Norveçli alim Tur Heyerdal anılıb
Qərbi Kaspi Universitetində dünyaşöhrətli norveçli alim, etnoqraf, səyyah, universitetin fəxri professoru Tur Heyerdalın anım günü ilə bağlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Qərbi Kaspi Universitetinin professoru Hüseyn Bağırov, Filologiya elmlər doktoru, professor, Mingəçevr Dövlət Universitetinin kafedra müdiri Fərəh Cəlil, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qorxmaz Mustafayev, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin dosenti Məlahət Fərəcova alimin elmi fəaliyyətini, Azərbaycanla bağlı araşdırmalarını təhlil ediblər.
Qeyd edək ki, etnoqraf və alim-antropoloq T.Heyerdal məşhur Kon-Tikki ekspedisiyası ilə Sakit okeanı sadəcə sal üzərində keçmişdir.
Azərbaycanla da bağlı tədqiqatlar aparmış alim Qobustanı "açıq səma altında muzey" adlandırmışdır.
Məlumat verilib ki, 12-20 may 2014-cü il tarixində keçirilmiş Tur Heyerdalın 100 illiyinə həsr olunmuş Film Festivalı çərçivəsində Qərbi Kaspi Universitetində Tur Heyerdala həsr olunmuş Sərgi Mərkəzinin açılışı olmuşdur.
Muzeydə alimin sənədli filmləri, qəzet və jurnal məqalələri, ekspedisiyaları haqqında kitablar, bəziləri Tur Heyerdalın özü tərəfindən yazılmış xatirələr, əl yazılı açıqcalar, möhtəşəm səyahətlərindən şəkillər, eləcə də Azərbaycana səfərləri zamanı çəkilmiş fotoların daxil olduğu arxiv materialları sərgilənir.

Western Caspian University hosted an event in connection with the memorial day of the world-famous Norwegian scientist, ethnographer, traveler, honorary professor of the university Thor Heyerdahl .
Professor of Western Caspian University Huseyn Bagirov, Doctor of Philology, Professor, Head of Department in Mingachevr State University Farah Jalil, Doctor of Philosophy in History, Associated Professor Gorkhmaz Mustafayev, Associated Professor of Azerbaijan State University of Culture and Arts Malahat Farajova delivered speechs at the event, and analyzed the scientist's scientific activity and research about Azerbaijan.
Notably, The Norwegian navigator, ethnographer and anthropologist is notably known for having crossed in 1947 a good part of the Pacific Ocean on an open boat, the Kon-tiki, built in balsa wood, in order to question the origins of the Polynesian people.
A scientist who also conducted research on Azerbaijan called Gobustan "a museum under the open sky".
The Exhibition Center dedicated to Thor Heyerdahl was opened at the Western Caspian University within the framework of the Film Festival dedicated to the 100th anniversary of scientist held on May 12-20, 2014.
The museum exhibits documentary films of the scientist, newspaper and magazine articles, books about his expeditions, some of them written by Thor Heyerdahl himself, handwritten postcards, pictures from his great travels, as well as archival materials including photos taken during his visits to Azerbaijan.