Astronomlar yeni ekzoplanet kəşf ediblər
Beynəlxalq astronomlar qrupu NASA-nın Transit Exoplanets Survey Satellite (TESS) peykindən istifadə edərək kiçik ölçülü M ulduzun ətrafında fırlanan yeni Sub-Neptun ekzoplanetini aşkar etdi. TOI-2406 b olaraq təyin olunan yeni dünyadan kənar ekzoplanet, Yerdən təxminən üç dəfə böyükdür. Kəşf barədə 29 iyul arXiv.org saytında nəşr olunan bir məqalədə bildirilir.
TESS, keçici ekzoplanetləri tapmaq məqsədi ilə günəşin yaxınlığındakı ən parlaq 200 min ulduz üzərində bir araşdırma aparır. İndiyə qədər, 444 -dən çox ekzoplanet müəyyən edilsə də, onlardan bu günə qədər 144 -ü təsdiqlənib.
Bu yaxınlarda, İsveçrənin Bern Universitetindən Robert Wells-in başçılıq etdiyi astronomlar qrupu, TOI-2406 olaraq bilinən ulduz ətrafında yeni bir TESS planetini təsdiqlədi.
Tədqiqatçılar məqalədə yazıblar ki, "Burada TOI-2406 orta ölçülü qalın disk ulduz ətrafında dönən Sub-Neptunun mövcudluğunun təsdiqlənməsi barədə məlumat veririk".
Yeni kəşf edilən planetin radiusu təxminən 2.94 Yer kürəsi radiusundadır. Məlumatlar göstərir ki, ekzoplanet hər 3.07 gündə bir ulduz ətrafında, təxminən 0.023 AU məsafəsində fırlanır. TOI-2406 b-nin tarazlıq temperaturu 447 K civarında idi və astronomlar onun təxmini kütləsinin 9.1 Yer kürəsinin kütləsi qədər olduğunu təxmin edirlər. Astronomlar, TOI-2406 b-nin bilinən ən böyük Sub-Neptun olduğunu qeyd ediblər.

Астрономы открыли новую экзопланету
Международная группа астрономов, используя спутник NASA Transit Exoplanets Survey Satellite (TESS), обнаружила новую экзопланету Суб -Нептун, которая вращается вокруг звезды малого размера M. Новая внеземная экзопланета, обозначенная как TOI-2406 b, примерно в три раза больше Земли. Об этом открытии сообщается в статье, опубликованной 29 июля на сайте arXiv.org.
TESS проводит исследование 200 тысяч самых ярчайших звезд вблизи Солнца с целью поиска переходных экзопланет. На данный момент, хотя было обнаружено более 444 экзопланеты, 144 из них были подтверждены.
Недавно группа астрономов во главе с Робертом Уэллсом из Бернского университета в Швейцарии подтвердила новую планету TESS вокруг звезды, известной как TOI-2406.
«Здесь мы сообщаем о подтверждении существования Суб-Нептуна, который вращается вокруг звезды среднего размера в толстом диске TOI-2406», - пишут исследователи в статье.
Радиус недавно открытой планеты составляет примерно 2,94 радиуса Земли. Данные показывают, что экзопланета вращается вокруг звезды каждые 3,07 дня на расстоянии около 0,023 А.Е. Равновесная температура TOI-2406 b составляла около 447 К, и астрономы подсчитали, что его приблизительная масса составляет 9,1 массы Земли. Астрономы отметили, что TOI-2406 b является самым большим известным Суб-Нептуном.