Qərbi Kaspi Universitetində respublika elmi-praktik konfrans keçirilib
Qərbi Kaspi Universitetində təşkilatçılığı ilə Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş “İqtisadi inkişafda qlobal çağırışlar və perspektivlər” mövzusunda Respublika elmi-praktik konfrans keçirilib.
Əvvəlcə dahi liderin siyasi fəaliyyətindən bəhs edən qısa metrajlı film təqdim olunub.
Konfransın plenar iclasında Qərbi Kaspi Universitetinin professoru Hüseyn Bağırov, AMEA-nın müxbir üzvü, iqtisad elmləri doktoru, professor Əli Nuriyev, DTX-nin Heydər Əliyev adına Akademiyasının prorektoru Elşad Nəsirov, Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının rəisi, gömrük xidməti general-mayoru Qulu Novruzov, Azərbaycan Texnologiya Universitetinin Elm və xarici əlaqələr üzrə müşaviri, iqtisad elmləri doktoru Mayıs Gülalıyev, iqtisad elmləri doktoru, professor Müşviq Atakişiyev, AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun professoru, iqtisad elmləri doktoru Fuad Qənbərov, Sumqayıt Dövlət Universitetinin professoru, iqtisad elmləri doktoru Şəfa Əliyev, Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının professoru, iqtisad elmləri doktoru Səfər Pürhani, Təhsildə İnnovativ Texnologiyalar Əlavə Təhsil Mərkəzinin direktoru İsa Qasımov məruzələrlə çıxış edərək ulu öndərin fəaliyyətinin iqtisadi aspektləri barədə məlumat veriblər. Bildirilib ki, dahi siyasətçinin Azərbaycana sovet ittifaqındakı rəhbərliyi dövründə - 1969-1982-ci illərdə ölkədə 250-ədək iri sənaye müəssisəsi işə salınıb. Bu illərdə istehsal olunan sənaye məhsulları öz həcminə görə əvvəlki 50 ildəkinə bərabər idi. Həmin illərdə Azərbaycan nəhəng tikinti meydançasını xatırladırdı.
Qeyd edilib ki, dahi lider Azərbaycanı 90-cı illərin əvvəllərində nəinki üzləşdiyi böhran və uçurumdan xilas etdi, onu inkişaf relsləri üzərinə çıxardı və beynəlxalq səviyyədə siyasi və iqtisadi münasibətlərin fəal, nüfuzlu iştirakçısına çevirdi. Vurğulanıb ki, ulu öndərin strategiyası onun siyasi məktəbinin yetirməsi olan İlham Əliyev tərəfindən şaxələndirildi və ərazi bütövlüyümüzün təmin olunması ilə nəticələnən İkinci Qarabağ müharibəsində qazanılan parlaq zəfər, Azərbaycanın nəinki regional gücə, qlobal gündəliyə təsir edən mərkəzə çevrilməsi bu siyasətin nəticələridir.

The Republican Scientific-Practical Conference on "Global Challenges and Perspectives in Economic Development" dedicated to the 99th anniversary of national leader Heydar Aliyev was organized by the Western Caspian University.
Initially, a short film about the political activities of the great leader was demonstrated.
In the plenary session of the conference Professor Huseyn Bagirov, corresponding member of ANAS, doctor of economic sciences, professor Ali Nuriyev, vice-rector of the Heydar Aliyev Academy of the State Security Service Elshad Nasirov, head of the Academy of the State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan, major general Gulu Novruzov, Adviser on Science and Foreign Relations of Azerbaijan University of Technology, Doctor of Economics Mayis Gulaliyev, Doctor of Economics, Professor Mushvig Atakishiyev, Professor of the Institute of Economics of ANAS, Doctor of Economics Fuad Ganbarov, Professor of Sumgayit State University, Doctor of Economics Shafa Aliyev, Professor of the Academy of the State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan, Doctor of Economics Safar Purhani, Director of the Center of Additional Education in Innovative Technologies in Education Isa Gasimov made reports on the economic aspects of the great leader's activities. It was noted that during the leadership of the great politician in Azerbaijan in the Soviet Union - in 1969-1982, approximately 250 large industrial enterprises were launched in the country. The volume of industrial products produced in these years was equal to the volume of the previous 50 years. In those years, Azerbaijan resembled a huge construction site.
It was also noted that the great leader not only saved Azerbaijan from the crisis and turmoil in the early 1990s, but also put it on the path of development and made it an active and influential participant in the political and economic relations at the international level. The speakers also stressed that the strategy of the great leader was diversified by Ilham Aliyev, a successor of his political school, and the brilliant victory in the Second Karabakh War, which ensured our territorial integrity, turned Azerbaijan into a center that affects not only regional power but also the global agenda.Then the conference continued its work in the section meetings.