“İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Qərbi Kaspi Universitetində seminar keçirilib
Qərbi Kaspi Universitetində “Süni İntellekt və İnsan Hüquqları: İmkanlar və Risklər” mövzusunda elmi-praktik seminar təşkil olunub.
Seminar Azərbaycan Respublikasının insan hüquqları üzrə müvəkkilinin (ombudsman) elan etdiyi “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində baş tutub.
Tədbirdə süni intellektin insan hüquqlarının müdafiəsi, informasiya, təhsil və ictimai xidmətlərə çıxış imkanlarını genişləndirmək potensialından danışıb. Eyni zamanda, şəxsi məlumatların qorunması, alqoritmik ayrı-seçkilik və etik risklərə diqqət çəkib.
Beynəlxalq təcrübə, insan hüquqlarının qorunması mexanizmləri və Azərbaycanda həyata keçirilən hüquqi islahatlar barədə məlumat verilib. Seminar zamanı tələbələrə süni intellekt dövründə insan hüquqları, rəqəmsal təhlükəsizlik və etik yanaşmalar izah olunub.

В Западно-Каспийском университете состоялся семинар в рамках «Месяц прав человека»
В Западно-Каспийском университете был организован научно-практический семинар на тему «Искусственный интеллект и права человека: возможности и риски».
Мероприятие прошло в рамках «Месяц прав человека», объявленного Уполномоченным по правам человека (омбудсменом) Азербайджанской Республики.
На семинаре обсуждался потенциал искусственного интеллекта в сфере защиты прав человека, а также расширения доступа к информации, образованию и государственным услугам. Вместе с тем особое внимание было уделено вопросам защиты персональных данных, алгоритмической дискриминации и этическим рискам.
Была представлена информация о международном опыте, механизмах защиты прав человека и правовых реформах, осуществляемых в Азербайджане. В ходе семинара студентам разъяснили вопросы прав человека, цифровой безопасности и этических подходов в эпоху искусственного интеллекта.