Qərbi Kaspi Universitetinin nümayəndələri iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı vebinarda iştirak edib
"COP-27-yə gedən yolda UNESCO-UNFCCC - Sosial transformasiya üçün iqlim dəyişikliyi təhsili üzrə 8 aylıq müzakirələr" adlı vebinarlar seriyasının sayca ikinci vebinarı “İqlim dəyişikliyi ilə bağlı biliklər necə fəaliyyətə çevrilə bilər?” mövzusuna həsr olunub.
Qərbi Kaspi Universitetinin nümayəndələri də müzakirələrdə iştirak ediblər.
Vebinarda əsasən iki istiqamət üzrə müzakirələr aparılıb:
- İqlim böhranını həll etmək üçün şagird və tələbələrin səlahiyyətləndirilməsini təmin etmək üçün təhsil siyasətində və kurrikulumda hansı bilik, bacarıq, dəyərlər və fəaliyyət gücləndirilməlidir?
- İqlim dəyişikliyi haqqında öyrənməni iqlim dəyişikliyi üçün fəaliyyətə necə çevirmək olar?
Vebinarın panel iştirakçıları dünyanın müxtəlif ölkələrinin öndə gedən təşkilatlarının nümayəndələri - gender, təhsil və iqlim dəyişikliyi üzrə mütəxəssis Christina Kwauk (ABŞ), Kusi Kausay Assosiasiyasının prezidenti Edqar Roman (Peru), Hitchckoc Mərkəzinin icraçı direktoru Vilyam Spitzer –(ABŞ) çıxış edərək sosial dəyişikliyə səbəb olacaq transformativ iqlim dəyişikliyi təhsili üçün tələb olunan əsas bacarıqları, dəyərləri eləcə də biliklərini iştirakçılarla bölüşüblər.
Vebinarın sonunda təşkilatçılar hər ayın son çərşənbə axşamı vebinarlar seriyasının davam edəcəyini qeyd ediblər. 28 iyun 2022-ci il tarixində keçiriləcək növbəti müzakirə mövzusu "Post-karbon yaşıl iqtisadiyyatlar üçün təhsil" (Education for post carbon green economies) olacaq.

• Representatives of Western Caspian University Took Part in Climate Change Webinar
The second webinar in the series of webinars entitled "UNESCO-UNFCCC - 8-Month Discussions on Climate Change Education for Social Transformation on the Road to COP-27" was dedicated to the topic of "How can knowledge on climate change become an activity?”.
Representatives of the Western Caspian University also took part in the discussions.
The webinar focused on two fields:
- What knowledge, skills, values and activities should be strengthened in education policy and curriculum to ensure the empowerment of pupils and students to solve the climate crisis?
- How can learning about climate change become an activity for climate change?
The participants of webinar panel, representatives of leading organizations from around the world - gender, education and climate change expert Christina Kwauk (USA), President of the Kusi Kausai Association Edgar Roman (Peru), Executive Director of the Hitchcock Center William Spitzer - (USA) spoke at the webinar. They shared with the participants the basic skills, values and knowledge required for future transformational climate change education.
At the end of the webinar, the organizers noted that a series of webinars will continue on the last Tuesday of each month. The next topic of discussion on June 28, 2022 will be "Education for post carbon green economies".