“Perlego” onlayn kitab platformasına tələbələrin marağı artmaqdadır
Qərbi Kaspi Universitetində Elmi Kitabxana Mərkəzinin xidmət fəaliyyətinə dair istifadəçilər arasında sorğu keçirilmişdir. Sorğunun əsas məqsədi oxucuların kitabxana xidmətlərindən istifadəsi, eləcə də kitabxananın oxuculara xidmət üzrə iş keyfiyyətinin müəyyən olunması və alınan nəticələrin kitabxananın gələcək inkişafında nəzərə alınmasıdır.
Kitabxana materiallarının əlçatanlığı, oxu zallarında rahat mütaliə və çalışma mühiti, geniş mövzu əhatəsinə malik onlayn dərsliklər və tədqiqat resursları, habelə gələcəkdə kitabxananı necə görmək istədikləri barədə oxucu rəylərinin əldə edilməsi də sorğunun əsas hədəfi idi.
Sorğuda ümumilikdə 300-ə yaxın bakalavr və magistr tələbələri iştirak etmişdir. Sorğuya əsasən kitabxananın Əhməd Rəcəbli korpusu istifadəçilərinin sayına görə (75.6 %) üstünlük təşkil edir. 18.8% oxucu sayı ilə İçərişəhər korpusu ikinci sırada yer alır. Filologiya korpusunda oxu zalının yeni istifadəyə verilməsi ilə əlaqədar müvafiq olaraq 4.1% nəticə göstəricisi ortaya çıxır.
Respondentlərin 33.8%-i kitabxanadan nadir hallarda istifadə etdiyini, 10.2%-i isə ümumiyyətlə istifadə etmədiyini bildirmişdir. İştirakçıların 22.6%-i isə ayda bir neçə dəfə, 22.9%-i həftədə bir neçə dəfə, 8.6% kitabxanadan hər gün gəldiyini bildirmişlər ki, bu onların kitabxananın daimi oxucuları olduğunu göstərir. Bu nəticə göstərir ki, kitabxananın növbəti hədəflərindən biri ümumiyyətlə kitabxanadan istifadə etməyən oxucuların kitabxanaya cəlb edilməsi məsələsidir.
“Kitabxanada ən çox hansı materiallardan və nədən istifadə edirsiniz?” və “Kitabxanadakı materiallar sizi qane edirmi” suallarına oxucuların 35%-i dərsliklərdən, 30.8%-i kompüterlərdən istifadə etdiyini, 53.4%-i kitabxana fondunun onları tam qane etdiyini, 38.7%-i isə qismən qane etdiyini vurğulamışlar. Müasir dövrdə oxucuların əksəriyyəti rəqəmsal formata üstünlük versələr də, ənənəvi çap formatında olan nəşrlər də öz aktuallığını saxlayır.
Universitet kitabxanası tələbə və müəllim heyətinə ümumlikdə sayı 800.000-dən artıq kitab və dərslikləri özündə birləşdirən “PERLEGO” platformasına giriş və istifadə imkanını təmin edir. İştirakçıların 29.3%-i platformadan yararlandığını, 16.5% isə maraqlandığını bildirmişdir.
Sorğunun nəticələri barədə daha ətraflı məlumatı aşağıdakı keçid vasitəsilə əldə etmək olar: https://tinyurl.com/39ae79vn
Kitabxanamızın gələcək inkişafında dəstək olduqlarına görə sorğuda iştirak edən bütün kitabxana istifadəçilərinə təşəkkür edirik !

Растет интерес студентов к книжной онлайн-платформе «Perlego»
Проведен опрос среди пользователей о сервисной деятельности Научно-библиотечного центра Западно-Каспийского университета. Основной целью опроса является определение использования библиотечных услуг читателями, а также определение качества библиотечного обслуживания читателей и учет результатов в дальнейшем развитии библиотеки.
Доступность библиотечных материалов, комфортная среда чтения и работы в читальных залах, онлайн-учебники и исследовательские ресурсы с широким спектром тем, а также получение мнения читателей о том, какой они хотят видеть библиотеку в будущем, также были основными целями опроса.
В опросе приняли участие около 300 студентов и магистров. Согласно опросу, по количеству пользователей доминирует корпус библиотеки имени Ахмеда Раджабли (75,6%). Корпус Ичеришехер с 18,8% читателей занимает второе место. В связи с новым использованием читального зала в корпусе Филологии появляется показатель результата 4,1%.
33,8% респондентов заявили, что редко пользуются библиотекой, а 10,2% заявили, что не пользуются ею вообще. 22,6% участников отметили, что приходят в библиотеку несколько раз в месяц, 22,9% - несколько раз в неделю и 8,6% - каждый день, что свидетельствует о том, что они являются постоянными читателями библиотеки. Этот результат показывает, что одной из следующих целей библиотеки является привлечение читателей, которые не пользуются библиотекой в целом.
«Какими материалами и чем вы чаще всего пользуетесь в библиотеке?» и «Удовлетворены ли вы материалами в библиотеке?» 35% читателей ответили, что пользуются учебниками, 30,8% — компьютерами, 53,4% удовлетворены библиотечным фондом, 38,7% — частично удовлетворены. Хотя большинство читателей в наше время отдают предпочтение цифровому формату, публикации в традиционном печатном формате также сохраняют свою актуальность.
Университетская библиотека предоставляет студентам и преподавателям доступ и использование платформы PERLEGO, которая включает более 800 000 книг и учебников. 29,3% участников заявили, что использовали платформу, а 16,5% заявили, что им было интересно.
Более подробную информацию о результатах опроса можно получить по следующей ссылке: https://tinyurl.com/39ae79vn
Мы благодарим всех пользователей библиотеки, принявших участие в опросе, за поддержку в дальнейшем развитии нашей библиотеки!