Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr edilmiş konfrans keçirilib
Qərbi Kaspi Universitetində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş “Dağlar: Mədəniyyətlər, Landşaftlar və Biomüxtəliflik” adlı Beynəlxalq konfrans keçirilib.
Konfransın plenar iclasında çıxış edən universitetin Qəyyumlar Şurasının sədri, professor Hüseynqulu Bağırov ulu öndərin Azərbaycan tarixindəki əvəzsiz rolunu, dövlətimizin qurulması və möhkəmlənməsindəki xidmətlərini, eləcə də ölkəmizin ekoloji vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində fəaliyyətini qeyd edib. H.Bağırov konfransın həsr olunduğu sahənin problemlərinin dünyanın nüfuzlu tədqiqatçılarının iştirakı ilə müzakirəsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
Universitetin rektoru, professor Andris Leitas qeyd edib ki, dünyadakı bütün dağlıq ərazilərə sərhədsiz qaynaqların istismarı və hazırda da inkişaf edən turizm sektoru təsir edir. Bu inkişaf bioloji müxtəlifliyə və dağların populyasiyalarına təzyiq göstərir. Konfransın məqsədi bu problemləri həll etmək üçün yeni və yaradıcı həll yollarını tapmaq məqsədilə alimlər, ekoloqlar, bioloqlar, turizm mütəxəssisləri və digər bu problemin həlli ilə maraqlanan mütəxəssislərin müzakirələrini təşkil etməkdir.
BMT-nin ölkəmizdəki Rezident Əlaqələndiricisi Qulam İsakzai, AMEA-nın Coğrafiya İnstitunun direktoru professor Ramiz Məmmədov, Böyük Britaniyanın Kral Coğrafiya Cəmiyyətinin üzvü, Beynəlxalq Dağçılıq və Alpinizm Federassiyasının Dağların mühafizəsi Komissiyasının vitse-prezidenti Maykl Maunsel, Beynəlxalq Dağçılıq və Alpinizm Federassiyasının Dağların mühafizəsi Komissiyasının üzvü, Birinci Albert Dağçılıq İdarə Heyətinin üzvü Lode Bekers , BMT Qida və Kənd təsərrüfatı təşkilatı nəzdində Dağ tərəfdaşlığı katibliyinin proqram rəhbəri Rozalauro Romeo, “Zukov” ətraf mühitin müdafiəsi Fondunun təsisçisi Mixael Zukovun çıxışlarında dağ landşaftlarının xüsusiyyətləri, məskunlaşmanın vəziyyəti, dünyanın müxtəlif ölkələrində bu sahədəki problemlər, perspektivlər, dağlıq ərazilərdə infrastruktura, təhsil və müxtəlif xidmətlərə çıxış imkanlarının təmin olunmasının vacibliyi məsələləri, dağların mühafizəsi sahəsində həyata keçirilən layihələr və s. müzakirə olunub.
Daha sonra suallar cavablandırılıb, mövzu ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Konfrans işini sessiyalarda davam etdirib.
Qeyd edək ki, konfransda dünyanın 40-dək ölkəsindən xarici tədqiqatçılar, eləcə də yerli mütəxəssislər iştirak ediblər. Konfrans “Dağ ekosistemləri, ekoloji və bioloji müxtəliflik”, “Dağ landaşftları”, “Dağ Mədəniyyətləri”, “Dağ turizmi və Rekreasiya” sessiyaları üzrə keçirilib.
İştirakçılar konfransın yeni elmi tədqiqatlara yol açacağını, aid olduğ sahənin problemlərinin müzakirəsi və atılmalı olan addımların müəyyənləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıblar.

Conference: 96th anniversary of Heydar Aliyev
Western Caspian University hosted an international conference entitled ‘Mountains: Cultures, Landscapes & Biodiversity’ dedicated to the 96th anniversary of National Leader Heydar Aliyev.
Speaking at the plenary session of the conference, Chairman of the Board of Trustees, Professor Huseyngulu Bagirov noted the invaluable role of the great leader in the history of Azerbaijan, his contribution to the establishment and strengthening of our state, as well as his work to improve the environmental situation in our country. Professor Bagirov stressed the importance of the conference in terms of discussing the problems of the field with the participation of leading researchers from around the world.
Rector, Professor Andris Leitas, noted that all the mountainous areas of the world are affected by exploitation of limited resources and the growing tourism sector. This development puts pressure on biodiversity and mountain populations. The purpose of the conference is to organize discussions of scientists, ecologists, biologists, tourism specialists and other experts interested in solving this problem in order to find new and creative solutions to these issues.
UN Resident Coordinator Gulam Isakzai, Director of the Institute of Geography of ANAS Professor Ramiz Mammadov, Member of the Royal Geographical Society UK, Vice-President of UIAA the International Climbing & Mountaineering Federation Mike Maunsell, Member of the Mountain Protection Commission of the International Climbing & Mountaineering Federation, Member of the Board of the First Albert Mountaineering Lode Beckers, Program Manager, Mountain Partnership Secretariat at the UN Food & Agriculture Organization Rosalauro Romeo, Founder of the Zukov Environmental Protection Foundation Michael Zukov’s speeches focused on the characteristics of mountain landscapes, the state of settlements, problems in this field in different countries, prospects, the importance of providing access to infrastructure, education and various services in mountainous areas, mountain protection projects.
Then the questions were answered and opinions were exchanged on the topic. The conference continued its work in sessions.
It should be noted that the conference was attended by foreign researchers from about 40 countries, as well as local experts. The conference held sessions on ‘Mountain Ecosystems, Ecological & Biological Diversity’, ‘Mountain Landscapes’, ‘Mountain Cultures’, ‘Mountain Tourism & Recreation’.
The participants stressed that the conference would lead to new scientific research, and it is important in terms of discussing the problems of the field and identifying the steps to be taken.