Beynəlxalq Multidissiplinar Elmi Konfrans
05 may 2026-cı il tarixində Qərbi Kaspi Universitetində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə həsr olunmuş tədqiqatçıların “Qlobal Çağırışlar, Perspektivlər: Rəqəmsallaşma Dövründə Ekoloji və Dayanıqlı Urban Sistemlər” mövzusunda beynəlxalq multidissiplinar elmi-praktik konfransı keçiriləcəkdir. Konfransın məqsədi elmin müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən yerli və xarici tədqiqatçılara öz elmi nəticələrini təqdim etmək, akademik müzakirələrdə iştirak etmək və tədqiqat bacarıqlarını elmi ictimaiyyətə inteqrasiya etmək üçün platforma yaratmaqdır.
Elmi istiqamətlər:
· İKT və mühəndislik
· Humanitar elmlər
· İqtisadiyyat
· Sosial elmlər
· Təbiət elmləri
· Yer elmləri
· Sənətşünaslıq
Müəlliflər üçün təlimatlar
Konfransın işçi dilləri: Azərbaycan, rus, ingilis
Tezisin tərtibi qaydaları:
· Həcm 3 səhifəyə qədər, format A4, şrift Times New Roman, ölçü 12, hər tərəfdən 2,0 sm, 1,5 interval, abzas 1,25 olmalıdır.
· Açar sözlər ədəbiyyat siyahısından əvvəl göstərilməlidir.
· Əgər material rus və ya ingilis dilində təqdim edilirsə tezisin sonunda Azərbaycan dilində xülasə əlavə olunmalıdır.
Tezisin strukturu
· Tezisin adı böyük hərflərlə, qalın şriftlə (ölçü 14)
· Müəllifin soyadı, adı, atasının adı qalın şriftlə (ölçü 12)
· Təşkilat və şəhərin adı adi şriftlə (ölçü 11)
· Tezisin mətnində qaynaqlara istinad, kvadrat mötərizədə nömrə ilə (istinadın ədəbiyyat siyahısındakı nömrəsinə müvafiq olaraq) verilir (məs.: [1], [2]).
· İstifadə olunan ədəbiyyatın siyahısı tezisin sonunda, əlifba sırası ilə və nömrələnməklə verilir (ölçü 12).

Международная мультидисциплинарная научная конференция
5 мая 2026 года в Западно-Каспийском университете состоится международная мультидисциплинарная научно-практическая конференция , посвященная 103-летию со дня рождения национального лидера Гейдара Алиева, на тему «Глобальные вызовы, перспективы: экологические и устойчивые городские системы в эпоху цифровизации». Цель конференции – создание платформы для местных и зарубежных исследователей, работающих в различных областях науки, для представления результатов своих научных исследований, участия в академических дискуссиях и интеграции своих исследовательских навыков в научное сообщество.
Научные направления:
• ИКТ и инженерия
• Гуманитарные науки
• Экономика
• Социальные науки
• Естественные науки
• Науки о Земле
• Искусствоведение
Инструкции для авторов
Рабочие языки конференции: азербайджанский, русский, английский
Требования к оформлению тезисов:
• Объем работы: до 3 страниц, формат А4, шрифт Times New Roman, размер 12,     с каждой стороны 2,0 см, интервал 1,5, абзац 1,25.
• Ключевые слова должны быть указаны перед списком литературы.
• Если материал представлен на русском или английском языке, в конце тезиса следует добавить резюме на азербайджанском языке.
Структура тезиса
• Название диссертации пишется заглавными буквами, жирным шрифтом (размер 14)
• Фамилия, имя и отчество автора пишутся жирным шрифтом (размер 12)
• Название организации и города пишутся обычным шрифтом (размер 11)
• Ссылки на источники в тексте тезиса приводятся в квадратных скобках с цифрами (в соответствии с номером ссылки в списке литературы) (например: [1], [2]).
• Список использованной литературы приводится в конце тезиса в алфавитном порядке с нумерацией (12 пунктов).