• “Elmi xəbərlər” jurnalının İctimai və Texniki elmlər seriyası işıq üzü görüb
Qərbi Kaspi Universitetinin “Elmi xəbərlər” jurnalının İctimai və Texniki elmlər seriyası 2023-ci il üzrə birinci nömrəsi oxuculara təqdim olunub. Jurnalın bu sayında müxtəlif aktual iqtisadi, tarix, texniki, ekologiya mövzularda elmi məqalələr yer alıb.
Jurnal ildə 4 dəfə dərc olunur.
“Elmi xəbərlər” jurnalının İctimai və Texniki elmlər seriyasının iqtisadiyyat bölməsi Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının (AAK) 8 fevral 2023-cü il tarixli qərarı ilə iqtisadiyyat üzrə Azərbaycanda dissertasiyaların əsas nəticələrinin dərc olunması tövsiyə edilən dövri elmi nəşrlərin siyahısına daxil edilmişdir.
Jurnal Beynalxalq elmi məlumat bazalarına daxildir: Advanced Sciences İndex, Crossref, Academic Resource Index ResearchBib; Citefactor, Sherpa Romeo, Root Society for Indexing and Impact Factor Service, Scilit, Open access;J-Gate, International Scientific Indexing (ISI); Eurasian Scientific Journal Index. indekslərinə daxildir. Xülasələndirilmə və indeksləşdirilmə davam etməkdədir.
Hər məqaləyə DOİ indeks verilir.
Jurnal iqtisadiyyat, tarix, texniki, ekologiya sahəsində elmi-nəzəri məqalələrin, araşdırma materiallarının müasir dövrün tələblərinə uyğun formatda nəşrini həyata keçirir. Məqalələr Azərbaycan, rus, türk və ingilis dillərində çap edilir. Habelə jurnalın elektron variant Qərbi Kaspi Universitetinin saytında yerləşdirilir ki, burada məqalələrlə elektron qaydada tanış olmaq mümkündür

• Western Caspian University's 'Scientific News' Journal Presents First Issue of Social and Technical Sciences Series for 2023, Featuring Diverse Scientific Articles
Western Caspian University's 'Scientific News' Journal Presents First Issue of Social and Technical Sciences Series for 2023, Featuring Diverse Scientific Articles
"First Issue of Western Caspian University's 'Scientific News' Journal, Social and Technical Sciences Series for 2023, Presented to Readers. The Journal Features Scientific Articles on Various Current Economic, Historical, Technical, and Ecological Topics.
The journal is published four times a year. The economic section of the 'Scientific News' journal's Social and Technical Sciences series has been included in the list of periodic scientific publications which are recommended for publishing the main results of dissertations in economics in Azerbaijan, according to the decision of the Accreditation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan on February 8, 2023.
The journal is indexed in many international scientific databases: Advanced Sciences Index, Crossref, Academic Resource Index ResearchBib; Citefactor, Sherpa Romeo, Root Society for Indexing and Impact Factor Service, Scilit, Open access; J-Gate, International Scientific Indexing (ISI); Eurasian Scientific Journal Index. Summarisation and indexing are ongoing processes.
Each article is assigned a DOI index.
The journal publishes scientific-theoretical articles and research materials in the fields of economics, history, technology, and ecology in a format that meets the requirements of the modern era. The articles are published in Azerbaijani, Russian, Turkish, and English. Additionally, the electronic version of the journal is available on the website of Western Caspian University, where readers can access the articles electronically (https://journal.wcu.edu.az/)."