Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş “Dağlar: Mədəniyyətlər, Landşaftlar və Biomüxtəliflik” konfrans
Qərbi Kaspi Universitetində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr olunmuş “Dağlar: Mədəniyyətlər, Landşaftlar və Biomüxtəliflik” adlı Beynəlxalq konfrans təşkil olunub.
Universitetin Qəyyumlar Şurasının sədri, professor Hüseynqulu Bağırov ulu öndərin Azərbaycan tarixindəki əvəzsiz rolunu, dövlətimizin qurulması və möhkəmlənməsindəki xidmətlərini, eləcə də ölkəmizin ekoloji vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində fəaliyyətini qeyd edib. H.Bağırov konfransın həsr olunduğu sahənin problemlərinin dünyanın nüfuzlu tədqiqatçılarının iştirakı ilə müzakirəsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
Universitetin rektoru, professor Andris Leitas qeyd edib ki, dünyadakı bütün dağlıq ərazilərə sərhədsiz qaynaqların istismarı və hazırda da inkişaf edən turizm sektoru təsir edir. Bu inkişaf bioloji müxtəlifliyə və dağların populyasiyalarına təzyiq göstərir. Konfransın məqsədi bu problemləri həll etmək üçün yeni və yaradıcı həll yollarını tapmaq məqsədilə alimlər, ekoloqlar, bioloqlar, turizm mütəxəssisləri və digər bu problemin həlli ilə maraqlanan mütəxəssislərin müzakirələrini təşkil etməkdir.
BMT-nin ölkəmizdəki Rezident Əlaqələndiricisi Qulam İsakzai, AMEA-nın Coğrafiya İnstitunun direktoru professor Ramiz Məmmədov, Böyük Britaniyanın Kral Coğrafiya Cəmiyyətinin üzvü, Beynəlxalq Dağçılıq və Alpinizm Federassiyasının Dağların mühafizəsi Komissiyasının vitse-prezidenti Maykl Maunsel, Beynəlxalq Dağçılıq və Alpinizm Federassiyasının Dağların mühafizəsi Komissiyasının üzvü, Birinci Albert Dağçılıq İdarə Heyətinin üzvü Lode Bekers , BMT Qida və Kənd təsərrüfatı təşkilatı nəzdində Dağ tərəfdaşlığı katibliyinin proqram rəhbəri Rozalauro Romeo, “Zukov” ətraf mühitin müdafiəsi Fondunun təsisçisi Mixael Zukovun çıxışlarında dağ landşaftlarının xüsusiyyətləri, məskunlaşmanın vəziyyəti, dünyanın müxtəlif ölkələrində bu sahədəki problemlər, perspektivlər, dağlıq ərazilərdə infrastruktura, təhsil və müxtəlif xidmətlərə çıxış imkanlarının təmin olunmasının vacibliyi məsələləri, dağların mühafizəsi sahəsində həyata keçirilən layihələr və s. müzakirə olunub.
Daha sonra suallar cavablandırılıb, mövzu ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Konfrans işini bu gün və sabah sessiyalarda davam etdirir.
Qeyd edək ki, konfransda dünyanın 40-dək ölkəsindən xarici tədqiqatçılar, eləcə də yerli mütəxəssislər iştirak edirlər. Konfrans “Dağ ekosistemləri, ekoloji və bioloji müxtəliflik”, “Dağ landaşftları”, “Dağ Mədəniyyətləri”, “Dağ turizmi və Rekreasiya” sessiyaları üzrə keçirilir.

Международная конференция на тему «Горы: культуры, ландшафты и биоразнообразие», посвященная 96-й годовщине со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева
В Западно-Каспийском Университете состоялась Международная конференция на тему «Горы: культуры, ландшафты и биоразнообразие», посвященная 96-й годовщине со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Председатель Совета попечителей Университета, профессор Гусейнгулу Багиров рассказал о незаменимой роли Общенационального лидера в истории Азербайджана, его заслугах в построении и укреплении нашего государства, а также его деятельности, направленной на улучшение экологического положения страны. Г. Багиров подчеркнул значение конференции с точки зрения обсуждения ее проблем авторитетными исследователями с мировым именем. Ректор Университета профессор Андрис Леитас отметил, что чрезмерная эксплуатация источников и развивающийся сектор туризма оказывают воздействие на все горные территории мира. Это развитие оказывает давление на биологическое разнообразие и горные популяции. Основным приоритетом конференции является совместное обсуждение этих вопросов учеными, экологами, биологами, специалистами по туризму, а также другими заинтересованными специалистами и поиск новых путей решения проблем в данной сфере.
Резидент-координатор ООН в Азербайджане Гулам Исакзаи, директор Института Географии НАНА профессор Рамиз Мамедов, член Королевского Географического Общества Великобритании, вице-президент Комиссии по охране гор Международной Федерации Альпинизма Майкл Маунсель, член Комиссии по охране гор Международной Федерации Альпинизма Лоде Бекерс, руководитель программы секретариата Горного партнерства при Организации ООН по Продовольствию и Сельскому Хозяйству Розалауро Ромео, учредитель Фонда «Зуков» по охране окружающей среды Михаель Зуков в своих докладах рассказали об особенностях горных ландшафтов, состоянии заселения, проблемах и перспективах этой области в разных странах мира, важности обеспечения доступа к инфраструктуре, образованию и различным услугам на горных территориях, о проектах, реализуемых в области охраны гор и др.
Затем были даны ответы на вопросы, проведен обмен мнениями по теме.
Конференция продолжит свою работу сегодня и завтра в форме сессий.
Отметим, что в конференции принимают участие исследователи из 40 стран, а также местные специалисты. В ходе конференции проходят сессии на такие темы, как «Горные экосистемы, экологическое и биологическое разнообразие», «Горные ландшафты», «Горные культуры», «Горный туризм и рекреация».