Qərb Universitetində "Dilşünaslıqda müasir problemlər" mövzusunda elmi konfrans keçirildi
15.04.2016 tarixində Qərb Universitetində AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu, Azərbaycan Dövlət Pedoqoji Universiteti və Qərb Universitetinin təşkilatçılığı iləÜmummilli lider H.Əliyevin 93-cü ildönümünə həsr olumuş"Dilşünaslıqda müasir problemlər” mövzusunda elmi konfrans keçirildi.
Konfransı Qərb Universitetinin rektoru, dosent Zenfira Məmmədova açıq elan etdi. O, Azərbaycan dilinin bugünkü qlobollaşma şəraitində rastlaşdığı problemlərlə bağlı, o cümlədən dilin inkişafında böyük rol oynayan amillər,eləcə də mövcüd kadr potensialı haqqında fikirlərini konfrans iştirakçılarına çatdırdı. Daha sonra Atatürk Mərkəzinin müdiri, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı, AMEA-nın müxbir üzvü, filologiya elmləri doktoru, professor, əməkdar elm xadimi Nizami Cəfərov çıxış edərək, Ulu öndərin dövlət dili ilə bağlı ümumxalq dəstəyinə söykənən siyasi xətti barəsində düşüncələrini iştirakçılarla bölüşdü.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı, Milli Məclisin təhlükəsizlik və müdafiə komitəsinin sədr müavini, YAP İcra Katibliyinin Siyasi təhlil və proqnozlaşdırma şöbəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlfəsə doktoru Aydın Mirzazədə Ümummilli liderin Azərbaycan dilinə olan diqqətini və sevgisini qeyd etməklə yanaşı, Qərb Universitetinin bu istiqamətdəki fəaliyyətini, vaxtaşırı dillə bağlı keçirilən tədbirlər silsiləsini təqdir etdi.
Daha sonra dilşünaslığın müxtəlif sferaları üzrə mütəxəsislər bu sahədəki problemlərə həsr olunmuş - "Ümumi dilçilik”, "Müasir Azərbaycan dili”, "Transkripsiya və transliterasiya”, "Dil və düşüncə”, "Dil və nitq”, "Dil və siyasət”, "Dil və cəmiyyət”, "Dil və mədəniyyət” kimi aktual mövzular ətrafında çıxışlarını davam etdirdilər.

Conference on "Modern Problems of Linguistics" was held at Western University
Conference on "Modern Problems of Linguistics” organized by Azerbaijan national Academy of Science Institute of Linguistics after Nasimi, Azerbaijan State Pedagogical University and Western University was held at Western University on April 15, 2016.
Zenfira Mammadova, Western University Rector, Associate professor in her opening speech spoke about the problems that Azerbaijan faced today in condition of globalization, the role of major factors in the development of language, as well as statements about the capacity of existing staff.
Nizami Jafarov, head of the Ataturk Center, member of the Azerbaijani Parliament, doctor of philological sciences, professor, honored science worker; correspondent-member of the Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan shared his thoughts about the language policy of National leader Heydar Aliyev based on nation-wide support.
Member of the Azerbaijani Parliament, the Milli Mejlis deputy chairman of the security and defense committee, Deputy Executive Director of the Secretariat of the Department of Political Analysis and Forecasting, Phd. in Political Sciences Aydin Mirzazadeh, spoke about language policy of the National Leader, Heydar Aliyev and appreciated Western University activities.
Speeches were made related to the different spheres of linguistics as "General Linguistics", "Modern Azerbaijani language", "Transcription and transliteration", "Language and thinking", "Language and Speech", "Language and Politics", "Language and society "," Language and culture ".