Qərbi Kaspi Universitetinin Fəxri Professoru Kanadada mükafatlandırılıb
Qərbi Kaspi Universitetinin Fəxri Professoru, Münhendəki Helmholtz Mərkəzinin professoru, Azərbaycanın əməkdar elm xadimi Məsud Əfəndiyev Kanadada fəaliyyət göstərən riyaziyyat elmləri sahəsində araşdırmalar üzrə Fields İnstitutunun ömürlük mükafatına layiq görülüb.
Fields İnstitutunun direktoru Prof. Dr. Kumar Murti adından azərbaycanlı alimə məktub ünvanlanıb.
Məktubda deyilir: “Hörmətli professor Əfəndiyev! Biz İnstitutun işində iştirakınıza ehtiram əlaməti olaraq sizi Fields İnstitutunun mükafatçılar qrupunda salamlamağa çox şadıq. Sizin tədqiqat nailiyyətləriniz və riyaziyyatçılar cəmiyyətinə xidmətiniz bizim toplum və ümumiyyətlə, bütün riyaziyyatçı alimlər üçün nümunə rolunu oynayır”.
Qeyd edək ki, Fields İnstitutu “Fields İnstitute Fellows” adlandırılan ömürlük mükafatı 2002-ci ildə – öz 10 illik yubileyi çərçivəsində təsis edib. 2002-ci ildən etibarən hər il bu ömürlük mükafatlar Fields İnstitutuna və Kanadanın riyaziyyatçılar birliyinə böyük töhfələr verən görkəmli tədqiqatçı alimlərə verilir. Seçim komitəsi yeni mükafatçıların adlarını hər il Fields İnstitutunun iyun ayında keçirilən illik ümumi toplantısında elan edir.
Azərbaycanda səfərdə olduğu üçün Məsud Əfəndiyev builki toplantıya onlayn formatda qatılıb.
Xatırladaq ki, azərbaycanlı elm xadimi dünyada “Dean`s Distinguished Professor” (Dekanın görkəmli professoru) statusunu daşıyan azsaylı riyaziyyatçı alimlərdən biridir. ABŞ və Kanadada bu statusu bir qayda olaraq Nobel mükafatı laureatları və öz sahələrində fundamental elmi nəticələr əldə etmiş dünya şöhrətli alimlər daşıyırlar. Məsud Əfəndiyev 2018-ci ildə Toronto Universitetinin (UofT) ve Fields İnsitutunun dəvəti ilə “Deans Distinguished Visiting Professor” statusunda bir semestr boyu (1 yanvar – 30 iyun 2018) Riyaziyyat fakültəsində riyazi biologiya üzrə mühazirələr oxuyub. Həmin müddət ərzində Toronto Universitetinin (UofT) ve Fields İnsitutunun “Thematic Program on Emerging Challenges in Mathematical Biology” birgə layihəsinə başçılıq edib. Bu ali məktəblər və elmi mərkəzlər, adətən, “Deans Distinguished Visiting Professor” statusunda olan Nobel və Fields mükafatı laureatlarını mühazirələr oxumağa dəvət edirlər. O, dünyada məşhur Aleksandr fon Humboldt Fondunun təsis etdiyi Aleksandr fon Humboldt mükafatına 1990-cı ildə layiq görülən ilk azərbaycanlı alimdir. Bu mükafatın yalnız 40 yaşına qədər olan xarici alimlərə verilməsi nəzərdə tutulub.

В Канаде наградили почетного профессора Западно-Каспийского университета
Почетный профессор Западно-Каспийского университета, профессор Центра имени Гельмгольца в Мюнхене, заслуженный деятель науки Азербайджана Масуд Эфендиев удостоен пожизненной премии канадского Института исследований в области математических наук Филдса.
От имени директора Института Филдса профессора, доктора Кумара Мурти азербайджанскому ученому было адресовано письмо.
В письме говорится: «Уважаемый профессор Эфендиев! Мы рады приветствовать вас в списке награжденных Института Филдса в знак уважения вашего участия в работе Института. Ваши исследовательские достижения и заслуги
перед сообществом математиков служат примером для нашего сообщества и всех ученых-математиков в целом».
Следует отметить, что Институт Филдса учредил пожизненную премию под названием «Стипендиаты Института Филдса» в 2002 году — в честь своего 10-летия. С 2002 года эти пожизненные награды ежегодно вручаются выдающимся ученым-исследователям, которые внесли значительный вклад в Институт Филдса и канадское сообщество математиков. Отборочная комиссия ежегодно в июне объявляет новых лауреатов на ежегодном общем собрании Института Филдса.
В связи с пребыванием в Азербайджане Масуд Эфендиев принял участие во встрече этого года в онлайн-формате.
Следует отметить, что азербайджанский ученый является одним из немногих математиков в мире, имеющих статус «Dean`s Distinguished Professor» (Почетный профессор, приглашенный деканом). В США и Канаде этот статус обычно имеют лауреаты Нобелевской премии и всемирно известные ученые, добившиеся
фундаментальных научных результатов в своих областях. В 2018 году по приглашению Университета Торонто (UofT) и Института Филдса Масуд Эфендиев читал лекции по математической биологии на математическом факультете в течение одного семестра (1 января - 30 июня 2018 г.) в качестве Почетного профессора, приглашенный деканом. В этот период он возглавлял совместный проект Университета Торонто (UofT) и Института Филдса «Thematic Program on Emerging Challenges in Mathematical Biology». Эти университеты и исследовательские центры обычно приглашают для чтения лекций лауреатов Нобелевской премии и Филдса, имеющих статус «Почетный профессор, приглашенный деканом». Он первый азербайджанский ученый, удостоенный премии Александра фон Гумбольдта, учрежденной всемирно известным Фондом Александра фон Гумбольдта в 1990 году. Эта награда предназначена для вручения только иностранным ученым в возрасте до 40 лет.