“Ortaçağ Azərbaycan tarixinin aktual problemləri” mövzusunda Respublika elmi-praktik konfransı
Qərbi Kaspi Universitetində 20 fevral 2021-ci il tarixində “Ortaçağ Azərbaycan tarixinin aktual problemləri” mövzusunda Respublika elmi-praktik konfransı keçiriləcək.
Keçmiş Sovetlər zamanında və Qərb dünyasında Azərbaycanın orta əsrlər tarixi ilə bağlı aparılmış bir sıra tədqiqatlarda ciddi təhriflərə yol verilmişdir. Xüsusilə sovet ideologiyasına uyğun olaraq Azərbaycanın etnik, siyasi, mədəni, dövlətçilik tarixi reallıqlardan uzaq konsepsiyalar əsasında tədqiq edilmişdir. Bundan əlavə ortaçağ tarixi üçün xüsusi əhəmiyyətə sahib bəzi məsələlər isə tədqiqata cəlb edilməyərək üzərindən sükutla keçilmişdir. Müstəqillik illərində orta çağ Azərbaycan tarixinin müxtəlif problemləri yenidən tədqiq olunsa da, hələ də bir sıra məsələlər tam obyektiv və yeni tarixi baxış əsasında araşdırılmamış qalır. Azərbaycanın orta çağ tarixini müstəqil, ideologiyadan kənar və mümkün real faktların əsasında araşdırılması günümüz üçün elmi aktuallıq kəsb edir. Konfransın məqsədi Ortaçağ Azərbaycan tarixinin müxtəlif mövzuları üzrə təhrif olunmuş, zəif öyrənilmiş və ya ümumiyyətlə tədqiqata cəlb olunmayan aktual problemlərini tarix elminin müasir metodlarından da istifadə edərək rekonstruksiya etməkdir.
Konfransıın mövzuları:
Ø Ortaçağ Azərbaycanının siyasi və sosial-iqtisadi tarixi məsələləri
Ø Ortaçağ Azərbaycan dövlətlərinin dövlət quruluşu məsələləri
Ø Ortaçağda Azərbaycanda dini və etnokonfessional proseslər
Ø Sovet tarixşünaslığında Azərbaycanın tarixi və tarixi şəxsiyyətlərinə münasibət məsələləri
Ø Azərbaycanın ortaçağ tarixi Qərb tarixçilərinin tədqiqatlarında
Ø Ortaçağ Azərbaycan tarixinin antropoloji, arxeoloji, etnolinqivistik, numizmatik, toponimik, epiqrafik tədqiqi və bu araşdırmalarda müasir üsulların tətbiq edilməsi
Ø Ortaçağda Azərbaycanın mədəniyyət məsələləri
Ø Ortaçağ Azərbaycan tarixinin tədqiqində qeyri-tarix elmlərinin rolu və əhəmiyyəti
Ø Ortaçağ Azərbaycanın tarixi-coğrafiyası
Ø Ortaçağ Azərbaycan tarixinə aid qaynaqlarının təhlili və yeni aşkar olumuş mənbələrin tədqiqi məsələləri
Ø Orta çağ Azərbaycanın hərb tarixi məsələləri
1. Konfransa Azərbaycan, rus və ingilis dilində məqalə təqdim etmək olar. Məruzənin adı, müəllifin adı və soyadı, elmi dərəcəsi (varsa), işlədiyi və ya oxuduğu yer göstərilməli, əlaqə telefonu, e-maili mütləq qeyd olunmalıdır.
2. Məruzənin həcmi A4 formatlı kağızda (soldan 25 mm, sağdan 10 mm, yuxarıdan 25 mm, aşağıdan 20 mm boş sahələr saxlamaqla, 1,5 intervalla), «Word» redaktorunda 14 mm-lik Times New Roman şriftində yazılmalı və mövzu hissəsinə “Azərbaycan tarixi” yazmaqla Universitetin history.conference@wcu.edu.az e-mail ünvanına göndərilməlidir.
