Qərbi Kaspi Universiteti FSc MER 2023 proqramına partnyor qismində qoşulacaq
The Grassroots Institute və Qərbi Kaspi Universiteti Anlaşma Memorandumu imzalayıblar. Sənədə əsasən Qərbi Kaspi Universiteti FSc MER 2023 proqramına Partnyor qismində qoşulacaq.
Qeyd edək ki, Kanadanın The Grassroots İnstitututu tərəfindən təşkil olunan beynəlxalq təlim proqramı dağ ekosistemlərini insan inkişafı və təbii ehtiyatlar və onların davamlı idarə edilməsi kontekstində araşdırır. Dünyanın müxtəlif yerlərində mövcud təbii ehtiyatların geniş spektrindən nümunə araşdırmalarını təsvir edən proqram müxtəlif sosial, siyasi, iqtisadi, mədəni və gender aspektlərinin dağ ekosistemlərində təbii ehtiyatlar uğrunda necə rəqabət apardığını və onları qoruyub saxladığını nəzərdən keçirir. Proqram həmçinin ekoloji fəalların və onların müdaxilələrinin gender perspektivinə əsaslanaraq iqlim dəyişkənliyi şəraitində parkları, enerjini, suyu və torpağı necə qoruduğunu araşdırır.
Proqram dağ ekosistemləri və davamlı inkişaf haqqında öyrənmək istəyən tədqiqatçıları, tələbələri, praktikantları və müəllimləri qlobal miqyasda təbii ehtiyatlardan davamlı istifadə problemlərinin həlli üçün zəruri olan praktik yanaşmalar, bilik və bacarıqlarla təchiz etmək məqsədi daşıyır. Bu beynəlxalq təlim proqramı müxtəlif akademik və təcrübə yönümlü təşkilatların tərəfdaşlığı ilə həyata keçiriləcək.
Beynəlxalq proqram, FSc MER, Asiya, Afrika, Avropa, Şimali Amerika və Okeaniyanın müxtəlif ölkələrindən qoşulan iştirakçıların profilini nəzərə alaraq ingilis dilində təqdim olunacaq. Proqram Avropa, Asiya və Şimali Amerika ölkələrinə mənsub yüksək səriştəli müəllimlər, təlimçilər və praktikantlar tərəfindən 10 günlük təlim ərzində dağ ekologiyası, davamlı inkişaf və ənənəvi insan nişinin müasir mövzularını həll etmək üçün nəzərdə tutulmuşdur.

• Western Caspian University will join Fsc MER 2023 Programme as a Partner
The Grassroots Institute and Western Caspian University signed a Memorandum of Understanding, which will result in, Western Caspian University joining the FSc MER 2023 programme as a Partner.
The international training programme organised by The Grassroots Institute of Canada examines mountain ecosystems in the context of human development and natural resources and their sustainable management. Depicting case studies from a wide range of natural resources available in different parts of the world, the programme considers how different social, political, economic, cultural and gender aspects compete for and maintain natural resources in mountain ecosystems. It also examines how environmental activists and their interventions protect parks, energy, water and land in the face of climate change from a gender perspective.
The programme aims to equip researchers, students, practitioners and teachers who want to learn about mountain ecosystems and sustainable development with the practical approaches, knowledge and skills necessary to solve the challenges of sustainable use of natural resources on a global scale. This international training programme will be implemented in partnership with various academic and practice- oriented organisations.
The international programme, FSc MER, will be presented in English, taking into account the profile of participants joining from different countries in Asia, Africa, Europe, North America and Oceania. The programme is designed to address contemporary topics of mountain ecology, sustainable development and traditional human niche during ten days of training by highly qualified teachers, trainers and practitioners from European, Asian and North American countries.