Qərbi Kaspi Universitetində Xaqani Şirvani yaradıcılığına həsr olunmuş mühazirə keçirilib
Qərbi Kaspi Universitetinin Filologiya və Tərcümə Məktəbinin təşkilatçılığı ilə Xaqani Şirvaninin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş mühazirə keçirilib.
Mühazirə farsdilli ədəbiyyat üzrə tədqiqatçı, AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun “Ortaq başlanğıc və intibah dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsi”nin baş elmi işçisi, filologiya elmləri doktoru, dosent Könül Hacıyevanın rəhbərliyi ilə baş tutub.
Tədbir zamanı Xaqani Şirvaninin qəzəlləri səsləndirilib, həmin nümunələrin bədii-estetik xüsusiyyətləri geniş şəkildə təhlil edilib. Şairin yaradıcılığındakı dil zənginliyi, obrazlı ifadə vasitələri və poetik üslub xüsusiyyətləri tələblərə təqdim olunub.
Tələbələr qəzəl janrının fəlsəfi məzmunu, poetik dili və klassik ədəbiyyatda tutduğu yer barədə ətraflı məlumatlanıblar.

• В Западно-Каспийском университете состоялась лекция, посвящённая творчеству Хагани Ширвани
Лекция, посвящённая жизни и творчеству Хагани Ширвани, была организована Школой филологии и перевода Западно-Каспийского университета.
Лекция прошла под руководством исследователя литературы на фарси, старшего научного сотрудника отдела «Совместное происхождение и эпоха Возрождения в азербайджанской литературе» Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, доктора филологических наук, доцента Кёнюль Гаджиевой.
Во время мероприятия были прочитаны газели Хагани Ширвани, а художественно-эстетические особенности этих произведений были подробно проанализированы. Студентам были представлены богатство языка поэта, выразительные средства и особенности его поэтического стиля.
Студенты получили подробную информацию о философском содержании жанра газель, поэтическом языке и месте этого жанра в классической литературе.