QKU müəllimi Erasmus+mübadilə proqramı çərçivəsində Türkiyədə olub
Qərbi Kaspi Universitetinin İnformasiya Texnologiyaları kafedrasının müəllimi və doktorantı Əlixan Rzaquliyev Erasmus+ müəllim mübadilə proqramı çərçivəsində Türkiyənin Hasan Kalyoncu Universitetində akademik mobillik proqramında iştirak edib.
O, ixtisas sahəsi üzrə tələbələrə mühazirələr keçib, elmi və praktiki təqdimatlarla çıxış edib, beynəlxalq akademik mühitdə yeni təcrübələr qazanıb.
Proqram çərçivəsində universitetin fakültələri, tədris prosesi və beynəlxalq əməkdaşlıq imkanları ilə yaxından tanış olub.

• WCU Lecturer Participates in Erasmus+ Academic Mobility Programme in Türkiye
Alikhan Rzaguliev, a lecturer and doctoral candidate at the Department of Information Technologies of Western Caspian University, participated in an academic mobility programme at Hasan Kalyoncu University within the framework of the Erasmus+ Staff Mobility Programme.
During the programme, he delivered lectures to students in his field of specialization, gave scientific and practical presentations, and gained valuable experience in an international academic environment.
As part of the mobility programme, he also became closely acquainted with the university’s faculties, educational processes, and opportunities for international cooperation.