“Dağlar: Biomüxtəliflik, Landşaftlar və Mədəniyyətlər” adlı 2-ci Beynəlxalq Konfrans keçirilib
5-6 noyabr 2024-cü il tarixlərində Qərbi Kaspi Universitetində “Dağlar: Biomüxtəliflik, Landşaftlar və Mədəniyyətlər” adlı 2-ci Beynəlxalq Konfrans baş tutub.
Beynəlxalq səviyyədə geniş əhatə dairəsinə malik olan bu konfrans dağlıq ərazilərdə mövcud problemlərin həll yollarını araşdırmaq, dağ ekosistemlərini qorumaq və onların davamlı inkişafını təmin etmək məqsədilə təşkil edilib. Tədbir dünyanın dörd bir yanından gələn alimləri və tədqiqatçıları bir araya gətirməklə yanaşı, bu sahəyə marağı olan hər kəs üçün iştirak imkanı yaradıb. Konfrans həm əyani, həm də distant iştirak formatında keçirilib.
Konfransın əsas müzakirə mövzuları dörd paneldə təqdim olunub: Qlobal dağ bioloji müxtəlifliyin qiymətləndirilməsi, Qlobal ekoloji problemlər, Dağ mədəniyyətləri, Dağ turizmi və iqtisadi təsirlər.
Tədbirin məqsədi dağ biomüxtəlifliyi, ekoloji problemlər, dağ mədəniyyətləri və turizmin dağlıq bölgələrə olan iqtisadi təsirlərinə dair elmi müzakirələr aparmaq, bu mövzularla bağlı həll yollarını qiymətləndirmək olub. Konfransda təqdim olunmuş məqalələr “Scopus” və “Web of Science” elmmetrik bazalarında indeksləşib.
Konfrans Qərbi Kaspi Universiteti, BMT-nin Dağ Əməkdaşlığı Proqramı, Beynəlxalq Dırmanma və Alpinizm Federasiyası və digər tanınmış təşkilatların birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilib. Tədbirə 200-dən çox iştirakçı qatılıb. Onların arasında Dağ Əməkdaşlığı Proqramının koordinatoru Sara Manuelli, Müasir Dağ Araştırmaları tədqiqatçısı Meri Sanseverino, Antverpen Universitetinin doktoru, tədqiqatçı Jan Kuls, Yaponiya Olimpiya Assosasiyasının keçmiş prezidenti Simon Seiçiro Maru, “Machaon International” Təşkilatının direktoru Svetlana Belova kimi beynəlxalq səviyyədə tanınan tədqiqatçılar fəxri qonaq kimi iştirak edib. Eyni zamanda Amerika Birləşmiş Ştatları, Türkiyə, Almaniya, Çin və daha 20 ölkədən qatılan 70-dən çox xarici qonaq konfransda yer alıb.
Konfrans geniş miqyasda maraq doğurduğu üçün müxtəlif media qurumlarının diqqət mərkəzində olub. Bir çox kütləvi informasiya vasitələri tədbiri işıqlandıraraq konfransda müzakirə olunan mövzuları və xarici qonaqların çıxışlarını ictimaiyyətə çatdırıb.
Ətraf mühitin mühafizəsi, dağ turizmi və dağ mədəniyyətlərinə önəmli töhfələr verməyi hədəfləyən bu beynəlxalq tədbirin dağ ekosistemlərinin mühafizəsi və ətraf mühitin qorunması yönündə önəmli addım olacağı gözlənilir.

The 2nd International Conference "Mountains: Biodiversity, Landscapes and Cultures" was held
On November 5-6, 2024, the 2nd International Conference "Mountains: Biodiversity, Landscapes, and Cultures" was held at the Western Caspian University.
This conference, which has wide coverage at the international level, was organized in order to explore the solutions to the existing problems in mountainous areas, protect mountain ecosystems, and ensure their sustainable development. In addition to bringing together scientists and researchers from all over the world, the event created an opportunity for anyone interested in this field to participate. The conference was held in both face-to-face and remote participation formats.
The main discussion topics of the conference were presented in four panels: global mountain biodiversity assessment, global environmental challenges, mountain cultures, mountain tourism, and economic impacts. The purpose of the event was to conduct scientific discussions on mountain biodiversity, ecological problems, mountain cultures, and the economic effects of tourism on mountainous regions, and to evaluate solutions related to these issues. The articles presented at the conference were indexed in "Scopus" and "Web of Science" scientometric databases.
The Western Caspian University, the UN Mountain Cooperation Program, the International Federation of Climbing and Alpinism, and other well-known organizations jointly organized the conference. More than 200 participants attended the event. Among them, internationally known researchers such as Sara Manuelli, coordinator of the Mountain Partnership Program; Mary Sanseverino, Senior Researcher with The Mountain Legacy Project at University of Victoria; Jan Cools, PhD, researcher of the University of Antwerp; Simon Seiichiro Maru, former president of the Japan Olympic Association; and Svetlana Belova, director of the "Machaon International" organization, participated as honored guests. At the same time, more than 70 foreign guests from the United States, Turkiye, Germany, China, and 20 other countries took part in the conference.
The conference was the center of attention of various media organizations as it aroused interest on a wide scale. Many mass media outlets covered the event and conveyed the topics discussed at the conference and the speeches given by foreign guests to the public. This international event, which aims to make important contributions to environmental protection, mountain tourism, and mountain cultures, is expected to be an important step towards protecting mountain ecosystems and environmental protection.