QKU tələbələri Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda təcrübə keçirlər
Qərbi Kaspi Universitetinin biologiya ixtisasının IV kurs tələbələri istehsalat təcrübəsi çərçivəsində müxtəlif elmi və tibbi müəssisələrdə praktik fəaliyyətə cəlb olunublar.
Məqsəd tələbələrin ali təhsil müddətində əldə etdikləri nəzəri bilikləri praktik mühitdə tətbiq etmələrinə, müasir laboratoriya metodları və avadanlıqları ilə yaxından tanış olmalarına, həmçinin peşəkar bacarıqlarını inkişaf etdirmələrinə şərait yaratmaqdır.
Tələbələrin bir qismi istehsalat təcrübəsini Elm və Təhsil Nazirliyinin Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda (GEİ) həyata keçirir. Burada onlar institutun Biokimyəvi genetika və texnologiya, Fizioloji genetika, Tərəvəz və bostan bitkiləri şöbələrinin, həmçinin Rüşeymplazması və İnsan genetikası laboratoriyalarının fəaliyyəti ilə tanış olublar.
İlk günlərdə tələbələrə struktur bölmələrində aparılan elmi-tədqiqat işləri, tətbiq olunan müasir laboratoriya metodları, eləcə də istifadə olunan cihaz və avadanlıqlar barədə ətraflı məlumat verilib.
Təcrübə zamanı tələbələrə Milli Genbankda bitki genetik ehtiyatlarının toplanması, mühafizəsi və gələcək nəsillər üçün səmərəli istifadəsinin təmin edilməsi istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyətlər barədə də məlumat təqdim olunub.

WCU Students Undertake Internship at the Institute of Genetic Resources
Fourth-year Biology students of Western Caspian University are involved in practical activities at various scientific and medical institutions as part of their industrial internship program.
The primary objective of the internship is to provide students with the opportunity to apply the theoretical knowledge they have acquired during their higher education in a practical environment, to familiarize themselves with modern laboratory methods and equipment, and to further develop their professional competencies.
A group of students is carrying out their internship at the Institute of Genetic Resources (IGR) of the Ministry of Science and Education. During the internship, they have become acquainted with the activities of several departments and laboratories of the institute, including the Biochemical Genetics and Technology, Physiological Genetics, and Vegetable and Melon Crops Departments, as well as the Germplasm and Human Genetics Laboratories.
During the first days of the internship, students were provided with detailed information about the scientific research conducted within the institute’s structural units, the modern laboratory methods applied in research, and the instruments and equipment used in these processes.
Throughout the internship, the students were also informed about the activities carried out by the National Genebank related to the collection, preservation, and sustainable utilization of plant genetic resources for the benefit of future generations.