Genetik xəstəliklərin müalicəsi artıq mümkün olacaq
Gen redaktoru CRISPR, laboratoriyada yetişən hüceyrələrdə xəstəlik mutasiyalarını düzəltməkdə effektiv rol oynayır. Genetik xəstəlikləri olan insanların çoxunu müalicə etmək üçün CRISPR-dən istifadə etmək böyük bir maneəni aradan qaldırır: molekulyar qayçı bədənə daxil olur və lazım olan yerlərdəki toxumalarda DNA-nı parçalayır. İndi tədqiqatçılar, ölümcül sinir və ürək xəstəliyi olan və bu xəstəliklə doğulan insanların qanına CRISPR qarışdırırlar və həmin şəxslərin qaraciyərlərinin zəhərli protein istehsalını dayandırdığını müşahidə ediblər.
CRISPR müalicəsinin “transtiretin amiloidoz” adı verilən xəstəliyin simptomlarını yüngülləşdirəcəyini demək çox tez olsa da, bu gün bildirilən ilkin məlumatlar birdəfəlik, yəni ömürlük bir müalicə ola biləcəyinə dair həyəcan yaradır. Pensilvaniya Universitetinin mütəxəssisi deyir ki, "Bunlar təəccüblü nəticələrdir". "Bu müalicə, bütün gözləntilərimin üstündədir."
Bu iş, hüceyrələr tərəfindən təbii olaraq qurulan protein qurma təlimatı olan RNT-yə (mRNA) əsaslanan müalicələrin inkişaf etdirilməsinin bir mərhələsidir.
CRISPR klinik tədqiqatı, qaraciyər hüceyrələrində transtiretin (TTR) adlanan, zülalın sinirlərdə və ürəyin üzərində yığılmış və ağrı, uyuşma, hətta ürək xəstəliklərinə yol açan zülal formalarını xaric etməsinə səbəb olan mutasiya olunmuş bir geni deaktiv etməyi hədəfləyir. Nəticədə, təsdiqlənmiş dərman olan patisiran, vəziyyəti nisbətən stabilləşdirə bilər.
CRISPR tədqiqatında, 46-64 yaş arasında transtiretin amiloidozu olan dörd kişi və iki qadına, iki fərqli RNT daşıyıcısı olan bir lipid hissəciyi vurulub.
28 gündən sonra, iki dozadan daha yüksək vurulan üç nəfərə, patisiranın 81% nisbətindən, TTR səviyyələrində 96%-dən, 80% -ə qədər düşdüyü məlum olub.
Patisiran üçün sınaqlara rəhbərlik edən David Adams, deyib ki, "İrsi əlillik və həyati təhlükəsi olan xəstəliklər üçün ilk müalicə bu ola bilər". (Bu dərman TTR-nin istehsalını müvəqqəti dayandıran bir növ RNTdir, yəni mütəmadi olaraq vurulmalıdır.)
CRISPR müalicəsi alan xəstələrin simptomlarının azalmasını görmək aylar çəkə bilər, lakin müalicənin qısa müddətli yan təsirləri olduğunu da bildirdilər.
Problemlər zamanla üzə çıxa bilər: CRISPR, xərçəngə və ya digər problemlərə səbəb ola bilər.
Lakin lipidlə örtülmüş mRNA, bir zülalın RNT-nin hüceyrələrinə yönləndirilməsi üçün viruslardan istifadə edilməsindən daha təhlükəsizdir.

Лечение генетических заболеваний теперь станет возможным
Редактор генов CRISPR играет эффективную роль в исправлении мутаций в патологических клетках, выращенных в лаборатории. Использование CRISPR для лечения большинства людей с генетическими заболеваниями устраняет серьезные препятствия: молекулярные ножницы проникают в организм и расщепляют ДНК в тканях там, где это необходимо. Теперь исследователи вводят CRISPR в кровь людей, рожденных со смертельными заболеваниями нервной и сердечной системы, и после чего заметили, что печень этих людей перестала вырабатывать токсичный белок.
Хотя еще слишком рано говорить о том, что лечение CRISPR облегчит симптомы заболевания, известного как «Транстиретиновый амилоидоз», предварительные данные, сообщаемые сегодня, вызывают тревогу по поводу того, что оно может быть разовым, то есть лечением на всю жизнь. «Это удивительные результаты», - говорит эксперт из Университета Пенсильвании. «Это лечение выше всех моих ожиданий.»
Эта работа является этапом разработки методов лечения на основе РНК (мРНК), которые являются естественным руководством для построения белка клетками.
Клиническое исследование CRISPR направлено на деактивацию мутировавшего гена, называемого транстиретином (TTR) в клетках печени, который заставляет белок накапливаться в нервах и сердце и выводить формы белка, которые приводят к боли, онемению и даже сердечным заболеваниям. В результате «Патизиран», сертифицированный препарат, может относительно стабилизировать ситуацию.
В исследовании CRISPR четырем мужчинам и двум женщинам в возрасте от 46 до 64 лет с транстиретиновым амилоидозом вводили липидный фрагмент, содержащий два разных носителя РНК.
Через 28 дней выяснилось, что у трех человек, которым вводили более двух доз, уровень «Патизирана» упал до 81%, а уровни ТТР с 96% до 80%.
«Это может быть первое лечение наследственной инвалидности и опасных для жизни заболеваний», - сказал Дэвид Адамс, который руководил испытаниями «Патизирана». (Этот препарат является своего рода РНК, который временно останавливает выработку ТТР, то есть его необходимо регулярно вводить.)
Пациентам, получающим лечение CRISPR, могут потребоваться месяцы, чтобы увидеть снижение симптомов, но они также сообщили о краткосрочных побочных эффектах лечения.
Со временем могут возникнуть проблемы: CRISPR может привести к раку или другим проблемам.
Но мРНК, покрытая липидами, безопаснее, чем использование вирусов для перенаправления белка в клетки РНК.