Qərbi Kaspi Universitetinin Fəxri Professoru Kanadada mükafatlandırılıb
Qərbi Kaspi Universitetinin Fəxri Professoru, Münhendəki Helmholtz Mərkəzinin professoru, Azərbaycanın əməkdar elm xadimi Məsud Əfəndiyev Kanadada fəaliyyət göstərən riyaziyyat elmləri sahəsində araşdırmalar üzrə Fields İnstitutunun ömürlük mükafatına layiq görülüb.
Fields İnstitutunun direktoru Prof. Dr. Kumar Murti adından azərbaycanlı alimə məktub ünvanlanıb.
Məktubda deyilir: “Hörmətli professor Əfəndiyev! Biz İnstitutun işində iştirakınıza ehtiram əlaməti olaraq sizi Fields İnstitutunun mükafatçılar qrupunda salamlamağa çox şadıq. Sizin tədqiqat nailiyyətləriniz və riyaziyyatçılar cəmiyyətinə xidmətiniz bizim toplum və ümumiyyətlə, bütün riyaziyyatçı alimlər üçün nümunə rolunu oynayır”.
Qeyd edək ki, Fields İnstitutu “Fields İnstitute Fellows” adlandırılan ömürlük mükafatı 2002-ci ildə – öz 10 illik yubileyi çərçivəsində təsis edib. 2002-ci ildən etibarən hər il bu ömürlük mükafatlar Fields İnstitutuna və Kanadanın riyaziyyatçılar birliyinə böyük töhfələr verən görkəmli tədqiqatçı alimlərə verilir. Seçim komitəsi yeni mükafatçıların adlarını hər il Fields İnstitutunun iyun ayında keçirilən illik ümumi toplantısında elan edir.
Azərbaycanda səfərdə olduğu üçün Məsud Əfəndiyev builki toplantıya onlayn formatda qatılıb.
Xatırladaq ki, azərbaycanlı elm xadimi dünyada “Dean`s Distinguished Professor” (Dekanın görkəmli professoru) statusunu daşıyan azsaylı riyaziyyatçı alimlərdən biridir. ABŞ və Kanadada bu statusu bir qayda olaraq Nobel mükafatı laureatları və öz sahələrində fundamental elmi nəticələr əldə etmiş dünya şöhrətli alimlər daşıyırlar. Məsud Əfəndiyev 2018-ci ildə Toronto Universitetinin (UofT) ve Fields İnsitutunun dəvəti ilə “Deans Distinguished Visiting Professor” statusunda bir semestr boyu (1 yanvar – 30 iyun 2018) Riyaziyyat fakültəsində riyazi biologiya üzrə mühazirələr oxuyub. Həmin müddət ərzində Toronto Universitetinin (UofT) ve Fields İnsitutunun “Thematic Program on Emerging Challenges in Mathematical Biology” birgə layihəsinə başçılıq edib. Bu ali məktəblər və elmi mərkəzlər, adətən, “Deans Distinguished Visiting Professor” statusunda olan Nobel və Fields mükafatı laureatlarını mühazirələr oxumağa dəvət edirlər. O, dünyada məşhur Aleksandr fon Humboldt Fondunun təsis etdiyi Aleksandr fon Humboldt mükafatına 1990-cı ildə layiq görülən ilk azərbaycanlı alimdir. Bu mükafatın yalnız 40 yaşına qədər olan xarici alimlərə verilməsi nəzərdə tutulub.

Professor Masud Efendiyev, Honorary Professor of Western Caspian University, Professor at the Helmholtz Centre for Engineering in Germany, and distinguished scientist in Azerbaijan, has been awarded the prestigious lifetime achievement award from the Fields Institute for his research contributions in the field of mathematics.
A letter addressed to the esteemed Azerbaijani scholar by the Director of the Fields Institute, Prof. Dr. Kumar Murti, reads, "Dear Professor Efendiyev! It is our great pleasure to welcome you among the recipients of the Fields Institute Fellows as a mark of respect for your involvement in the Institute's activities. Your research achievements and service to the mathematical community serve as an example for our society and, indeed, all mathematicians."
The Fields Institute established the "Fields Institute Fellows" lifetime achievement award in 2002 as part of its 10th-anniversary celebration. Since 2002, this prestigious accolade has been presented annually to exceptional research mathematicians, recognising their substantial contributions to the Fields Institute and the mathematical community in Canada. The selection committee announces the names of new recipients during the Institute's annual general meeting held in June.
Due to his visit to Azerbaijan, Masud Efendiyev participated in this year's meeting online.
It is worth mentioning that the Azerbaijani scholar holds the distinguished status of "Dean's Distinguished Professor," which is reserved as an honour for a select few mathematicians who have achieved significant breakthroughs in their fields. In the United States and Canada, this status is typically held by Nobel laureates and globally renowned scholars known for their fundamental scientific accomplishments. In 2018, Masud Efendiyev served as the "Dean's Distinguished Visiting Professor" at the University of Toronto and the Fields Institute, where he delivered lectures on mathematical biology at the Faculty of Mathematics for one semester (January 1 - June 30, 2018). During this period, he also led the joint project of the University of Toronto and the Fields Institute, titled "Thematic Programme on Emerging Challenges in Mathematical Biology." These prestigious institutions and research centres usually invite Nobel and Fields laureates in the status of "Dean's Distinguished Visiting Professor" to deliver lectures. He became the first Azerbaijani scientist to be honoured with the Alexander von Humboldt Award, established by the Alexander von Humboldt Foundation, in 1990. This award is traditionally granted to foreign scientists under the age of 40.