Beynəlxalq CİS Günü ilə bağlı seminar keçirilib
Beynəlxalq Coğrafi İnformasiya Sistemləri (CİS) günü ilə əlaqədar olar biznes–universitet əməkdaşlığı çərçivəsində Qərbi Kaspi Universiteti və “Caucasus Geo Survey” MMC-nin birgə təşkilatçılığı ilə seminar və poster nümayişi keçirilib.
Universitetin icraçı prorektoru Rəşad Bağırov CİS-in elmin və iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində geniş istifadə olunduğunu, bu cür seminarların tələbələrin praktik biliklərə yiyələnməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
Daha sonra “Caucasus Geo Survey” MMC-nin təsisçisi və direktoru, universitetin müəllimi c.ü.f.d. Rauf Əmənovun “Elmi-tədqiqat işlərində CİS-in tətbiqi” adlı çıxışı dinlənilib. Çıxışda CİS texnologiyasının müxtəlif elm və biznes sahələrinə tətbiqi, eləcə də beynəlxalq və yerli layihələrdə bu texnologiyanın geniş tətbiqi imkanları nümayiş etdirilib.
Seminarda həmçinin Ekologiya və ətraf mühit kafedrasının tələbələrinin CİS-in ekologiyanın müxtəlif sahələrinə tətbiqi, İnformasiya texnologiyaları kafedrasının tələbələrinin isə maşın öyrənmənin (machine learning) və süni zəkanın CİS-də tətbiqi, “Data” elmi və CİS-də tətbiqi adlı mövzularda poster təqdimatları olub.

• A seminar was held in connection with the International GIS Day
On the occasion of the International Day of Geographic Information Systems (GIS) Western Caspian University and LLC "Caucasus Geo Survey"  jointly organised a seminar and poster exhibition in the field of business cooperation and university.
Executive Deputy Rector of the university Rashad Baghirov noted the widespread use of GIS in various fields of science and economics, as well as the importance of students gaining practical knowledge through such seminars.
The founder and director of the LLC "Caucasus Geo Survey", teacher of the university, doctor of philosophy Rauf Amanov then spoke  on the topic: "The use of GIS in scientific research". The presentation demonstrated the use of GIS technology in various fields of science and business, as well as the possibility of wide application of this technology in international and local projects.
As part of the seminar, students of the Department of Ecology and the Environment presented poster  reports on the use of GIS in various areas of ecology, and students of the Department of Computer Science - the use of machine learning and artificial intelligence in GIS, the science of "Data" and its application in GIS. Upon completion, students who excelled in displaying the posters were awarded diplomas.