“Ortaçağ Azərbaycan tarixinin aktual problemləri” mövzusunda Respublika elmi-praktik konfransı
Qərbi Kaspi Universitetində 20 fevral 2021-ci il tarixində “Ortaçağ Azərbaycan tarixinin aktual problemləri” mövzusunda Respublika elmi-praktik konfransı keçiriləcək.
Keçmiş Sovetlər zamanında və Qərb dünyasında Azərbaycanın orta əsrlər tarixi ilə bağlı aparılmış bir sıra tədqiqatlarda ciddi təhriflərə yol verilmişdir. Xüsusilə sovet ideologiyasına uyğun olaraq Azərbaycanın etnik, siyasi, mədəni, dövlətçilik tarixi reallıqlardan uzaq konsepsiyalar əsasında tədqiq edilmişdir. Bundan əlavə ortaçağ tarixi üçün xüsusi əhəmiyyətə sahib bəzi məsələlər isə tədqiqata cəlb edilməyərək üzərindən sükutla keçilmişdir. Müstəqillik illərində orta çağ Azərbaycan tarixinin müxtəlif problemləri yenidən tədqiq olunsa da, hələ də bir sıra məsələlər tam obyektiv və yeni tarixi baxış əsasında araşdırılmamış qalır. Azərbaycanın orta çağ tarixini müstəqil, ideologiyadan kənar və mümkün real faktların əsasında araşdırılması günümüz üçün elmi aktuallıq kəsb edir. Konfransın məqsədi Ortaçağ Azərbaycan tarixinin müxtəlif mövzuları üzrə təhrif olunmuş, zəif öyrənilmiş və ya ümumiyyətlə tədqiqata cəlb olunmayan aktual problemlərini tarix elminin müasir metodlarından da istifadə edərək rekonstruksiya etməkdir.
Konfransıın mövzuları:
Ø Ortaçağ Azərbaycanının siyasi və sosial-iqtisadi tarixi məsələləri
Ø Ortaçağ Azərbaycan dövlətlərinin dövlət quruluşu məsələləri
Ø Ortaçağda Azərbaycanda dini və etnokonfessional proseslər
Ø Sovet tarixşünaslığında Azərbaycanın tarixi və tarixi şəxsiyyətlərinə münasibət məsələləri
Ø Azərbaycanın ortaçağ tarixi Qərb tarixçilərinin tədqiqatlarında
Ø Ortaçağ Azərbaycan tarixinin antropoloji, arxeoloji, etnolinqivistik, numizmatik, toponimik, epiqrafik tədqiqi və bu araşdırmalarda müasir üsulların tətbiq edilməsi
Ø Ortaçağda Azərbaycanın mədəniyyət məsələləri
Ø Ortaçağ Azərbaycan tarixinin tədqiqində qeyri-tarix elmlərinin rolu və əhəmiyyəti
Ø Ortaçağ Azərbaycanın tarixi-coğrafiyası
Ø Ortaçağ Azərbaycan tarixinə aid qaynaqlarının təhlili və yeni aşkar olumuş mənbələrin tədqiqi məsələləri
Ø Orta çağ Azərbaycanın hərb tarixi məsələləri
1. Konfransa Azərbaycan, rus və ingilis dilində məqalə təqdim etmək olar. Məruzənin adı, müəllifin adı və soyadı, elmi dərəcəsi (varsa), işlədiyi və ya oxuduğu yer göstərilməli, əlaqə telefonu, e-maili mütləq qeyd olunmalıdır.
2. Məruzənin həcmi A4 formatlı kağızda (soldan 25 mm, sağdan 10 mm, yuxarıdan 25 mm, aşağıdan 20 mm boş sahələr saxlamaqla, 1,5 intervalla), «Word» redaktorunda 14 mm-lik Times New Roman şriftində yazılmalı və mövzu hissəsinə “Azərbaycan tarixi” yazmaqla Universitetin history.conference@wcu.edu.az e-mail ünvanına göndərilməlidir.
3. Konfransın məruzələri Azərbaycan, ingilis və rus dillərinin birində olmaqla, həcmi 5-10 səhifəyə qədər ola bilər. Məruzələr yazılan dildən başqa qeyd olunan iki dildə qısa xülasəsi verilməlidir. Məruzənin adından sonra açar sözlər (3 dildə-Azərbaycan, rus, ingilis dillərində) göstərilməlidir. Xülasə məntin adı və açar sözlər ilə birgə 200-300 simvol arası olmalıdır. Ədəbiyyat siyahısı əlifba sırasına uyğun yazılmalı, məqalədə istinadlar mütləq kodlaşdırılmalıdır. Məs., [2, 34] və ya [4, 56-57].Şəkil və qrafik təsvirlər Word formatda təqdim edilməlidir.
