Qərb Universitetində "Heydər Əliyev və Dil" mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirildi
30 aprel 2015-ci il tarixində Qərb Universitetində Azərbaycan Pedeqoji Universiteti ilə birlikdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 92-ci ildönümünə həsr edilmiş konfrans keçrilmişdir. Konfrans fəxri xiyabanda ulu öndər H.Əliyevin məzarının ziyarəti ilə başlanmışdır.
Qərb Universitetinin rektoru Z.S.Məmmədova konfrans iştirakçılarını salamlayaraq ümummilli liderin Azərbaycan dövlətinin taleyind, onun mənəvi- siyasi və ictimai həyatında misilsiz xidmətlərindən, Azərbaycana rəhbərlik etdiyi hər iki dövrdə onun çoxşaxəli fəaliyyətində dil siyasətindən danışmış və qeyd etmişdir ki, mərkəzləşdirilmiş siyasətin sovet rejminin sərt qanunlarının təzyiqləri altında ittifaqa daxil olan Respublikaları "ögey-doğma” münasibətin höküm sürdüyü bir dövrdə Azərbaycanın İttifaq Respublikaları güclü potensiala malik Respublikaya çevirmə, doğma vətənin sabahını düşünərək dövlətçiliyimizin təməlini möhkəmləndirmək məqsədilə mövcud olan və olmayan imkanlardan istifadə etmək, ən əsası isə milliliyimizin qorunub saxlanılmasına, Azərbaycan dilinin dövlət dili kimi qorunmasına nail olmaq üçün H.Əliyev fenomeni kimi dahiyanə idarəçilik və təşkilatçılıq bacarığına malik olmaq lazım idi.
Sonra YAP İcra Katibliyinin Siyasi təhlil və proqnozlaşdırma şöbəsinin müdiri, millət vəkili, siyasi elmlər namizədi Aydın Mirzəzadə, AMEA-nın müxbir üzvü, tarix elmləri doktoru, professor Nərgiz Axundova, AMEA-nın müxbir üzvü, tarix elmləri doktoru, professor Vəli Əliyev, AMEA-nın Tarix İnstitutunun direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, professor Cəbi Bəhramov və Qərb Universitetinin fəxri professoru Fikrət Sadıqov çıxış edərək H.Əliyevin dil siyasəti haqqında , Azərbaycandakı çətin dövrlərdə müşahidə edilən dil problemləri və bu problemlərin aradan qaldırılması sahəsində H.Əliyevin atdığı addımlar barəsində danışdılar.
Daha sonra məruzəçilərdən Qərb Universitetinin Dil hazırlığı kafedrasının müdiri fil.e.ü.f.d., dosent Adilə Əsədova "Heydər Əliyevin dili”, Hüquq və humanitar fənlər kafedrasının müdiri, dosent Mirələm Ağa "Azərbaycan dilinin Konstitusiya hüququ statusu”, Azərbaycan Pedeqoji Universitetinin əməkdaşı filologiya elmleri doktoru Həcər Hüseynova "Heydər Əliyevin dil siyasəti” adlı məqalələrlə çıxışlar edərək Azərbaycan dilinin inkişafında ulu öndərin əvəzolunmaz rolundan onun milli dilə və xarici dillərə münasibətindən, nitq mədəniyyətindən və s. danışdılar.

Conference: Heydar Aliyev & Language
On April 30th, 2015 Western University together with Azerbaijan State Pedagogical University held a conference, dedicated to the 92nd Anniversary of the National Leader Heydar Aliyev’s birth. Before the conference, participants visited the grave of Heydar Aliyev in the Alley of Honor.
After greeting the participants, Rector Professor Zenfira Mamedova, told them about the establishment of the independent Azerbaijan Republic and the invaluable achievements of Heydar Aliyev in the political and social sphere. Professor Mamedova noted that Heydar Aliyev paid great attention to language policy. She also pointed out that in order to ensure the bright future of his native country, to strengthen the foundations of statehood, to maintain a sense of national identity and to grant state language status to the Azerbaijani language in light of the harsh laws of the Soviet Union, one needed to be a genius and have outstanding management capabilities and organisational skills. And, definitely, Heydar Aliyev possessed these gifts.
Head of the Department of Political Analysis & Forecasting of the Executive Secretariat of the New Azerbaijan Party, Member of Milli Mejlis, Ph.D. in Political Sciences Aydin Mirzazade, corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Science (ANAS), Doctor of Historical Sciences Professor Nargiz Ahundova, corresponding member of ANAS, Doctor of Historical Science Professor Veli Aliyev, Deputy Director of ANAS Institute of History, Doctor of Historical Science, Professor Jabi Bahramov and WU Honorary Professor Fikret Sadiqov told the audience about Heydar Aliyev’s language policy and the measures taken to address language problems that existed in those hard times for Azerbaijan.
Head of the Department of Language Training, Assistant Professor Dr Adela Asadova presented a report entitled ‘Language of Heydar Aliyev’, the Head of the Department of Law and Humanities, Assistant Professor Mirelem Aga presented a report on ‘Constitutional and Legal Status of the Azerbaijani Language’, and Azerbaijan State Pedagogical University’s Doctor of Philology Hajar Huseynova presented a report on ‘Heydar Aliyev’s Language Policy’.
The speakers told the audience about the invaluable role of the National Leader Heydar Aliyev in the development of the language, about his attitude to national and foreign languages, speech culture, etc. After a short break the conference continued its work in sections.