Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş “Dağlar: Mədəniyyətlər, Landşaftlar və Biomüxtəliflik” konfrans
Qərbi Kaspi Universitetində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş “Dağlar: Mədəniyyətlər, Landşaftlar və Biomüxtəliflik” adlı Beynəlxalq konfrans təşkil olunub.
Universitetin Qəyyumlar Şurasının sədri, professor Hüseynqulu Bağırov ulu öndərin Azərbaycan tarixindəki əvəzsiz rolunu, dövlətimizin qurulması və möhkəmlənməsindəki xidmətlərini, eləcə də ölkəmizin ekoloji vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində fəaliyyətini qeyd edib. H.Bağırov konfransın həsr olunduğu sahənin problemlərinin dünyanın nüfuzlu tədqiqatçılarının iştirakı ilə müzakirəsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
Universitetin rektoru, professor Andris Leitas qeyd edib ki, dünyadakı bütün dağlıq ərazilərə sərhədsiz qaynaqların istismarı və hazırda da inkişaf edən turizm sektoru təsir edir. Bu inkişaf bioloji müxtəlifliyə və dağların populyasiyalarına təzyiq göstərir. Konfransın məqsədi bu problemləri həll etmək üçün yeni və yaradıcı həll yollarını tapmaq məqsədilə alimlər, ekoloqlar, bioloqlar, turizm mütəxəssisləri və digər bu problemin həlli ilə maraqlanan mütəxəssislərin müzakirələrini təşkil etməkdir.
BMT-nin ölkəmizdəki Rezident Əlaqələndiricisi Qulam İsakzai, AMEA-nın Coğrafiya İnstitunun direktoru professor Ramiz Məmmədov, Böyük Britaniyanın Kral Coğrafiya Cəmiyyətinin üzvü, Beynəlxalq Dağçılıq və Alpinizm Federassiyasının Dağların mühafizəsi Komissiyasının vitse-prezidenti Maykl Maunsel, Beynəlxalq Dağçılıq və Alpinizm Federassiyasının Dağların mühafizəsi Komissiyasının üzvü, Birinci Albert Dağçılıq İdarə Heyətinin üzvü Lode Bekers , BMT Qida və Kənd təsərrüfatı təşkilatı nəzdində Dağ tərəfdaşlığı katibliyinin proqram rəhbəri Rozalauro Romeo, “Zukov” ətraf mühitin müdafiəsi Fondunun təsisçisi Mixael Zukovun çıxışlarında dağ landşaftlarının xüsusiyyətləri, məskunlaşmanın vəziyyəti, dünyanın müxtəlif ölkələrində bu sahədəki problemlər, perspektivlər, dağlıq ərazilərdə infrastruktura, təhsil və müxtəlif xidmətlərə çıxış imkanlarının təmin olunmasının vacibliyi məsələləri, dağların mühafizəsi sahəsində həyata keçirilən layihələr və s. müzakirə olunub.
Daha sonra suallar cavablandırılıb, mövzu ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Konfrans işini bu gün və sabah sessiyalarda davam etdirir.
Qeyd edək ki, konfransda dünyanın 40-dək ölkəsindən xarici tədqiqatçılar, eləcə də yerli mütəxəssislər iştirak edirlər. Konfrans “Dağ ekosistemləri, ekoloji və bioloji müxtəliflik”, “Dağ landaşftları”, “Dağ Mədəniyyətləri”, “Dağ turizmi və Rekreasiya” sessiyaları üzrə keçirilir.

An international conference "Mountains: Cultures, Landscapes and Biodiversity" dedicated to the 96th anniversary of national leader Heydar Aliyev has been organized at the Western Caspian University
An international conference entitled "Mountains: Cultures, Landscapes and Biodiversity" dedicated to the 96th anniversary of national leader Heydar Aliyev has been organized at the Western Caspian University.
Chairman of the Board of Trustees of the University, Professor Huseyngulu Bagirov noted the invaluable role of the great leader in the history of Azerbaijan, his contribution to the establishment and strengthening of our state, as well as his work to improve the environmental situation in our country. H.Bagirov stressed the importance of the conference in terms of discussing the problems of the field with the participation of leading researchers from around the world.
The rector of the university, Professor Andris Leitas noted that all the mountainous areas of the world are affected by the exploitation of unlimited resources and the growing tourism sector. This development puts pressure on biodiversity and mountain populations. The purpose of the conference is to organize discussions of scientists, ecologists, biologists, tourism specialists and other experts interested in solving this problem in order to find new and creative solutions to these problems.
UN Resident Coordinator Gulam Isakzai, Director of the Institute of Geography of ANAS Professor Ramiz Mammadov, Member of the Royal Geographical Society of the United Kingdom, Vice President of the Commission on mountain protection of the International Climbing and Mountaineering Federation Michael Maunsel, Member of the Commission on mountain protection of the International Climbingand Mountaineering Federation, Member of the First Albert Mountaineering Board Lode Beckers, Rosalauro Romeo, Program Manager of the Food and Agriculture Organization's Mountain Partnership Secretariat, and Michael Zukov, Founder of the “Zukov” Environmental Protection Foundation, spoke on the features of mountain landscapes, settlement conditions, problems and prospects , the importance of providing access to infrastructure, education and various services in mountainous areas, projects implemented in the field of mountain protection, etc.
Then questions were answered and opinions were exchanged on the topic.
The conference continues its work today and tomorrow.
It should be noted that the conference is attended by foreign researchers from about 40 countries, as well as local experts. The conference is held on the sessions of "Mountain Ecosystems, Ecological and Biological Diversity", "Mountain Landscapes", "Mountain Cultures", "Mountain Tourism and Recreation".