4. Xülasələr 15 fevral 2020-ci il tarixinədək yuxarıda qeyd edilən ünvana göndərilməlidir.
5. Tam mətnli məqalələrin göndərilməsi üçün son tarix: 28 fevral 2020-ci il.
6. Konfransda iştirak edənlərə konfrans materiallar; toplusu və sertifikatlar tədqim olunacaqdır.
7. Əlavə məlumat almaq üçün Siyasi və İctimai Elmlər Məktəbinin “Tarix və Fəlsəfə” kafedrasına (050 6687239) müraciət edə bilərsiniz.

Республиканская научно-практическая конференция на тему «Актуальные проблемы истории средневекового
Республиканская научно-практическая конференция на тему «Актуальные проблемы истории средневекового Азербайджана» состоится 20 февраля 2021 года в Западно-Каспийском Университете.
В ряде исследований средневековой истории Азербайджана, проводимых в бывшем Советском Союзе и в западном мире, были внесены серьезные искажения. В частности, в соответствии с советской идеологией этническая, политическая и культурная государственность Азербайджана изучалась на основе концепций, далеких от исторических реалий. Кроме того, некоторые вопросы, имеющие особое значение для средневековой истории, в исследовании не рассматривались и игнорировались. Несмотря на то, что различные проблемы истории средневекового Азербайджана были пересмотрены за годы независимости, ряд вопросов до сих пор остается неисследованным на основе совершенно объективной и новой исторической перспективы. Изучение средневековой истории Азербайджана на основе независимых, неидеологических и возможных реальных фактов сегодня имеет научную актуальность. Цель конференции - реконструировать по разным темам, искаженные, малоизученные или не вовлеченные в исследования актуальные проблемы средневекового Азербайджана, с использованием современных методов исторической науки.
Тематика конференции:
Ø Исторические, политические и социально-экономические проблемы средневекового Азербайджана
Ø Проблемы государственного устройства средневекового Азербайджана
Ø Религиозные и этноконфессиональные процессы в Азербайджане в средние века.
Ø Вопросы отношения к истории и историческим личностям Азербайджана в советской историографии.
Ø Средневековая история Азербайджана в исследованиях западных историков
Ø Антропологическое, археологическое, этнолингвистическое, нумизматическое, топонимическое и эпиграфическое изучение истории средневекового Азербайджана и применение современных методов в этих исследованиях.
Ø Культурные проблемы Азербайджана в средние века
Ø Роль и значение неисторических наук в изучении средневековой истории Азербайджана.
Ø История и география средневекового Азербайджана
Ø Анализ источников по истории средневекового Азербайджана и исследование вновь открытых источников.
Ø Задачи военной истории Азербайджана в средние века
Язык конференции и необходимые правила:
1. На конференции можно представить статьи на азербайджанском, русском и английском языках. Необходимо указать название доклада, имя и фамилию автора, ученую степень (при наличии), место работы или учебы, обязательно указать контактный телефон и e-mail.
2. Доклад должен быть написан на бумаге формата А4 (слева 25 мм, справа 10 мм, сверху 25 мм, снизу 20 мм с интервалом 1,5), в редакторе «Word», шрифтом Times New Roman 14 мм, а в тематической части нужно указать «История Азербайджана». Затем он должен быть отправлен на адрес электронной почты history.conference@wcu.edu.az.
3. Доклады конференции могут содержать от 5 до10 страниц на азербайджанском, английском и русском языках. Доклады должны быть краткими на двух упомянутых языках, кроме языка, на котором они
написаны. После названия доклада должны быть указаны ключевые слова (на 3 языках - азербайджанском, русском, английском). Резюме должно содержать от 200 до 300 символов в сочетании с названием департамента и ключевыми словами. Список литературы должен быть написан в алфавитном порядке, ссылки в статье обязательно должны быть закодированы. Например, [2, 34] или [4, 56-57]. Изображения и графические рисунки должны быть представлены в формате Word.
4. Резюме должны быть отправлены на указанный выше адрес до 15 февраля 2020 года.
5. Крайний срок для отправки полнотекстовых статей: 28 февраля 2020 года.
6. Участникам конференции будут предоставлены материалы конференции; сборник и сертификаты.
7. За дополнительной информацией можно обратиться на кафедру «История и философия» школы политических и социальных наук (050 6687239).