Qərbi Kaspi Universitetinin gənc alimi beynəlxalq konfransda çıxış edib
3-6 mart tarixlərində Bakıda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası tərəfindən “Fundamental və tətbiqi elmlərin müasir problemlərinin həllində multidissiplinar yanaşmalar” mövzusunda II Beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Beynəlxalq konfransda 15 ölkədən (Kanada, İspaniya, Türkiyə, Almaniya, Misir, Gürcüstan, Macarıstan, Filippin, Rusiya, Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Moldova, Özbəkistan) 300-dən çox gənc alim iştirak edib.
Konfransın “Bugünkü sosial və humanitar problemlər” adlı bölməsində Qərbi Kaspi Universitetinin “Siyasi və ictimai elmlər” fakültəsinin müəllimi Tural Vəlizadə öz elmi məruzəsi ilə diqqət çəkib. Onun “The March Genocide of 1918 in Baku” (“Bakıda 1918-ci il Mart soyqırımı”) adlı elmi məruzəsi konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb. T.Vəlizadə daha sonra bölmə rəhbərlərinin və iştirakçıların müxtəlif suallarını cavablandırıb. Gənc alim konfransın Elmi-təşkilat Komitəsi tərəfindən sertifikatla təltif olunub.

Our Young Scientist of WCU Presented at the International Conference
On March 3-6, the Council of Young Scientists and Specialists of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) held the Second International Scientific Conference on "Multidisciplinary approaches to solving modern problems of fundamental and applied sciences" in Baku.
The international conference was attended by more than 300 young scientists from 15 countries (Canada, Spain, Turkey, Germany, Egypt, Georgia, Hungary, Philippines, Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Uzbekistan).
In the section of the conference entitled "Today's social and humanitarian problems", Tural Velizadeh, a lecturer at the Faculty of Political and Social Sciences of the Western Caspian University, drew attention with his scientific report. His scientific report "The March Genocide of 1918 in Baku" was met with interest by the conference participants. Then T.Valizadeh answered various questions from the department heads and participants. The young scientist was awarded a certificate by the Scientific-Organizing Committee of the conference.
The event, held with the financial support of the SOCAR Science Foundation, is dedicated to the 75th anniversary of ANAS.