QKU-da “Hesablama bioriyaziyyatı”nı uğurla başa vuran tələbələrə sertifikatlar təqdim olunub
Qərbi Kaspi Universitetinin Yüksək Texnologiyalar və İnnovativ Mühəndislik Məktəbinin Biologiya və Su Bioehtiyyatları və Akvakultura ixtisaslarının tələbələrinə “Hesablama bioriyaziyyatı” (Computational Biomathematics) üzrə xüsusi kurs keçirilib.
Xüsusi kurs Qərbi Kaspi Universitetinin Fəxri Professoru Florian Ruppun rəhbərliyi ilə baş tutub.
Almaniyalı riyaziyyatçı və tədqiqatçı Prof. Florian Rupp Münhen Bundesver Universitetinin professoru, “Hurwitz Society”nin vitse-prezidenti və Kutaisi Beynəlxalq Universitetinin müəllimi kimi fəaliyyət göstərir.
Burada müasir biomodelləşdirmə və süni intellekt yanaşmaları təqdim olunub. İlkin mərhələdə Wa-Tor modeli vasitəsilə su ekosistemlərinin populyasiyaları arasındakı qarşılıqlı əlaqələr tədqiq edilib. Bu proses Python proqramlaşdırma dilindən istifadə edilərək simulyasiya şəklində hazırlanıb.
Eləcə də süni intellektin proqramlaşdırmada rolu və bioloji problemlərin həllində tətbiqi izah olunub. Bioloji proseslərin riyazi modellərlə ifadəsi göstərilib.
Yekunda tələbələrə qrup layihəsi tapşırılıb, iştirakçılar proqramlaşdırma üsullarından istifadə etməklə bioloji problemlərin həlli istiqamətində araşdırmalar aparıblar.

• В ЗКУ студентам, успешно завершившим курс «Вычислительная биоматематика», были вручены сертификаты.
В ЗКУ студентам, успешно завершившим курс «Вычислительная биоматематика», были вручены сертификаты.
Специальный курс по «Вычислительной биоматематике» (Computational Biomathematics) был проведен для студентов специальностей «Биология» и «Водные биоресурсы и аквакультура» Школы высоких технологий и инновационной инженерии Западно-Каспийского университета.
Специализированный курс вел Флориан Рупп, почетный профессор Западно-Каспийского университета.
Немецкий математик и исследователь, профессор Флориан Рупп, является профессором в Мюнхенском университете Бундесвера, вице-президентом Общества «Hurwitz Society» и преподавателем в Кутаисском международном университете.
В рамках курса были представлены современные подходы к биомоделированию и искусственному интеллекту. На начальном этапе было изучено взаимодействие между популяциями водных экосистем с использованием модели Wa-Tor. Этот процесс был смоделирован с помощью языка программирования Python.
Также была объяснена роль искусственного интеллекта в программировании и его применение в решении биологических задач. Было показано выражение биологических процессов с помощью математических моделей.
В конце студентам был назначен групповой проект, в рамках которого участники провели исследование для решения биологических проблем с использованием методов программирования.