3. Konfransın məruzələri Azərbaycan, ingilis və rus dillərinin birində olmaqla, həcmi 5-10 səhifəyə qədər ola bilər. Məruzələr yazılan dildən başqa qeyd olunan iki dildə qısa xülasəsi verilməlidir. Məruzənin adından sonra açar sözlər (3 dildə-Azərbaycan, rus, ingilis dillərində) göstərilməlidir. Xülasə məntin adı və açar sözlər ilə birgə 200-300 simvol arası olmalıdır. Ədəbiyyat siyahısı əlifba sırasına uyğun yazılmalı, məqalədə istinadlar mütləq kodlaşdırılmalıdır. Məs., [2, 34] və ya [4, 56-57].Şəkil və qrafik təsvirlər Word formatda təqdim edilməlidir.
4. Xülasələr 15 fevral 2020-ci il tarixinədək yuxarıda qeyd edilən ünvana göndərilməlidir.
5. Tam mətnli məqalələrin göndərilməsi üçün son tarix: 28 fevral 2020-ci il.
6. Konfransda iştirak edənlərə konfrans materiallar; toplusu və sertifikatlar tədqim olunacaqdır.
7. Əlavə məlumat almaq üçün Siyasi və İctimai Elmlər Məktəbinin “Tarix və Fəlsəfə” kafedrasına (050 6687239) müraciət edə bilərsiniz.

The Republican scientific-practical conference on
The Republican scientific-practical conference on "Topical issues of the History of Medieval Azerbaijan" will be held on February 20, 2021 at the Western Caspian University.
There were serious distortions in the medieval history of Azerbaijan in the former Soviet and Western historiography. Especially in accordance with the Soviet ideology, the ethnic, political, cultural, statehood history of Azerbaijan has been studied on the basis of concepts not related to historical realities. In addition, some issues of special importance for medieval history were not covered in the study and were ignored.Although various problems of the history of medieval Azerbaijan were researched again during the years of independence, a number of issues still remain unexplored on the basis of a completely objective and new historical perspective.The study of the medieval history of Azerbaijan on the basis of independent, non-ideological and possible real facts is of scientific importance today.The purpose of the conference is to re-examine the current problems of distorted, poorly studied, generally not involved in the study of various topics of medieval Azerbaijani history using modern methods of historical science and to reconstruct historical realities.
• Conference topics:
• Political and socio-economic historical issues of medieval Azerbaijan
• Issues of state structure of medieval Azerbaijani states
• Religious and ethno-confessional processes in Azerbaijan in the Middle Ages
• Issues of attitude to the history and historical figures of Azerbaijan in Soviet historiography
• Medieval history of Azerbaijan in the researches of Western historians
• Anthropological, archeological, ethnographic, ethnolinguistic, numismatic, toponymic, epigraphic study of the history of medieval Azerbaijan and implementation of modern methods in these researches
• Cultural issues of Azerbaijan in the Middle Ages
• The role and importance of non-historical sciences in the study of medieval Azerbaijani history
• Historical geography of medieval Azerbaijan
• Analysis of sources on the history of medieval Azerbaijan and the study of newly discovered sources
• Relationships between medieval Azerbaijan and Central Asia
• Military history of Azerbaijan in the Middle Ages
1. Articles can be presented to the conference in Azerbaijani, Russian and English. The name of the report, the author's name and surname, academic degree (if any), place of work or study, contact phone number, e-mail must be indicated.
2. The size of the abstracts should be written on A4 paper (25 mm from the left, 10 mm from the right, 25 mm from the top, 20 mm from the bottom, with 1.5 spaces), in 14 mm Times New Roman font in the Word editor, and should be sent to the following email address history.conference@wcu.edu.az with SUBJECT: History of Azerbaijan
3. The abstracts of the conference should be in one of the languages, Azerbaijani, English, or Russian and can be up to 300 words. If you would like to be published, please send us your article up 5-10 pages long as well.
4. Articles must be sent to the address above, by February 20, 2021.
5. Notification for acceptance of abstracts: 15February 2021
6. Deadline for articles: 28 December 2020
7. Conference participants will be presented with a collection of conference materials and certificates.
8. For more information, please contact the Department of History and Philosophy of the School of Social Sciences (Email: history.philosopy@wcu.edu.az, Tel: 050 6687239).