə mövcud problemlərin həll yollarını araşdırmaq, dağ ekosistemlərini qorumaq və onların davamlı inkişafını təmin etmək məqsədilə təşkil edilib. Tədbir dünyanın dörd bir yanından gələn alimləri və tədqiqatçıları bir araya gətirməklə yanaşı, bu sahəyə marağı olan hər kəs üçün iştirak imkanı yaradıb. Konfrans həm əyani, həm də distant iştirak formatında keçirilib.
Konfransın əsas müzakirə mövzuları dörd paneldə təqdim olunub: Qlobal dağ bioloji müxtəlifliyin qiymətləndirilməsi, Qlobal ekoloji problemlər, Dağ mədəniyyətləri, Dağ turizmi və iqtisadi təsirlər.
Tədbirin məqsədi dağ biomüxtəlifliyi, ekoloji problemlər, dağ mədəniyyətləri və turizmin dağlıq bölgələrə olan iqtisadi təsirlərinə dair elmi müzakirələr aparmaq, bu mövzularla bağlı həll yollarını qiymətləndirmək olub. Konfransda təqdim olunmuş məqalələr “Scopus” və “Web of Science” elmmetrik bazalarında indeksləşib.
Konfrans Qərbi Kaspi Universiteti, BMT-nin Dağ Əməkdaşlığı Proqramı, Beynəlxalq Dırmanma və Alpinizm Federasiyası və digər tanınmış təşkilatların birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilib. Tədbirə 200-dən çox iştirakçı qatılıb. Onların arasında Dağ Əməkdaşlığı Proqramının koordinatoru Sara Manuelli, Müasir Dağ Araştırmaları tədqiqatçısı Meri Sanseverino, Antverpen Universitetinin doktoru, tədqiqatçı Jan Kuls, Yaponiya Olimpiya Assosasiyasının keçmiş prezidenti Simon Seiçiro Maru, “Machaon International” Təşkilatının direktoru Svetlana Belova kimi beynəlxalq səviyyədə tanınan tədqiqatçılar fəxri qonaq kimi iştirak edib. Eyni zamanda Amerika Birləşmiş Ştatları, Türkiyə, Almaniya, Çin və daha 20 ölkədən qatılan 70-dən çox xarici qonaq konfransda yer alıb.
Konfrans geniş miqyasda maraq doğurduğu üçün müxtəlif media qurumlarının diqqət mərkəzində olub. Bir çox kütləvi informasiya vasitələri tədbiri işıqlandıraraq konfransda müzakirə olunan mövzuları və xarici qonaqların çıxışlarını ictimaiyyətə çatdırıb.
Ətraf mühitin mühafizəsi, dağ turizmi və dağ mədəniyyətlərinə önəmli töhfələr verməyi hədəfləyən bu beynəlxalq tədbirin dağ ekosistemlərinin mühafizəsi və ətraf mühitin qorunması yönündə önəmli addım olacağı gözlənilir.

Состоялась 2-я Международная конференция «Горы: биоразнообразие, ландшафты и культуры».
5-6 ноября 2024 года в Западно-Каспийском университете прошла 2-я Международная конференция «Горы: биоразнообразие, ландшафты и культуры».
Эта конференция, имеющая широкий размах на международном уровне, была организована с целью поиска решений существующих проблем в горных районах, защиты горных экосистем и обеспечения их устойчивого развития. Помимо объединения ученых и исследователей со всего мира, мероприятие предоставило возможность принять участие всем, кто интересуется этой областью. Конференция прошла как в очном, так и в дистанционном формате участия.
Основные темы обсуждения конференции были представлены в рамках четырех панелей: «Глобальная оценка биоразнообразия гор», «Глобальные экологические проблемы», «Горные культуры», «Горный туризм» и «Экономические последствия».
Целью мероприятия было проведение научных дискуссий по горному биоразнообразию, экологическим проблемам, горной культуре и экономическому влиянию туризма на горные регионы, а также оценка решений, связанных с этими вопросами. Представленные на конференции статьи были проиндексированы в элмметрических базах данных «Scopus» и «Web of Science».
Конференция организована совместно Западно-Каспийским университетом, Программой ООН по горному сотрудничеству, Международной федерацией скалолазания и альпинизма и другими известными организациями. Мероприятие посетили более 200 участников. Среди них всемирно известные исследователи, такие как Сара Мануэлли - координатор Программы горного сотрудничества, Мэри Сансеверино - исследователь современных горных исследований, Ян Кулс доктор философии, научный сотрудник Университета Антверпена, Саймон Сейитиро Мару - бывший президент Японской олимпийской ассоциации. В качестве почетных гостей приняла участие Светлана Белова, директор организации «Machaon International». При этом в конференции приняли участие более 70 иностранных гостей из Соединённых Штатов Америки, Турции, Германии, Китая и 20 других стран.
Конференция оказалась в центре внимания различных средств массовой информации, поскольку вызвала широкий интерес. Многие средства массовой информации освещали мероприятие и доводили до общественности темы, обсуждавшиеся на конференции, и выступления иностранных гостей.
Ожидается, что это международное мероприятие, целью которого является внести важный вклад в охрану окружающей среды, горный туризм и горную культуру, станет важным шагом на пути к защите горных экосистем и охране окружающей среды.