Ulu Öndər Heydər Əliyevin doğumunun 98-ci ildönümünə həsr olunmuş multidissplinar elmi konfransı
Qərbi Kaspi Universitetində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr edilmiş ali məktəb tələbə və magistrantlarının XXVI multidissplinar Respublika elmi-praktik konfransı keçirilib.
Konfransın plenar iclasını giriş sözü ilə açan Qərbi Kaspi Universiteti Qəyyumlar Şurasının sədri, professor Hüseyn Bağırov Azərbaycanda milli ziyalılığın, orta və ali təhsilin 30 ildən artıq bir dövrdəki bütün inkişafının ümummilli lider Heydər Əliyevin adı və yorulmaz fəaliyyəti ilə bağlı olduğunu, məhz ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi illərdə elm və təhsil məsələlərinin dövlətin və cəmiyyət həyatının ön mövqeyinə çəkildiyini qeyd edərək bu gün bütün sahələrədə olduğu kimi təhsil sektorunda da qlobal trendlər qarşısında yeni çağırışların yarandığını bildirdi.
Daha sonra millət vəkili Ceyhun Məmmədov, Qərbi Kaspi Universitetinin əməkdaşları Adıgözəl Məmmədov, Elnara Qazı-zadə, Zahid Vəliyev və Tural Vəlizadə ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən maraqlı fakt və tarixi məqamları konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırdılar.
Ümumilikdə konfransda 4 elmi bölmədə müxtəlif elm sahələrini əhatə edən 200-dən çox elmi məruzə dinlənildi, bölmələrin yekununda diskussiyalar təşkil olundu, suallar cavablandırıldı.

Конференция, посвященная 98-летию со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева
В Западно-Каспийском Университете состоялась XXVI междисциплинарная Республиканская научно-практическая конференция студентов и магистрантов вузов, посвященная 98-летию со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Открывая пленарное заседание конференции вступительным словом, председатель попечительского совета Западно-Каспийского Университета, профессор Гусейн Багиров отметил, что все развитие национальной интеллигенции, среднего и высшего образования в Азербайджане за более чем 30-летний период связано с именем общенационального лидера Гейдара Алиева и его неутомимой деятельностью, что именно в годы руководства Азербайджаном великого лидера Гейдара Алиева вопросы науки и образования выдвинулись на передний план и что сегодня, как и во всех сферах, в сфере образования возникли новые вызовы.
Затем депутат Джейхун Мамедов, а также сотрудники Западно-Каспийского Университета Адыгезал Мамедов, Эльнара Гази-заде, Захид Велиев и Турал Велизаде довели до внимания участников конференции интересные факты и исторические моменты о жизни и деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева.
Всего на конференции было заслушано более 200 научных докладов, охватывающих различные области науки, в 4 научных секциях были организованы дискуссии, а также даны ответы на вопросы.