“Perlego” onlayn kitab platformasına tələbələrin marağı artmaqdadır
Qərbi Kaspi Universitetində Elmi Kitabxana Mərkəzinin xidmət fəaliyyətinə dair istifadəçilər arasında sorğu keçirilmişdir. Sorğunun əsas məqsədi oxucuların kitabxana xidmətlərindən istifadəsi, eləcə də kitabxananın oxuculara xidmət üzrə iş keyfiyyətinin müəyyən olunması və alınan nəticələrin kitabxananın gələcək inkişafında nəzərə alınmasıdır.
Kitabxana materiallarının əlçatanlığı, oxu zallarında rahat mütaliə və çalışma mühiti, geniş mövzu əhatəsinə malik onlayn dərsliklər və tədqiqat resursları, habelə gələcəkdə kitabxananı necə görmək istədikləri barədə oxucu rəylərinin əldə edilməsi də sorğunun əsas hədəfi idi.
Sorğuda ümumilikdə 300-ə yaxın bakalavr və magistr tələbələri iştirak etmişdir. Sorğuya əsasən kitabxananın Əhməd Rəcəbli korpusu istifadəçilərinin sayına görə (75.6 %) üstünlük təşkil edir. 18.8% oxucu sayı ilə İçərişəhər korpusu ikinci sırada yer alır. Filologiya korpusunda oxu zalının yeni istifadəyə verilməsi ilə əlaqədar müvafiq olaraq 4.1% nəticə göstəricisi ortaya çıxır.
Respondentlərin 33.8%-i kitabxanadan nadir hallarda istifadə etdiyini, 10.2%-i isə ümumiyyətlə istifadə etmədiyini bildirmişdir. İştirakçıların 22.6%-i isə ayda bir neçə dəfə, 22.9%-i həftədə bir neçə dəfə, 8.6% kitabxanadan hər gün gəldiyini bildirmişlər ki, bu onların kitabxananın daimi oxucuları olduğunu göstərir. Bu nəticə göstərir ki, kitabxananın növbəti hədəflərindən biri ümumiyyətlə kitabxanadan istifadə etməyən oxucuların kitabxanaya cəlb edilməsi məsələsidir.
“Kitabxanada ən çox hansı materiallardan və nədən istifadə edirsiniz?” və “Kitabxanadakı materiallar sizi qane edirmi” suallarına oxucuların 35%-i dərsliklərdən, 30.8%-i kompüterlərdən istifadə etdiyini, 53.4%-i kitabxana fondunun onları tam qane etdiyini, 38.7%-i isə qismən qane etdiyini vurğulamışlar. Müasir dövrdə oxucuların əksəriyyəti rəqəmsal formata üstünlük versələr də, ənənəvi çap formatında olan nəşrlər də öz aktuallığını saxlayır.
Universitet kitabxanası tələbə və müəllim heyətinə ümumlikdə sayı 800.000-dən artıq kitab və dərslikləri özündə birləşdirən “PERLEGO” platformasına giriş və istifadə imkanını təmin edir. İştirakçıların 29.3%-i platformadan yararlandığını, 16.5% isə maraqlandığını bildirmişdir.
Sorğunun nəticələri barədə daha ətraflı məlumatı aşağıdakı keçid vasitəsilə əldə etmək olar: https://tinyurl.com/39ae79vn
Kitabxanamızın gələcək inkişafında dəstək olduqlarına görə sorğuda iştirak edən bütün kitabxana istifadəçilərinə təşəkkür edirik !

• Students' interest in "Perlego" online book platform is increasing
A survey was conducted among the users of the Scientific Library Center at Western Caspian University on the service activities. The main goal of the survey was to determine the use of library services by readers, as well as the quality of the library's work in serving readers, and to take the results obtained into account in the future development of the library.
The main goal of the survey was to obtain readers' opinions on the accessibility of library materials, a comfortable reading and working environment in the reading rooms, online textbooks and research resources with a wide range of topics, as well as how they would like to see the library in the future.
About 300 undergraduate and graduate students participated in the survey.
According to the survey, the Ahmed Rajabli corpus of the library dominates in terms of the number of users (75.6%). The Icherisheher corpus is in second place with 18.8% of the readers. A reading room has been newly opened in the Philology corpus therefore the number of users is 4.1%.
33.8% of respondents reported that they rarely use the library, and 10.2% reported that they do not use it at all. 22.6% of participants reported that they visit the library several times a month, 22.9% several times a week, and 8.6% reported that they visit the library every day, which indicates that they are regular readers of the library. This result shows that one of the next goals of the library is to attract readers who do not use the library at all to the library.
To the questions “What materials do you use the most in the library and what do you use?” and “Are you satisfied with the materials in the library?”, 35% of readers indicated that they use textbooks, 30.8% use computers, 53.4% are completely satisfied with the library collection, and 38.7% are partially satisfied.
Although most readers prefer digital formats in modern times, traditional printed publications also retain their relevance.
The university library provides students and faculty with access to and use of the “PERLEGO” platform, which includes more than 800,000 books and textbooks.
29.3% of participants stated that they use the platform and 16.5% stated that they are interested in the platform.
More detailed information about the survey results can be found at the following link: https://tinyurl.com/39ae79vn
We would like to thank all library users who participated in the survey for their support in the future development of our library!