Norveçli alim Tur Heyerdal anılıb
Qərbi Kaspi Universitetində dünyaşöhrətli norveçli alim, etnoqraf, səyyah, universitetin fəxri professoru Tur Heyerdalın anım günü ilə bağlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Qərbi Kaspi Universitetinin professoru Hüseyn Bağırov, Filologiya elmlər doktoru, professor, Mingəçevr Dövlət Universitetinin kafedra müdiri Fərəh Cəlil, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Qorxmaz Mustafayev, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin dosenti Məlahət Fərəcova alimin elmi fəaliyyətini, Azərbaycanla bağlı araşdırmalarını təhlil ediblər.
Qeyd edək ki, etnoqraf və alim-antropoloq T.Heyerdal məşhur Kon-Tikki ekspedisiyası ilə Sakit okeanı sadəcə sal üzərində keçmişdir.
Azərbaycanla da bağlı tədqiqatlar aparmış alim Qobustanı "açıq səma altında muzey" adlandırmışdır.
Məlumat verilib ki, 12-20 may 2014-cü il tarixində keçirilmiş Tur Heyerdalın 100 illiyinə həsr olunmuş Film Festivalı çərçivəsində Qərbi Kaspi Universitetində Tur Heyerdala həsr olunmuş Sərgi Mərkəzinin açılışı olmuşdur.
Muzeydə alimin sənədli filmləri, qəzet və jurnal məqalələri, ekspedisiyaları haqqında kitablar, bəziləri Tur Heyerdalın özü tərəfindən yazılmış xatirələr, əl yazılı açıqcalar, möhtəşəm səyahətlərindən şəkillər, eləcə də Azərbaycana səfərləri zamanı çəkilmiş fotoların daxil olduğu arxiv materialları sərgilənir.

Состоялся день памяти норвежского учёного Тур Хейердала.
В Западно-Каспийском университете состоялось мероприятие, посвященное дню памяти всемирно известного норвежского учёного, этнографа, путешественника, почётного профессора университета Тура Хейердала.
На мероприятии выступили профессор Западно-Каспийского университета Гусейн Багиров, доктор филологических наук, профессор, заведующая кафедрой Мингачеврского государственного университета Фарах Джалиль, доктор философии по истории, доцент Горхмаз Мустафаев, доцент Азербайджанского государственного университета культуры и искусств Малахат Фараджева, проанализировали научную деятельность учёного и исследования по Азербайджану.
Следует отметить, что этнограф и учёный-антрополог Т. Хейердал пересек Тихий океан на плоту в составе знаменитой экспедиции «Кон-Тики».
Ученый, который также проводил исследования по Азербайджану, назвал Гобустан "музеем под открытым небом".
Сообщалось, что Выставочный центр, посвященный Туру Хейердалу, открылся в Западно-Каспийском университете в рамках кинофестиваля, посвященного 100-летию Тура Хейердала, проходившего 12-20 мая 2014 года.
В музее представлены документальные фильмы ученого, газетные и журнальные статьи, книги о его экспедициях, некоторые из них написаны самим Туром Хейердалом, рукописные
открытки, фотографии из его великих путешествий, а также архивные материалы, в том числе фотографии, сделанные во время его визитов в Азербайджан.