"ingilisdilli ədəbiyyatda 2015-ci il yubileyləri" mövzusunda beynəlxalq konfrans
2015-ci il Britaniya və Amerika ədəbiyyatında yubileylərlə zəngindir. Məsələn, Redyard Kiplinq-150, Ceyn Ostin-240, Mark Tven-180 və sair. Bununla əlaqədar olaraq Qərb Universitetində 27 aprel 2015-ci il tarixdə "İngilis dilli ədəbiyyatda 2015-ci il yubileyləri” adlı beynəlxalq konfrans keçirildi.
Konfransi giriş sözü ilə açan "İngilis filologiyası” kafedrasının müdiri Alla Bayramova tədbirin məqsəd və əhəmiyyətindən danışdı. Konfransda Qərb Universitetinin müəllimləri ilə yanaşı Slavyan Universitetinin, Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin müəllimləri və İngiltərə, İspaniya, Kanada və digər ölkələrinin mütəxəssisləri ingilis dilli ədəbiyatın görkəmli nümayəndələrinin yaradıcılıq məsələləri müzakirə etdilər. Konfransın fəxri qonağı Kembric Universitetinin Fars Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru doktor Firuzə Melvill də çixiş edərək öz fikirlərini konfrans iştirakçıları ilə bölülşdu.

Conference: Anniversaries in English Literature
The year 2015 is rich in anniversaries in British and American Literature: the 150th anniversary of Rudyard Kipling’s birth, the 240th anniversary of the birth of Jane Austen, Mark Twain’s 140th anniversary. In this regard, an International conference entitled ‘2015 Anniversaries in English Literature’ was held at Western University on April 27.
In her opening speech, Alla Bayramova, Head of the Department of English Philology, detailed the purpose and significance of the event. Along with WU lecturers, researchers from Baku Slavic University, Azerbaijan University of Culture and Art and foreign researchers from England, Spain, Canada and other countries discussed issues related to the works of outstanding representatives of English Literature.
Honorary guest at the conference Dr. Firuza Melville, Director of the Cambridge Centre for Persian Studies, shared her thoughts with the participants.