Qərbi Kaspi Universitetinin əməkdaşı beynəlxalq səviyyəli regional tədbirdə iştirak edib.
Qərbi Kaspi Universitetinin Təbiət Elmləri kafedrasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ayaz Məmmədov 19–23 may 2025-ci il tarixlərində Gürcüstanın Stepantsminda qəsəbəsində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ətraf Mühit Proqramı (UNEP), Qafqaz Dağ Regionlarının Davamlı İnkişafı Şəbəkəsi və Dağ Tədqiqatları Təşkilatının (MRI) birgə təşkilatçılığı ilə “Cənubi Qafqazda Xüsusi Fokusla Kriosfer üzrə Regional Uyğunlaşma Dialoqu” adlı beynəlxalq tədbirdə iştirak etmişdir.
Regional səviyyədə iqlim dəyişikliyi və kriyosferin dəyişən çağırışları ilə bağlı təşkil olunan dialoqun əsas məqsədi regionda qar və buz örtüyündə baş verən dəyişikliklərə uyğunlaşma yollarının müəyyən olunması, bu sahədə kritik ehtiyacların təhlili, iqlim ssenarilərinə dair proqnozların müzakirəsi və təcrübə mübadiləsinin aparılması olmuşdur.
Tədbir çərçivəsində Cənubi Qafqaz regionunda buzlaqların və qar örtüyünün dəyişməsini izləmək və qiymətləndirmək üçün milli və regional səviyyədə mövcud bacarıqlar, erkən xəbərdarlıq sistemləri, riskin azaldılması tədbirləri, həmçinin yerli dözümlülüyün artırılması imkanları müzakirə olunmuşdur. Bununla yanaşı, dəyişən buz və qar şəraitində su resurslarının idarə olunması, uyğunlaşma planları və siyasətləri, kriyosferə aid itkilər və zərərlərin hesablanması üçün metodoloji yanaşmalar üzrə açıq fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Tədbir zamanı Ayaz Məmmədov iştirakçılara Qərbi Kaspi Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Dağ Biomüxtəlifliyi, Landşaft və Mədəniyyət Tədqiqat İnstitutunun elmi-tədqiqat istiqamətləri və fəaliyyəti barədə təqdimatla çıxış etmiş, institutun regional ekosistemlərin qorunmasına və davamlı inkişafına töhfə verən layihələri haqqında ətraflı məlumat vermişdir.

Сотрудник ЗКУ принял участие в международном региональном мероприятии.
Заведующий кафедрой естественных наук Западно-Каспийского университета, доктор философии в области биологии Аяз Мамедов с 19 по 23 мая 2025 года принял участие в международном мероприятии под названием «Региональный диалог по адаптации в криосфере с особым вниманием к Южному Кавказу», организованном в поселке Степанцминда (Грузия) Программой ООН по окружающей среде (UNEP), Сетью устойчивого развития горных регионов Кавказа и Организацией по изучению гор (MRI).
Основной целью организованного на региональном уровне диалога по изменению климата и меняющимся вызовам криосферы было выявление путей адаптации к изменениям снежного и ледяного покрова в регионе, анализ критических потребностей в этой области, обсуждение прогнозов по климатическим сценариям и обмен опытом.
На мероприятии обсуждались существующие национальные и региональные возможности мониторинга и оценки изменений ледникового и снежного покрова в регионе Южного Кавказа, системы раннего оповещения, меры по снижению рисков, а также возможности повышения местной устойчивости. Кроме того, состоялся открытый обмен мнениями по вопросам управления водными ресурсами в условиях изменения ледовых и снежных условий, планов и политик адаптации, а также методологических подходов к расчету потерь и ущерба, связанных с криосферой.
В ходе мероприятия Аяз Мамедов выступил с презентацией о направлениях научных исследований и деятельности Института горного биоразнообразия, ландшафтных и культурных исследований, действующего при Западно-Каспийском университете, и предоставил подробную информацию о проектах института, способствующих защите и устойчивому развитию региональных экосистем.