• Qərbi Kaspi Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən beynəlxalq konfransın xarici qonaqları tari
Qərbi Kaspi Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən beynəlxalq konfransın xarici qonaqları tari
1-2 iyun 2017-ci il tarixdə Qərbi Kaspi Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçiriləcək "Müasir dəyişən dünyada xalqların milli özünüdərk və özünütəsdiq prosesinin aktual problemləri” mövzusunda Beynəlxalq Elmi Konfransda iştirak etmək üçün ABŞ, Böyük Britaniya, Rusiya, Türkiyə, Misir, İsrail, Qazaxıstan, Özbəkistan və s. də daxil olmaqla dünyanın 10-dan artıq ölkəsindən nümayəndələr, elmi tədqiqatçılar Bakıya gəliblər.
Konfrans zəngin mədəni proqramla da müşayiət olunur, xarici qonaqlar Azərbaycanın tarixi və mədəni irsini əks etdirən bir çox məkanları ziyarət edir, müxtəlif tədbirlərə qatılırlar.
Bu gün konfrans iştirakçıları ilə Qərb Universitetində görüş keçirilib. Universitetin rektoru professor Andris Leitas qonaqları salamlayaraq beynəlxalq konfransın proqramı haqda məlumat verib, onun əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra qonaqlar Bakıda – İçərişəhərlə, Şirvanşahlar Sarayı və Azərbaycan Xalça Muzeyi ilə tanış olublar, daha sonra Heydər Əliyev Mərkəzində və Azərbaycan Tarix Muzeyində olublar.
Xarici tədqiqatçılar Azərbaycanın qədim tarixi irsi barədə məlumatları olduqca maraqla qarşılayıb, topladıqları informasiyaları öz ölkələrində bölüşəcəklərini bildiriblər.
Bir daha xatırladaq ki, 1-2 iyun 2017-ci il tarixdə Qərb Universitetinin təşkilatçılığı ilə "Müasir dəyişən dünyada xalqların milli özünüdərk və özünütəsdiq prosesinin aktual problemləri” mövzusunda Beynəlxalq Elmi Konfrans keçiriləcək.
Dünyanın tanınmış tədqiqatçılarının qatılacağı konfransda islam ölkələri arasında siyasi, iqtisadi, mədəni əməkdaşlığın gücləndirilməsi, xalqların milli özünüdərk və özünütəsdiq məsələləri, Cənubi Qafqaz regionunda etnik münaqişələrin yaradılması və onların milli dövlət quruculuğu prosesinə təsiri, eləcə də bu münaqişələrin beynəlxalq iqtisadi və mədəni inteqrasiyada əsas təhlükə olması ətrafında mühazirələr olacaq, müzakirələr aparılacaq.

Conference: Self-reliance
An international scientific conference on ‘Actual Problems of the Process of National Self-reliance and Self-assertion of Peoples in the Modern World" will be held on 1st & 2nd June 2017 at Western University.
Representatives and scientific researchers of more than 10 countries- USA, UK, Russia, Turkey, Egypt, Israel, Kazakhstan, Uzbekistan, have arrived in Baku. The conference is accompanied by a rich cultural programme, foreign guests will visit sites reflecting the historical and cultural heritage of Azerbaijan and participate in various events.
A meeting with the conference participants was held at the West University today. Rector, Professor Andris Leitas welcomed the guests, outlined the programme of the conference and emphasised its importance. The guests were introduced to Baku, Icherisheher, Shirvanshahs Palace and Azerbaijan Carpet Museum, Heydar Aliyev Centre and Azerbaijan History Museum.
Foreign researchers are very interested in the information about Azerbaijan's ancient heritage and said they would share the information they collected in their countries.
The conference will focus on strengthening political, economic, cultural cooperation, national self-determination and self-determination of peoples, ethnic conflicts in the South Caucasus and their impact on the national state-building process, as well as major threats to international economic and cultural integration. Lectures and discussions will be held.